Advert
DENEME AMAÇLI ÇALIŞTIRMA SÖZ KONUSU DEĞİL
İRFAN ARSLAN

DENEME AMAÇLI ÇALIŞTIRMA SÖZ KONUSU DEĞİL

Bu içerik 448 kez okundu.

Ülkemizde ki en önemli sorunların başında istihdam geliyor. Hükümetlerin sürekli olarak üzerinde durdukları ve işverenlerin istihdamlarını artırmaya yönelik olarak çıkardıkları 20’nin üzerinde destekleme katkıları söz konusu. Bunlarda ki amaç istihdamı artırmak özellikle de kayıt dışı çalışmaları önlemek.

Ancak burada özellikle işverenlerin yaptıkları hem devletin verdiği destekleri almak hem de kayıt dışı işçi çalıştırarak gelirini artırmak. Burada aslında işveren kendisini yanıltıyor.

Nasıl mı?

Kayıt dışı işçi çalıştıranlar yapılan bir denetleme de “ Deneme amaçlı çalıştırıyoruz” cevabını veriyorlar. Ancak yasa deneme amaçlı işçi çalıştırmayı kabul etmiyor. Allah göstermesin böyle bir işçi işe başladıktan bir saat sonra Allah göstermesin başına bir iş gelse bunun altından nasıl kalkacak? Oysa istihdamını yasalar kapsamında yerine getirse böyle bir durumda bu işçinin yakınlarına her türlü yasal destek verilmiş olacak. Aynı şekilde böyle bir durumda yapılan denetlemelerde yasal olarak Asgari ücretin iki katı ceza yazılıyor. İstihdamdan kaçarken kayıt dışı tespitinde vereceği ceza birkaç kayıt dışı işçi olması durumunda 15-20 bin TL’yi bulacak. Zaten ekonomik sıkıntı içinde ki esnaf ve işverenler birde böyle bir ceza ile karşılaşırlarsa ne duruma düşerler.

Sosyal Güvenlik Kurumu, 2016 yılından b.u yana kurumlar arası koordinasyon ile çapraz sorgulama yapıyor. Bu durumda kayıt dışı mücadelesinde Denetleme Elemanlarının sahaya inmesine gerek kalmadan gelen evrakların incelenmesinde tablo ortaya çıkıyor. Hayvancılık sektöründe ki bir kişinin çobanı Suriyeli olarak görülüyor. Kayıt dışı çalıştığı da tespit ediliyor.

Burada işverenlerin doğal olarak ham faydalandıkları 20’nin üzerinde ki haklarından olmaması hem de cezai işlem ile karşılaşmaması adına çalıştırdıkları işçilerin mutlaka işi girişlerini yaptırıp SGK altına alarak her türlü haklarını kullanmalarını sağlamaları hem istihdam açısından hem de işverenlerin sıkıntı yaşamaması açısından önemli. Kimse birkaç kuruş kar edeyim düşüncesi içinde olmamalı. Bu arada bu işin yasaların yanında , İsmayi yönden de baktığımız da çok önemli bir getirisi veya da götürüsü olduğunu görmekteyiz.İslam İşçinin alın teri kurumadan hakkını verin diyor.Oysa kayıt dışı çalıştırılarak işçinin hakkını yemiş oluyorsunuz. Allah “ Benim karşıma Kul hakkı yemiş olarak gelmeyiniz” diyor.

Bu konuda kayıt dışı işçi çalıştırmak ile kul hakkı yenildiği de unutulmasın. Yani burada iki kez düşünmek gerekiyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X