Advert
ELAZIĞ BELEDİYESİ 3. KİTAP FUARI
Nevzat ÜLGER

ELAZIĞ BELEDİYESİ 3. KİTAP FUARI

Bu içerik 316 kez okundu.

       Elazığ Belediyesi organizatörlüğünde, 3.Kitap Fuarı 26 Ekim-3 Kasım 2019 tarihlerinde okuyucularıyla buluşmak için açıldı.

        Belediye Başkanı Şahin Şerifoğullar fuarın açılışında yaptığı konuşmada: "8 günde 100 binden fazla ziyaretçi bekliyoruz. 70'i ulusal yayın evi aynı zamanda çok sayıda ulusal ve yerli yazarlarımızın 8 gün boyunca burada gençlerimizle ve hemşerilerimizle bir araya getirme fırsatını yakalayabileceğimiz bir kitap fuarıdır. Bu yıl 3'ncüsünü düzenliyoruz. Çok daha geniş ve katılımlı bir fuar oldu. İlimiz her zaman ifade ettiğimiz gibi bir sanat, kültür ve musiki şehridir. 4 bin yıllık tarihi olan 13 medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir şehirdir. Bu kadim şehirde kitap fuarını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçte de çok daha güzellerini ilimize ve bölgemize kazandıracağız. Kitapla, yazarla ve okuyucuyla buluşmanın adıdır kitap fuarı. Bu birlikteliği yakalayabildiğimiz için kendimizi mutlu hissediyoruz. Özellikle okullarımızla ve ilçelerimizdeki okullarımızı buraya taşıma noktasında merkez belediye olarak bizler taşıma işlemini gerçekleştireceğiz. İlçelerimiz ve beldelerimizdeki belediye başkanlarımızla ve kaymakamlarımızla görüşerek gençlerimizi kitap fuarındaki havayı teneffüs etmeleri için irtibata geçiyoruz. Buraya ne kadar genç ve yeni nesil taşıyabilirsek bu medeniyetimizi ileriye taşımayı elde ederiz. İnşallah beklediğimiz rakama ulaşırız" dedi.

         Okumanın ve yazmanın kıymetini en iyi bilen medeniyetin evlatları olduklarını dile getiren Vali Çetin Oktay Kaldırım, "Okumanın üzerinde ne kadar durursak, vurgu yaparsak ve özendirirsek o kadar doğru olacaktır. Dünyanın en büyük şairleri ve yazarları bu topraklardan çıkmıştır"dedi.

         Okumanın öneminde değinen Milletvekili Metin Bulut ise, "İnsanlık tarihi kurulduğundan bugüne kadar en kadim ve aynı zamanda en saygın eylemlerinden bir tanesi okuma eylemidir. İnsanoğlu doğduğunda boş bir hard disk gibidir. Daha sonra büyüdükçe hard diski dolduran bir canlıdan ibarettir. Bu doldurma işlemi de okumayla olacak bir iştir" diye konuştu.

          3'ncü kitap fuarının hayırlı olmasını temenni eden Fırat Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ da, "Biz 'bana bir harf öğretenin kölesi olurum' diyen bir medeniyetin insanlarıyız. Bizim medeniyetimiz orta Asya'dan başlayarak Balkanların en uçtaki kesimlerine kadar giderken yaptığı kültür medeniyeti ile bugün hala en doğal haliyle canlılığını korumaktadır" ifadelerini kullandı.

         Elazığ Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Kitap Fuarı, valilik önünde kurulan 2 bin 400 metrekarelik kapalı alanda düzenlenen açılış programıyla kapılarını okuyuculara açtı. Fuarda, 70'i ulusal yayın evi olmak üzere çok sayıda stand kuruldu. Birçok yazarın da 8 gün boyunca imza günü düzenleyeceği, birçok yazarın söyleşi yapacağı kitap fuarına ilk günden itibaren ziyaretçiler akın etti.

         Söyleşi yapan her yazarımız konuşması boyunca okumanın faydalarından ve getirilerinden bahsediyor.

         Gerçi hemşehrimiz rahmetli gönül adamı Fethi Gemuhluoğlu’na “niçin yazmıyorsun” diye sordukları zaman o; “Allah oku emrini veriyor ama yaz emri yok” diye içeriği dolu bir cevap veriyordu. Allah rahmet etsin.

         Bendeniz de 30 Ekim 2019 günü saat 15.00’de yapacağım konuşmada okumanın öneminden bahsedeceğim. Ayrıca toplumun okuması için neler gerektiği konularını anlatacağım. Keza son yirmi yılda yayımladığım yedi kitabımın nasıl meydana geldiği ile ilgili konuşacağım. Bu arada benim bir de tezim var: Yazarlar okunacak şeyler yazarlarsa okuyanı bol olur. Günümüzde hala 60-70 yıl önce vefat etmiş şair ve yazarların kitapları okunmaya ve konuşulmaya devam ediyorsa, biraz düşünmek gerekir zannederim.

         Ben şahsen ağırlıklı olarak beş konu üzerinde fazla okurum: Edebiyat, din, ekonomi, tarih ve düşünce tarihi. Elbette ilgimi çeken her yeni yayınları da alır ve okurum. Popüler kültürü asla atlamam. Hatta bir ara okuduğum kitaplarla ilgili olarak gazeteye yazılar da yazardım. Yine yapıyorum ama sosyal medyanın yazılı basını geçtiğini söylersem ne sakıncası var acaba? O yüzden de, olumsuz yönleri de olmasına rağmen sosyal medyayı daha fazla kullanmaya başladığımı söyleyebilirim.

         Tabi olaylara bakmak için her şeyden önce sabit bir mekanınızın olması gerekir. Ben buna vatan/Türkiye diyorum. Türkiye bizim için pergel metaforundaki sabit ayak yerimizdir. Evrensel şeyler de söylesek yine de sabit ayağımızın bulunduğu mekanı unutmayacağız. Adam 40 yıldır Almanya’da, İngiltere’de, Fransa’da, Amerika’da ama gönül ayaklarından biri hala Türkiye’de.

         Konumuz aslında kitap fuarıydı ama çok konuları çağrıştırdı. Belli ki bereketi bol bir fuar olacak. “Elazığ Belediyesi 3. Kitap Fuarı” dolayısı ile Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nı ve diğer emeği geçenleri kutluyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X