Advert
ENGELLİLER İÇİN ENGELLERİ KALDIRMAK YETİYOR MU?
FIRAT POLAT

ENGELLİLER İÇİN ENGELLERİ KALDIRMAK YETİYOR MU?

Bu içerik 613 kez okundu.

Uluslararası Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 47/3 sayılı kararı ile ilan edildi. Toplumun ve toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalık arttırmayı amaçlamaktadır.

Ülkemizde olduğu gibi ilimizde bu gün ilimizdeki birçok kurum ve kuruluş tarafından düzenlen etkinlikler ile kutlandı. Kutlamalar kapsamında hemen hemen aynı açıklamaları duyduk. Aslında hepimizin birer engelli adayı olduğumuzu hiçbir zaman düşünmüyor aklımıza bile getiremiyoruz. Bugün engelli olan birçok insanımızın dün bizim gibi sapasağlam olduklarını düşünmüyoruz bile.

Engelli bireylerin hayatının nasıl olduğunu ancak empati yaparak ya da birkaç dakikalığına onların hayatını yaşayarak görmemiz ve anlamamız mümkün. Gerçekten hayatımızda var olan ve içiçe yaşadığımız Engelli Bireylerimiz için engelleri ortadan kaldıracak bazı küçük çalışmaları yaparken engelleri ortadan kaldırmış oluyormuyuz yoksa sadece bu çalışmayı yapmak için mi yapmış oluyoruz. Çünkü öylesine garabet engelleri kaldırmak adına yapılan çalışmalar ile karşılaşıyoruz ki bu soruyu sormaktan kendimi alamıyorum.

Birbirimizi anladığımız her an, bir engeli daha yıkar ve yaşamı herkes için huzurlu kılarız. Bugün farkındalık günü, kutlama değil engellilerin yaşadığı sorunları farkında olmanız gerekiyor. Yalnızca bugün değil, her gün hatırlamak gerek! Engel olma destek ol.

Bir birini seven insanlar için engeller bir tatlı tebessümden ibarettir. Kendini engelli olarak hayattan atma. Unutma engeller savaşılarak aşılır. Yaşama sevinci ile hayata tutunan bütün engelli kardeşlerimizin sadece bir gün değil her gün yanındayız.” Adımlarınızın biçiminin ne önemi var mühim olan yürüyüşümüzle sevgi ve dostluk köprüsünü geçmektir.

Engeller engelliler için engel değil, engelliler için en büyük engel biziz. Engelli ne demek sen de öğren, görmek ne demek âmâdan öğren, duymak ne demek duyma özürlüden öğren, Yürümek ne demek engelliden öğren! Engel onlarda değil; onları engelli gören zihinlerdedir. Empati kurarak engelleri kaldırmak, herkes gibi toplumsal hayata tam katılmalarını sağlamak, hepimizin vazifesi. Bizi biz yapan, kolumuz, gözümüz, kulağımız değil kalbimizdir. Zihnimizdeki ve gönlümüzdeki engelleri kaldıralım. Sadece bir gün değil her gün engellerin farkında ol.

En büyük engel sevgisizliktir.

Sevgiyle engelleri ortadan kaldıralım...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X