Advert
YÜZÜSTÜ ÇOK SÜRÜNDÜN, KANALA DÖNÜŞ SAKARYA
ABDULKADİR ÖZTÜRK

YÜZÜSTÜ ÇOK SÜRÜNDÜN, KANALA DÖNÜŞ SAKARYA

Bu içerik 775 kez okundu.

Kanal İstanbul tartışmalarının ayyuka çıktığı ve devam edeceğini düşünerekten, bu tartışmanın ateşine onun taşımayacağım. Sakarya nehrinin suyu ile söndüreceğim inşallah.

Evvela şunu belirtelim. Marmara denizi ile Karadeniz arasında İstanbul boğazının dışında bir bağlantının, T.C. Devleti açısından gerekliliği varsa ki bunu da devlet büyükleri bilir. 

Cevap evet ise o zaman nasıl, ne zaman, nereden, gibi sorularla bu kanalın yapılmasına el ve gönül birliğiyle kollar sıvanarak çalışılmalıdır.

Şu andaki itirazlar, sanırım ki, kanal İstanbul içindir. Aklı başında bir devlet büyüğü ve siyasetçi, Kimse Marmara ile Karadeniz birleşmesin demiyor ve demez.

O zaman hükümet eden büyüklerimiz. Küçüklerinin sözlerine de kulak tıkamamalıdır.

Körfez ile sapanca gölü arası kuşbakışı olarak 18 km, sapanca gölü ile Sakarya nehri arasındaki kuşbakışı uzaklık 5 km’dir körfez ile Sakarya nehri arasındaki kara uzunluğu toplam 23 km. bu iki yer arasındaki en yüksek rakım ise 45 metredir. Üstelik hafriyat sorunu da dert olmaktan çıkar.

Yani uzaklık ve rakım olarak coğrafik şartlar çok müsait. O zaman kanal İstanbul’un yerine Körfez-Sakarya kanalı yapalım. 

Necip fazıl Kısakürek merhumun “yüzüstü çok süründün ayağa kalk Sakarya” mısrası,

Yüzüstü çok süründün, KANALA DÖN SAKARYA şekline çevrilir.

Böylelikle İstanbul’a karayolu geçişleri kontrol altına alınmış. Körfez kirliliği Sakarya ve Karadeniz suyu ile temizlenmiş. İstanbul boğazı sadece turistik gezi gemilerinin geçiş alanı olur.

Saroz körfezinden ege denizi ile Marmara denizi bağlantısı sağlanırsa ballı kaymak olur.

Saroz kanalının batısı ile Sakarya kanalının doğusu ayrı bir bölge olur ve özel statüsü olur. Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya ve İstanbul illerini kapsayan özel statülü münhasır ekonomik bölge haline gelir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİM AĞIR HASARLI
EĞİTİM AĞIR HASARLI
BAKAN KURUM: BİR YIL İÇERİSİNDE ELAZIĞ'IMIZI SIKINTIDAN KURTARACAĞIZ
BAKAN KURUM: BİR YIL İÇERİSİNDE ELAZIĞ'IMIZI SIKINTIDAN KURTARACAĞIZ