Advert
NASIL BİR RUH HALİNDEYİZ ?
İRFAN ARSLAN

NASIL BİR RUH HALİNDEYİZ ?

Bu içerik 372 kez okundu.

Yaşadığımız hayatın içinde meydana gelen olayları şöyle bir değerlendirdiğimizde nasıl bir ruh haline sahip olduğumuzu kendimize sormaktan duramıyoruz. Çünkü yaşadığımız olaylar karşısında tepki vermekten çekinen, yaşadığımız haksızlıkların hesabını sormayan, yapılan uygulamaların nedenini sorgulamayan bir toplum haline geldik. İnsan olarak hakkımızı aramak bir yana, gelene rıza gösteriyor, toplum olarak da hakkımızı arama noktasında, geçmişte yaşanan olaylardan hareketle çekingen duruyoruz.

İnsan, hakkını hukuk çerçevesinde aramalı, adabı muaşeret kuralları karşısında sorgulamalı. Bu bizim en tabi hakkımız. Hatta dinimiz bile bunu bize emrediyor, “Hakkınızı arayın” diye. Rabbimiz, “Karşıma ne ile gelirseniz gelin ancak kul hakkı ile gelmeyin” diyor. Bütün bunlara baktığımızda nedense sorgulamaz ve hakkını aramaz bir toplum olduğumuz karşımızda duruyor.

Neden bu hale geldik?

Bu sorunun cevabını iyi kötü hepimiz biliyoruz. Bildiğimiz halde ucu bize batmayana kadar da harekete geçmiyoruz.

Ülkemizin yaşadığı ekonomik sıkıntı ortada iken vatandaşların, “Ülkemize bir şey olmaz” demeleri bizi de mutlu ediyordu. Ancak bugün geldiğimiz noktada dün bunları diyenler bugün feryat figan etmeye başladılar. Sosyal medyada bu konudaki yazılanları veya çekimler yapıp konuşanları çok sık görmeye başladık.

Elbette ki sevdiğimiz, gönül verdiklerimizin başarılı olmasını arzuluyoruz. Ancak yaşananların getirdiği gerçekleri de görmemiz ve bunların sonuçlarını iyi kötü görerek önlemlerimizi almamız gerektiğini bilmeliyiz. Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntı başta beni olmak üzere kimseyi mutlu etmez edemez. Bizler bu vatan için gerektiği zaman canımızı, kanımızı veya malımızı mülkümüzü verecek kadar vatan sevdalısıyız. Milletimizin sıkıntıda olması bu ülkenin yaşayanlarını mutlu etmez. Mutlu olacağını belirtenler ise bu vatana sevdası olmayanlardır.

Ülkemizde yaşananların bizlere yansıması toplum olarak da, birey olarak da bizi olumsuz etkiliyor. Zincirin halkaları gibi bir olay yaşandığında hepimizi etkiliyor. Sonuçta da gerilip negatif bir enerji ile doluyoruz. Bunun da sonucunda olmadık davranışlar sergiliyoruz. Nitekim ülkemizde yaşanan olaylar da bunların göstergesi oluyor. Toplum olarak yaşanan olayların olumsuz sonuçlarını giderecek önlemlerin alınması da yaşadıklarımızı çok büyük ölçüde değiştirmiyor. Ülkemizin yaşadığı sıkıntılardan kurtulmasını sağlamak adına atılan bazı adımlar var. Bunların belirli bir sürenin sonunda beklediğimiz arzu ettiğimiz sonuçları vermesi en büyük dileğimiz.

Ya bu beklentiler gerçekleşmezse diye de düşünmek zorundayız. Millet olarak olumlu olduğu kadar olumsuzu da düşünmemiz gerekir. Buna hazırlıklı olmamız beklentilerimizin tersi bir tablo oluşması durumunda en azından hazırlıklı olmamız nedeniyle tahribatını daha az bir şekilde yaşarız.

Neticede ülkemizdeki insanların çok büyük bir bölümü mutsuz, yarınından endişeli olmasından dolayı olumsuz bir ruh hali içinde. Buna bağlı olarak da hoşgörümüzü kaybetmiş, uzlaşmaz bir yapı içindeyiz. Bu ruh halinden elimizden geldiği kadarıyla kurtulmalı ve etrafımıza pozitif enerji vermenin çabası içinde olmalıyız. Böylece daha iyi olmanın adımlarını atmış olacağımızı unutmayalım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X