Advert
TÜRKİYE ÖNEMSENEN BİR ÜLKEDİR
Nevzat ÜLGER

TÜRKİYE ÖNEMSENEN BİR ÜLKEDİR

Bu içerik 1950 kez okundu.

Türkiye 30-35 yıldır gelişmekte olan ülke olarak vasıflandırılıyor Batı’da. Geçmiş yazılarımızdan birinde yine söylemiştim; bu vasıflandırma bir kategorize etmektir yoksa belli ölçülerle tasnif değildir. Çünkü bir ülkeyi; değişimin hızının bu kadar arttığı bir zaman diliminde,  bu kadar uzun zaman yerinde sayıyor kabul etmek, eğer rakamlar üzerinde hokkabazlık yapılmıyorsa kabul edilemez. Batının her türlü engellemelerine ve demoralize çalışmalarına rağmen aşağıda sayacağımız maddeler, Türkiye’yi kalkınmış ülke olarak gösteriyor. En önemli eksiği; gelirin dağılımında yeterli adil olunamadığı noktasındadır. Diğer göstergeler, Batının içimizdeki acenteleri tarafından kıskançlıkla farklı gösterilmeye çalışılsa da, artık Batı ideolojisinden yana olan insanların sayısı her geçen gün azaldığını gösteriyor..

      Türkiye Avrupa’nın en gelişmiş altıncı ülkesi, dünyanın en gelişmiş on altıncı ülkesidir. Kişi başına geliri 11.000 dolar. Bu ülke bundan 12 yıl önce hasta adamdı. Şimdi uluslar arası arenada sözü dinlenen bir ülke. Bu ülke, gelişmesini sağlarken etrafına rahatsızlık vermiyor, sadece doğru bildiklerini yapıyor, o doğrultuda ilerliyor. Özellikle IMF ile yollarını ayırdıktan sonra daha rahat karar alabiliyor. Bazı kurumlarımız ve faiz lobisi hala daha eski Türkiye’nin kodları ile düşünmeye devam ediyor olsalar bile.

      Ülkenin artıları; genç nüfusu, üretimi tetikleyici olan tüketici nüfusu, düşük borç yükü, güçlü bankacılık sektörünün yanında şimdi katılım bankaları ve yeni iktisadi enstrümanlar, mali disiplini, siyasi istikrarı, tarihi geçmişi ve birikimi ile avantajlı coğrafi konumu.

      Ülkenin eksileri ise; siyasetin ve ticaretin iç içe geçmiş olması, devletin hala  zenginleştirme aracı olarak kabul edilmesi. Kurumsal yapıların insanı korumuyor oluşu, saltanatı devam eden bürokratik yapı, meritokrasi yerine kayırmacılığın devam etmesi, sorun çözmede rasyonalitenin azlığı, hâkim ve savcı yetkilerinin belirsiz oluşu, avukatlık yaptırma yetkisinin hala “baro”larda oluşu gibi daha çok yapısal sorunlar.

      Nüfusun 28 milyonu iş gücüne katılıyor, önemli. THY aşağı yukarı dünyanın her yerine uçuyor, sevindirici. Enflasyon Nisan 2014 itibariyle 9,4, yıl sonu tahmini 5,3.

      Türkiye; Asya’nın, Avrupa’nın, Afrika’nın ve Orta Doğu’nun aralarında yaptıkları ve yapacakları ticaretin orta noktasında duruyor ve vanalar elinde gibi. Bu durum emtia için de, enerji için de, doğal gaz için de geçerli.

      İstanbul, İngiltere’nin bütün engellemelerine rağmen dünyanın finans merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Batı’nın toplu hücumuna rağmen ticari pazarlarını hızla genişletiyor.

      Yıllık ihracatının, yıllık ithalatını karşılama oranı % 65. Ancak ithal malların yatırıma yönelik olması halinde denge çok çabuk sağlanır. Dünyada ihracatı artıda olan ülke sayısı on beştir. Türkiye’nin ithalatı içerisindeki makine- teçhizat oranı önemli bir noktadadır. Parasal değeri 2013 itibariyle 48 milyar dolardır.

      Merkez Bankasının döviz rezervi yeterli, kamu net borç stoku bu rezervin altında. Ülkede yaşayan insanların % 85’i SGK kapsamında.

      Türkiye; Tarım ürünlerinde, tekstilde, motorlu araçlarda, gemi üretiminde, inşaat malzemelerinde, tüketici elektroniğinde, beyaz eşyada, bankacılıkta ve iletişimde dünya liderlerinden.

      İşsizlik oranı Şubat 2014 itibariyle % 10,2. İstihdamın % 50’ si hizmet sektöründe, % 23,6’sı tarımda, % 19,4’ü sanayide, % 7’si inşaat sektöründe.

      Dünyada enerji aktörleri ve enerji haritası hızla değişiyor. Yeni aktörler devreye girerken, mevcut oyuncularda da değişmeler oluyor. Ayrıca ulaşılan yeni teknolojiler, bu değişimi hızlandırıyor. Bu yeni oyunculardan biri de, memnuniyetle ifade edelim ki, Türkiye’dir. Ceyhan Avrupa’nın ikinci petrol terminali oluyor. Bir haftada Halk Bankası kasalarına 108 milyon dolar girişi oldu bu uygulamadan. Elbette rahatsız olanlar olacaktır.

      Bazı bankalar, artık rantabl projelere teminatsız kredi verebiliyor. Bu oldukça önemli bir gelişmedir. Bu uygulama ile birlikte girişimcilerin finansmana erişim sorunları oldukça azalıyor demektir. Yakın bir gelecekte “risk sermayesi” uygulaması olacaktır inşallah. Bu durum, insan profilimizin de değiştiğini göstermektedir.

      Bence Türkiye, arzu edilen seviyede değildir ama artık önemsenen bir ülkedir. Ya sizce?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X