Advert
ALİ BABACAN 'DAN GERİYE KALANLAR
RAMAZAN YILDIRIM

ALİ BABACAN 'DAN GERİYE KALANLAR

Bu içerik 406 kez okundu.

 

Babacan sıradışı hiçbirşey konuşmadı. Naifti, demokrasiden dem vurdu şeffaflığa ve açıklığa yoğunlaştı. Ak Parti 'yi suçlarken kendi var olduğu dönemlerde kendisini de suçlu kabul etti.

Çizdiği çizgiyle ekonomi ve finans çevrelerini kendilerini benimseyen çevreler olarak lanse etti.

Kürt politikasında çok netti. Benim anladığım Kürtlere kimliklerinde kendilerini Kürt olarak tanımlayacakları eğitim v.s hakları direkt sağlayacakları bir gelecek va'dediyordu.

Ve ortam, ve etraf Ali Babacan 'ı her şeyiyle alıyordu. Müthiş bir benimseyiş, eleştirisiz alkış. İnanın eleştirmenleri dinlediğinizde Ali Babacan her cümlesinde mucizevi çözümler sunmuş gibi bir izlenime kapılırsınız. Bir tek " Teke Tek " in sunucusu Fatih Altaylı ikna olmamış. Nihayet Babacan 'ın konuştuğu günden bu tarafa kaybettiği prestij beni doğruluyor.

Bir de gözden kaçan bir şey var. Şahsen ben Babacan 'dan idealizmde iddialı olmayı beklemiyordum ama dijital gelişmişliğe sahip elit bir ekonomist olduğunu düşünüyordum. O gece defalarca web sitesinin çöküşüne şahit olunca ben ne kadar rağbet var demedim de 24 ekiple siyasete hazırlanan teknolojik vizyon sahibi birinin zihnimizdeki imajına uygun biri yoktuysa bu çok büyük zayıflık dedim. Babacan 'ın ve ekiplerinin ekstra başarılı olması gereken bu alanda bir siteyi yönetemeden bu ülkeyi yönetmeye hazır olmaları beni düşünmek zorunda bıraktı. İyi bir web sitesi yapabilecekken kasten siteleri çöküşe açık tutulduysa hiçbir söylemine köylüyü oturtmayan birinin köylü kurnazlığıyla popülarite yakalamaya çalışması ???

Ali Babacan tarıma ve hayvancılığa, ülkemizin üretim kaynaklarına hiç değinmedi. Ekonomik olarak kalkınmamıza dair hiçbir proje ortaya koymadı. Sık sık güven, kriterler, kurumsallık ve adalet yatırım çeker diyordu. Benim anladığım Babacan gelince güven sağlayacak yurtdışı milyarlarca dolar hibe edecek yabancı yatırımcı sel olup ülkemize akacak.

Kapitalizmin bu kadar insaflı olduğunu, kişilerin ve toplumların canını, kanını emmeden onlara bir menfaat sağladığını bilmiyordum. Babacan 'ın açıklamaları sonrasında acaba kapitalizm de mi değişiyor dedim.

Davutoğlu 'nu eleştirmeyecek kadar naif takılma izlenimi vermeye çalışırken kendince Davutoğlu hareketinde tespit ettiğini sandığı açıkları orda dile getirmesi ve Davutoğlu 'na son dönemlerde reva görülen hiçbir şeyi kınamaması Ak Parti 'den çok Davutoğlu 'na rakipmiş algısı, bu da iktidardan çok muhalefete aday olduğu izlenimi doğurdu bende.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X