Advert
SİYASETİN ELAZIĞ’DA TUTTUĞU İSİM: ALİ YÜCEL UYGUR
Nevzat ÜLGER

SİYASETİN ELAZIĞ’DA TUTTUĞU İSİM: ALİ YÜCEL UYGUR

Bu içerik 3795 kez okundu.

        Ali Yücel Uygur’u Elazığ’da tanımayan çok az insan vardır. O, bir dönemde öğretmen, bir dönem de sivil savunma uzmanı, bir dönemde İş ve İşçi Bulma Kurumu Müdürü, bir dönemde müteahhit bir dönemde milletvekili adayı, bir dönemde belediye başkan adayı, bir dönemde parti başkanıdır. Onu birçok sivil toplum kuruluşunda da ya başkan ya yönetim kurulu üyesi ya da aktif bir üye olarak görmek mümkündür.

         Ali Yücel Uygur 1943 yılında Elazığ/ Sürsürü’de dünyaya gelir. 1949-1954 yılında ilkokulu okur. Elazığ İmam Hatip Lisesi de 1954 yılında açılmıştır. Elazığ’da İmam Hatip Lisesinin açılmasına en çok sevinenler arasında Ali Yücel’in babası Yusuf Uygur’da vardır. Çünkü Elazığ’da İmam Hatip Lisesi açılmasaydı babası Ali Yücel Uygur’u Gaziantep İmam Hatip Lisesine gönderecekti. 1955-1962 yıllarında Elazığ İmam Hatip Lisesinde okuyan Ali Yücel ve 24 kişilik sınıfları okulun da ikinci dönem mezunu olacaktı. Zaten 24 kişi ile başladıkları okulu, bu sınıftan ancak yedi kişi tamamlayabilmiştir. Sınıf arkadaşlarından olup mezun olanlar arasında eski milletvekili Hasan Buz, eski devlet bakanlarından Prof. Dr. Mehmet aydın, Elazığ eski merkez vaizlerinden Cemalettin Emiroğlu ve bir dönem Elazığ’daki gençlere idol olmayı başarmış Namık Çitçi gibi isimler vardır. Kaldı ki kendilerinden önceki sınıfta da eski diyanet işleri başkanı Prof. Dr. Süleyman ateş, Prof. Dr. M. Ali Sönmez, işadamı Nurettin Ergücü gibi isimler, kendilerinden sonraki sınıfta da Nuri Karababa, Veysel Sanaç, daha sonraki sınıfta da Abdullah Soğukpınar gibi topluma mal olmuş insanlar vardır. O dönemde İmam Hatip Okulu öğretmenleri arasında Prof. Dr. Canan Karatay’ın babası Ömer Naimi Efendi, Prof. Dr. Saffet Bilhan, Tümer Akpolat, Hacı Muharrem Efendi (Arapça) ve Elazığ eski Milli Eğitim Müdürlerinden (Edebiyatçı) Dr. Naci Onur’un babası Rahmi Onur (farsça) gibi isimler vardır.

         Ali Yücel Uygur, İmam Hatip Okulunu Diyarbakır’da bitirecektir. Çünkü 6. Sınıfta iken bir “Duvar Gazetesi” çıkarırlar. Gazetenin Sorumlu Müdürü Namık Çitçi’dir. Gazeteye Mehmet Aydın bir yazı yazar. Okul müdürü olan Ahmet Kaya bu yazıdan rahatsız olur ve soruşturmaların arkasından sınıf topluca Diyarbakır İmam hatip Lisesine sürgün edilir ve oradan mezun olurlar. O nedenle de Elazığ İmam Hatip Lisesi ikinci dönem olan 1962-1963 öğretim yılında mezun veremez.

         Ali Yücel Uygur 1962-63 ile 1966-67 öğretim yılında da Konya Yüksek İslam Enstitüsünde okur ve oradan mezun olur. Enstitüde aynı sınıfta eski bakanlardan Mehmet Keçeciler, Namık Çitçi, Hasan Buz gibi isimler vardır.

         Konya’da okuduğu yıllarda Devlet Tiyatro Salonunda “Hülleci” diye bir tiyatro oyunu oynanacaktır. Oyun manevi duyguları hafife alıp Müslümanları küçük düşürmeyi hedeflemektedir. Sınıf arkadaşlarından biri sınıfı galeyana getirerek oyunu basarak oynatmamayı sınıfa anlatır. Plan yapılır, iki kişi bilet alarak içeri girecek, telefonları kesecekler ve oyunun oynanması engellenecektir. İki kişi bilet almak için gişeye doğru giderler ama bilet kalmamıştır. Bilet almak isteyen Ali Yücel Uygur ve Zeynel Timur yüksek sesle oyunu muhakkak seyretmek istediklerini söyleyerek gürültü çıkarırlar. Orada bulunan Emniyet Müdürü de gençlere engel olmayın diyerek iki arkadaşı içeri aldırır. İki arkadaş önce telefonları keserler. Dışarıdaki arkadaşlar da gösteriyi basarlar. Olaydan sonra sıkışık bir pozisyonda iken gurup İstiklal Marşını okur. Şehirde olaylar büyür ve Ali Yücel Uygur’la Zeynel Timur gece yurda gitmez otelde yatarlar. Enstitüyü emniyet basar. Birçok arkadaşları o gece karakolda kalır ve sonra serbest bırakılırlar. Olayın başkahramanlarından olan Ali Yücel Uygur o gün pala olan bıyıklarını keser ve tanınmaz. Ama sonra kendisine yediremeyerek ortaya çıkar ve aranan kişinin kendisi olduğunu söyler.

         Mezuniyetinden sonra öğretmenliğe Erzurum Lisesinde başlar. Daha sonraElazığ Mezre Orta Okulu, Elazığ İmam Hatip Lisesi, Ticaret Lisesi öğretmenliği, Şeker Fabrikası Sivil savunma Uzmanı, İş ve İşçi Bulma Kurumu Müdürlüğü yapar. 1978 yılında da memuriyetten istifa eder. Sonra müteahhitlik ve yap-satçılık yapar. 1983 yılında anavatan Partisi’nde milletvekili adayı olur ama askeri konsey tarafından veto edilir. Gerekçe olarak da “İlim Yayma Cemiyeti Başkanlığı” gösterilir. Sonra ANAP’a kurucu İl Başkanı olur ve 1990 yılına kadar bu görevi yapar.

         Parti ayırımcılığına karşı olan Ali Yücel 2002 yılında BBP İl Başkanı olur. Bu partiden Belediye Başkan Adayı olur.

         2007 yılında AK Parti’den milletvekili adayı olmak için müracaat eder ama nasip olmaz.

         Halen Elazığ’da saygın bir hayat süren Ali Yücel Uygur’u biz her zaman İslam’dan ve Müslümanlardan yana biri olarak gördük.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X