Advert
MENFAATPEREST'ÇİLER MENFAATİ KRONİKLEŞTİRDİ...!!
Selahaddin CANPOLAT

MENFAATPEREST'ÇİLER MENFAATİ KRONİKLEŞTİRDİ...!!

Bu içerik 7090 kez okundu.

 

Dün var olan arkadaşlarınız bugün bir bahane bulup sizi bırakabilir. Bazılarının hayatında işe yaradığınız kadar varsınız.

Menfaat kaygısından uzak kurulmalı dostluklar, gerçek kalıcı duyguların dürüstlüğü ile sevmeli insan, birbirini tıpkı bir aile gibi. İşte böyle sevebileceğin bir dostun varsa zenginsin bu hayatta...

Bazı kimselerin arkadaşlığı olmaz, menfaati olur. Dikkat ederseniz, 'insan' demedim.....

Menfaat, kendi çıkarı için başkalarını çıkmaza sürüklemektir. İnsanların hakkına girerek hakkı olmayanı almaya çalışmaktır.

Menfaatperest, Tapan, tapınan, aşırı derecede seven. Kısaca söylersek; menfaatini put haline getiren.

Böylelerini nasıl tanırız?

Fedakârlığı Hep başkalarından bekler. Hep yaşamak ister. Yaşatmak kısmıyla pek ilgilenmez.

Daima talepkâr olur. Nihayetinde, talep etmek, kârlı bir iştir.

İnsanların nasibini kıskanır, haset eder. Buna sevgi de dâhildir.

Tek taraflı düşünür. Şahsi kazancı olmayan hiçbir işle ilgilenmez. Merhametten uzaktır.

Madde bağımlısı, fırsat düşkünüdür.

 Yükü devamlı olarak çoğaltan hızı azaltmayan hep kötülük isteyen demektir.

İnsanları kullanışlı bir nesne olarak görür. Yaptığı işlerle değil de kurduğu ilişkilerle ilerler. Maalesef böyle kimselerin sayısı hızla artıyor.

Her daim dostluktan, arkadaşlıktan, vefadan bahseder. Fakat uygulama kısmı sorunludur. Bir adım öne çıktığı vakit, dönüp geriye bakmaz.

Yapıp ettikleriyle ilgili haklı gerekçe bulmakta zorlanmaz. Kıymetinin bilinmediğinden yakınır. Yanlış, başkalarına mahsustur. Kabahat, diğerlerinindir.

İnsanların hayatını ve kararlarını ipotek altına almaya çalışır.ALLAH muhafaza birde en tehlikelisi ruhuna EGO yerleşmiş ve  Başarılı olamadığı takdirde, yüksek sesle hizmetlerini, emeklerini anlatmaya koyulur. Yıllar boyunca nasıl mücadele ettiğini aynı zamanda Özellikle siyaset sahnesinde bunu sıklıkla görürüz, görüyoruz. Kendisine edilen hizmeti, verilen emeği, yapılan iyiliği, gösterilen hürmeti çoktan unutmuştur.

İstemediği bir şey olduğunda, bir arzusu yerine getirilmediğinde, Menfaat ve EGO aziz hatıraları bile yok sayar. Buna karşılık, tenkidi isimle yapacak cesaretten yoksundur. İmâlar, dokundurmalar, ancak muhatabının anlayacağı belirsiz ifadeler…

İtiraz yahut tepki geldiğinde, cevabı savunması hazırdır: 'Niye üstüne alındın?' Bir adım ötesi, alaysı bir üslupla, itiraz sahibinin ciddiyetini kundaklamaktır.

İnsanları zor zamanlarında, sıkıntılı günlerinde arar, fakat gerisini getirmez. Aramakla, onu kazandığını düşünür.

Yeni bir imkân oluşturmak yerine, birikmiş olana yönelir. Bir başına risk almaz. Sabırsızdır. Bencildir.

Bir de ilâve: Menfaat düşkünlüğünün yakıcı sonuçlarını görmek isteyenler, yaşadığımız günlere bakabilirler.

BİR İNSANA TAMAMEN GÜVENDİĞİNİZDE İKİ SONUÇTAN BİRİNİ ELDE EDECEĞİNİZ KESİNDİR. YA YAŞAM BOYU DOST, YA HAYAT BOYU BİR DERS.

Kendisi için dilediğini kardeşleri için de isteyen. Kader birliği yapan. İmkânlara ve insanlara emanet gözüyle bakan. Dostlukta sebat eden. Arkadaşlıkta ısrarcı olan. Vefanın, mesuliyetin ve merhametin imana dayanan duygular olduğunu bilen. Allah'ın rızasını ve kulun hakkını gözeten. İzzetle oynamayan. Kötülükten medet ummayan. Kulların kusurlarını biriktirmeyen. Verdiklerini alacak hanesine yazmayan.

İyilik insanı genç ve güzel gösterir.

Dostlukları çözmüşlüğüm, menfaat dünyası nedir öğrenmişliğim var. Güvensizliğim, sırtından vurmak nedir öğrenmişliğim var. Hayatı tanımışlığım, zorluklar karşısında nasıl dik durmam gerektiğini öğrenmişliğim var. Gülüşlerim var ardında çığlıklar barındıran. Yaralarım var, bant tutmayan...

Geldiğimiz dünya da şükrederek yaşamak ve dostça kucaklaşmak varken, hayatımızdan bu menfaat ve EGO kavramını çıkarmamız gerekiyor dostlar. Artık kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse, onun mükâfatını görecektir. Kim de zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse, onun cezasını görecektir.”

Dünya hepimizin kardeşçe, iyilikler yaparak, en önemlisi sevgi saygı çemberinde yaşamalıyız.Kimseyi üzmeyelim.İlişkilerimizde benlik değil dostluk olsun ve sevgi saygı huzur kazansın diyorum.

Bu duygu ve düşüncelerimin özeti olarak kendimize gelelim. Üç günlük dünyanın ikisi maalesef gitti. Son gün olan bugünü gerçekçi ve net mert onurlu olarak yaşayalım ve gerçek olalım...Vesselâm

Kul Selahaddin CANPOLAT

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİM AĞIR HASARLI
EĞİTİM AĞIR HASARLI
BAKAN KURUM: BİR YIL İÇERİSİNDE ELAZIĞ'IMIZI SIKINTIDAN KURTARACAĞIZ
BAKAN KURUM: BİR YIL İÇERİSİNDE ELAZIĞ'IMIZI SIKINTIDAN KURTARACAĞIZ