Advert
ELAZIĞ VE TURİZM
Mehmet AYAZ

ELAZIĞ VE TURİZM

Bu içerik 170 kez okundu.

Elazığ, Doğu Anadolu Bölgesinin merkezinde yer alan ve tarihi süreci içinde 13 medeniyete ev sahipliği yapmış bir il. İlin özellikle son yıllarda yapılan Çalıştaylar ve Ekonomik Kurultaylar ile ilin ön plana çıkan sektörlerinin başında yer alan bir sektör olan Turizm, ilin son bir yılında önemli gelişmeler yaşadı.

 Biraz geriye gidecek olarsak 2000’li yıllarda Elazığ, Ankara ve İzmir’de yapılan Elazığ Çalıştaylarında ilin kalkınması için Turizm sektörünün lokomotif olabileceği ortaya konuldu. Turizm sektörünün ihtiyaçları belirlendi ve bunun sonucunda ilimizde Marka oteller açıldı. Bugün ilimizde Hilton, Ramada, Dedeman, WindyHill gibi oteller açıldı. Son dört beş yılda ilimizde açılan oteller artık ilimizin bu alanda ki ihtiyacını karşılar duruma gelmiş durumda. Bunlar ilimize yapılan yatırımlar ve sağladığı istihdamlar ile ilimize katkı sağlamıştır.

İlin bu sektörde ki kazanımlarını artırma adına Valilik başta olmak üzere ilimizde ki bazı STK’lar da ülke içinde ve ülke dışında birçok fuara katılarak ilimizin tanıtımı noktasında önemli adımlar attılar. Bunların yanında ülkemizin büyük şehirlerinde yapılan Elazığ Tanıtım Günleri de ilimizin bu alandaki özelliklerini ortaya koyarak tanıtımı sağlandı. Tabiki bunların finali olarak sayabileceğimiz Harput’un UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yerini alması adına yapılan çalışmalarda ilimizin Turizm alanında ki potansiyeli açısından önem taşıyordu. Nitekim bu alanda ki başvuru çok kısa bir süre içinde Geçici listede yer alınmasını sağladı.

Turizm bacasız bir fabrika.  Getirisi tahminlerin çok üzerinde. İlimizin bu alanda ki beklentilerine cevap verebilmesi adına sahip olduğu tarihi ve turistik değerlerini daha çok tanıtmalıyız. İtalya da ki Pisa Kulesinden daha eğri olan Ulu Caminin Minaresinden, Hazar Gülündeki Batık Kent’e, Harput’ta ki Buzluk Mağarasından Keban’da ki Yusuf Ziya Paşa camiine, Harput Kalesine, Arkeoloji ve Etnografya Müzesine kadar birçok önemli eserler var. Harput’ta ki Meryem ana Kilisesinin 1800 yıllık bir geçmişi var. Burası bile başlı başına İnanç Turizmi adına önemli bir değer. Sahip olduğumuz değerleri tanıtmakta hızımızı kesmez isek ilimize gelecek olan turist sayısını artırmaya devam eder, bunun yanında bu sektörden ilimize ekonomik olarak kazanç sağlamada ki hedeflerimizi de artırırız. Çünkü ilimize gelecek olan Turistler alış veriş yapacaklar. Bu da ilimizde yeni bazı işkollarının oluşmasına zemin hazırlayacaktır.

Hedefimiz yüksek çünkü turizm açısından büyük potansiyelimiz var. Devletimiz son dönemde her alanda çok önemli atılımlar yaptı. Yatırım ve çalışmalar, büyük bir turizm potansiyeli arz edecek. Sağlık, inanç, kış ve yaz turizmi açısından her alanda potansiyelimizin olduğunu söyleme imkânına sahibiz. Bölgeyi kendine çekebilecek tatil imkânı sunabilecek çok önemli potansiyelimiz var.Öyleyse bunu en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X