Advert
NEYE KULLUK YAPIYORUZ?
Habib KARAÇORLU

NEYE KULLUK YAPIYORUZ?

Bu içerik 1304 kez okundu.

     Günümüz modern hayatının içerisine hapsedilmiş, bu zamanının insanları olarak bizler ne kadar düşünüp ne kadar araştırabiliyoruz? Ben kimim, nerden geldim, niçin varım, nereye gidiyorum? Gitgide büyüyen şehirlerde, beton yığınları, yollar, araçlar ve iletişim araçlarıyla çepeçevre kuşatılmış insan yığınları; bu insan yığınlarına gösterilen hedefler, çizilen yollar ve ambargo konulmuş zihinler… Daha sırada bekleyen projeler, planlar ve toplum mühendislikleri.

      Başımızı şöyle kaldırıp, yanı başımızda veya çok yakınımızda duran Yüce Kitabımıza baktığımızda soruların cevabını net bir şekilde görüyoruz. Bu kitabı bize ulaştırıp açıklayan Elçisi (S.A.V)’in hayatını incelediğimizde de şu anda yaşadığımız hayatı değil de, yaşamamız gereken hayatı da tanıyoruz.

      Kainatın tek Yaratıcısı Yüce Rabbimiz Zariyat Suresi 56.Ayette:” Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” Buyurmaktadır. Önce cinler ve daha sonra insanlar sadece tek bir gaye için ; Allah’a kulluk için yaratılmışlardır. Yaratılmış olmanın, dünyaya gelmenin, yaşamanın, ömür sürmenin ve tüm hayatın baştan sonra tek bir gayesi vardır: o da kul olma, kulluk yapma. Kime? Allah’a.

     Kulluk bilincinin oluşması, Yaradan’a kulluk yapılması kolay mı? Tabi ki de değil. Kulluk imtihanının başından sonuna kadar sınavlar var. Yüce Mevla’mız Mülk Suresi 2.Ayette:”O, hanginizin daha güzel iş yapacağınızı denemek için ölümü ve hayatı yarattı. O, üstündür, bağışlayandır.” Buyurarak hayatın temel amacını zikretmiş, hayatın ölümle sonuçlandırılacağı, böylece hayatın başı ve sonu arasındaki sürenin imtihan için verilen bir zaman diliminden başka bir şey olmadığı açıkça bizlere bildirmiştir.

      Kul olmak; yalnız Allah’a, Yaradan’ımıza, rızkımızı verene, yaşatana, öldürene ve Alemlerin Rabbine. Kolay mı? Çok zor. Çünkü önce etrafımızı kuşatan sahte ilahlara, putlara, heveslere, korkulara ve bitmez emellere “hayır” demek gerekiyor. Kelime-i Tevhidde ki gibi: “La ilahe” ,İlah yoktur demek pek de kolay değil; bu bedel ödemeyi gerektiriyor, tıpkı En Sevgili (S.A.V.) gibi, tıpkı Bilali Habeşi, Yasir, Sümeyye ve daha yüzlerce sahabi gibi. Herkesin saygı duyduğu, otorite kabul ettiği, tapındığı bir şeye “hayır” demek, bu batıldır demek, kolay mı? Sonunda İbrahim (A.S.) gibi ateşe atılmak da var, Musa(A.S.) gibi Firavun’la savaşmak da var. Her şey “hayır” demekle başlıyor. Herkesin peşinden koştuğu, baş tacı ettiği, putlaştırdığı, hesap kitabını ona uydurduğu, her ne ve her kimse ona “hayır” demek. İşte , imtihan bu. “La ilahe” demedikten sonra “İllallah”(ancak Allah vardır) demenin bir anlamı var mı? Elbette yok.

       Hayatının tamamını Allah’ın rızasına adamış, Allah için yaşayan, Allah için seven, Allah için buğzeden kimseler, gerçek Allah kullarıdır. Ne mutlu onlara! Bu insanların sayısı çok ama çok az, ne yazık ki. İnsanların çoğunun gaflet içinde olduğunu, akıllarını kullanmadıklarını buyuruyor Yüce Rabbimiz:”Yoksa çoklarının söz dinlediklerini veya aklettiklerini mi sanırsın? Şüphesiz onlar davarlar gibidir, belki daha da sapık yolludurlar.”(Furkan Suresi,44.Ayet)

      Aklını kullanmak demek, demek ki; çok mal kazanmak, makam, mevki, şöhret sahibi olmak, dünyanın zevkü sefasını sürmek değil, tam tersi mümkün olduğunca bunlardan uzaklaşmakla olur. Kapitalist, maddeci ve emperyalist dünyanın sunduğu bugünkü hayat şartlarına kapanıp esir olan kimse gerçek özgürlüğünü kaybetmiş, artık hangisini razı edeceğini bilemediği yüzlerce ilahın arasında yok olmuş demektir.

        Kısa dünya hayatını özgür olarak yaşamak isteyen, önce sahte ilahların kendilerine ve sunduklarına “hayır” diyecek, sonra “yalnız Allah var” diyerek,”kulluk bilinci”ne ulaşarak imtihanı kazanacaktır. Hem Allah’ı hem de diğer ilahlık iddiasında bulunanları razı etmenin imkanı yoktur. Nefis putunu kırmayanlar da Allah’a gerçek manada kul olamazlar. İmtihanın en ağırı da bu değil mi ? “Kendisi için istediğini mümin kardeşi için de istemeyen iman etmiş olmaz.” Buyurmuyor mu Resul-u Ekrem (S.A.V.)? Bu da çok zor değil mi? Evet baştan sona “kulluk” zor, imtihan zor. Allahım! Bizleri sana gerçek kul olanlardan, Resuluna gerçek ümmet olanlardan eyle! Amin.

 

        

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'NİN İLK BAŞKAN ADAYI ÇAKA!
CHP'NİN İLK BAŞKAN ADAYI ÇAKA!
İCRADAN SATILIK 2017 MODEL AUDİ A3
İCRADAN SATILIK 2017 MODEL AUDİ A3