Advert
ŞEHİR TURİZMİNE BİR KATKIDA KANYONLARDAN
Mehmet AYAZ

ŞEHİR TURİZMİNE BİR KATKIDA KANYONLARDAN

Bu içerik 144 kez okundu.

     Birkaç gündür şehir gündemini belirleyen turizm bölgesi kanyonlar Elazığ a ekonomik açıdan çok iyi düzeyde gelir getirecektir. Her ne kadar Malatya valisinin açıklamaları kafa karıştırsa da şehir açısından başlı başına bir gelir kaynağıdır.

     Dünya da sadece kanyon turizminden ciddi gelirler elde eden şehirler var. Hatta 350 bin nüfuslu İzlanda bile ülkenin güneyindeki popüler noktalardan Fjadrargljufur kanyonundan çok büyük turizm geliri elde ediyor.

    Elazığ da yeni keşfedilen Kanyon bölgesinde uygun bir yer bulunması halinde cam seyir teraslarının yapılması turizm açısından zaruridir.

   Elazığ arkeolojik ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de çok fazla sayıda turizm değerine sahiptir. Şehrimizin yer şekillerine ait özellikleri turizm bakımından çekicilikler oluşturmaktadır. Her türlü turizme açık ve yatkın olan Elazığ belki de coğrafyasının da etkisiyle kendini çok iyi bir şekilde kabullendirememiştir. Halbuki maddi ve manevi unsurlarıyla Türkiye ye değil dünya ya hitap edebilecek çapta ve kapasitede coğrafi güzelliklere sahiptir. Dünya da 200 ün üzerinde turizm çeşidi vardır, belki bunların tamamı olmasa da büyük bir kısmına, bu kadim kültüre sahip şehir sahiptir.

Elazığ ın coğrafi ve kültürel güzelliklerine hep birlikte bir göz atalım.

GASTRONOMİ TURİZMİ

Farklı yiyecek-içecekleri tatma ve üretim sürecini görme, Değişik kültürleri mutfak geleneklerini bizzat gözlemleyerek öğrenme, Yeni öğün sistemleri ve yeme stillerini keşfetme etkinliğidir.

YAZ TURİZMİ

    Üç tarafı sularla çevrili şehrimizin turizme elverişli koylar, uygun iklimi ile plaj turizmini düşünen turistler için büyük avantaj sağlamaktadır.

SAĞLIK – TERMAL TURİZMİ

Elazığ, Bölgesinde sağlık açısından özelliklede kişi başına düşen doktor ve yatak açısından önemli bir yere sahiptir. Ülkenin dört bir yanından mide küçültme ameliyatları için insanlar şehrimize gelmektedir.

    Elazığ jeotermal kaynak zenginliği ve potansiyeli açısından bölgesinde iyi bir yerde olup, şehrimizin termal suları, hem debi ve sıcaklıkları hem de çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikleri ile ülkedeki diğer termal sulardan daha üstün nitelikler taşımaktadır.

 RAFTİNG TURİZMİ

Şehrimizin akarsuların bir bölümü “akarsu turizmi” olarak tanımlanan rafting, kano ve nehir kayağı için çok elverişlidir. Büyük yatırımlar gerektirmeyen akarsu turizmi, çevrenin tarihi, arkeolojik, kültürel, otantik değerleri ve diğer turizm çeşitleriyle bir bütün oluşturmaktadır. Palu dan geçen Murat nehri profesyonel raftingcilerin önemli uğrak yerlerindendir.

KIŞ TURİZMİ

 Kışın üzerinde kar eksik olmayan yüksek dağlarıyla ve bu dağlarda kurulan kayak tesisleriyle Elazığ önemli bir kış turizm merkezidir. Sivrice de bulunan kayak tesisi daha ergonomik bir hale getirilmesi turist sayısının artması demek olacaktır.


DOĞA TURİZMİ

Elazığın toprak ve bitki örtüsü, billur gibi soğuk suları, yazın en sıcak günlerde ferahlatıcı serinliği, büyüleyici güzellikte manzaraları, doğal meyve ve sebzeleri, tabii ortamlarında yetişen hayvanlardan elde edilen gıdaları sunar.

AV TURİZMİ

Av turizmi; turizmin değişik bir uygulama şekli olup avcı niteliğine sahip kişilerin avlanma amaçlarını gerçekleştirmek üzere belirlenmiş ilkelerle yaptıkları etkinliklerdir. Büyük av hayvanlarından ayı, yaban keçisi, yaban domuzu, tilki, tavşan, balık av turizmi başlığı altında avcıların uğrak alanlarındandır.

İNANÇ VE KÜLTÜR TURİZMİ

Kutsal yerlerin bu dinlere mensup turistlerce ziyaret edilme eğilimlerinin, turizm olgusu içerisine değerlendirilmesi inanç turizmi olarak tanımlanmaktadır. Elazığ da inanç turizmi kapsamında;  başta İslam dini olmak üzere diğer dinlere ait kutsal önemli ziyaret merkezleri bulunmaktadır.

MAĞARA TURİZMİ

Turizm çeşitliliği açısından şehrimizdeki mağaralar, önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Başta Urartular döneminden kalma Buzluk mağarası olmak üzere şehrin birçok yerinde bulunan mağaralar turistler açısından ilgi odağıdır.

DAĞCILIK TURİZMİ

Dağların temiz ve güzel havasından yararlanmak üzere insanların dağlara yönelik olarak gerçekleştirdikleri turizm türüdür. Giderek kirlenen kentlerin yaşanılmaz hâle gelmeye başlaması, insan ile doğayı yakınlaştıran dağ turizmi gibi turizm türlerinin gelişmesine yol açmaktadır. Elazığ da ara sıra yapılan Hazarbaba dağ ve doğa yürüyüşleri yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

SU ALTI DALIŞ TURİZMİ

 Üç tarafı sularla çevrili olan şehrimizin su altı sporları açısından da uygun olan bir yapıya sahiptir. Özellikle sivrice de bulunan hazar gölündeki batık şehir önemli bir cazibe merkezidir.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ TURİZMİ

Elazığ ın bir diğer turizm şeklide yamaç paraşütçülüğüdür. 2 bin 300 rakımlı göl manzaralı Hazar Dağı'nda, kayak sezonun bitmesinin ardından birçok ilden paraşütçüler Elazığ a geliyor.  Elazığ başta olmak üzere Adana, Mardin, Malatya, Erzincan, Ankara, Diyarbakır ve Adıyaman'dan birçok pilot Sivrice ilçesine yamaç paraşütü için geliyor.

   Bu kadar önemli bir turizm bölgesi olan Elazığın tanıtım ve gelir sağlama amaçlı yapılacak tüm çalışmaların stratejik düşünülmesi gerekmektedir. Başta alt yapı olmak üzere çevre koruma ve temizliği bu güzelliklerin uzun süreli yaşaması için önem arz etmektedir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X