Beşir İSLAMOĞLU
Beşir İSLAMOĞLU
Giriş Tarihi : 18-02-2020 23:06

UYDUK HAZIR OLAN BATILA

Yeni bir yıla gireceğimiz bu günlerde Müslümanların ekseriyeti adeta Müslüman olduğunu unutarak tüm dünya ile entegre olmaya çalışmaktadırlar. Diğer inanç sahipleri “yılbaşı” adı altında ne yapıyorlarsa, bunlar da onlardan geri kalmamaktadırlar.

Kur’an ayetlerine inandığını söyleyenlerin ekseriyeti “batıla” uymaktadır. Allah inananlara; “Hamr (sarhoş eden içkiler),  meysir (her türlü kumar oyunları),  ensab (putperestlik sembolleri), ezlam (fal araçları) şeytan işi pisliklerdir. Kurtuluşa ermeniz için bunlardan uzak durmanız gerekir” (Maide 90) dediği halde, batıla uymaktan vazgeçmiyorlar.

Batıl demek, hakikatin zıddı demektir. Hakikatin ne olduğu Rabbimiz tarafından vahiyle bildirilmiştir. Müslümanlar için hakikat, yazılı ve kevni ayetlerdir. Bu ayetlere aykırı olan her türlü rivayet, bilgi ve hayat biçimi BATILdır.

İslam dini, helalinden çalışıp kazanmayı ve kazandığını “uygun, meşru” yerlere harcamayı emretmektedir. Emek vermeden, çaba göstermeden ve hak etmeden bir malı almayı veya kullanmayı yasaklar. Tüm kazanımları kendi çabasına bağlamış ve şöyle demiştir:

“İnsanın sahip olduğu tek şey, kendi çabasıdır. Günü geldiğinde çalışmasının karşılığını görecektir.” (Necm 37)

Yine, “kim zerre kadar hayır veya şer işlemiş ise mutlaka karşılığını görecektir” (Zilzal suresi) buyurarak kişilerin sorumluluklarını hatırlatmıştır.

Temel bir ilke olarak, “herkes emeğine ve niyetine bakması” gerekirken, maalesef kolay yollardan kazanmayı ve BATILın her türlüsüne uymayı hayatın bir parçası haline getirdik. Kur’an’ın ifadesiyle CİBT’e ve TAĞUT’a uyduk.

“Kendilerine Kitap’tan bir pay verilenleri (tıpkı kimi Müslümanlar gibi) görmüyor musun! Onlar cibte ve tağuta inanırlar ve kafirlerin müminlerden daha doğru yolda olduğunu iddia ediyorlar.” (Nisa 51)

CİBT; her türlü sihir, büyü, illüzyon, kehanet, kader, nazar, muska,  piyango, uğursuzluk, şanssızlık düşüncesi gibi hakikatte hiç bir güce sahip olmayan hurafe, sahte şeytani eylemler ve pisliklerdir.

Tağut ise, Allah karşısına konulmuş somut otorite ve soyut şeytani güç demektir.

Uyulması gereken Kur’an ayetleri yerine bu şeytani güçlerin ardına düşenler, esasında “kafirlerin müminlerden daha doğru yolda olduğunu iddia etmektedirler.” Dilleri böylesine bir itirafta bulunmasa da halleri bunu söylemektedir.

Şimdi Müslüman olduğunu iddia edip batılın (bidat ve hurafenin) ardına düşenlere birkaç soru yöneltelim:

1.“Milli” kelimesi ile “Piyango” kelimesini yana yana getirerek piyangoya “dini kılıf” giydirmeyi ve güvercin gibi masum bir kuş ile milli piyangoyu temsil etmeyi nasıl kabullendiniz?

Maalesef cahiliyenin kaderini belirleyen “kuş” figürü, bizim toplumumuzda da bir inanç olarak yerini almıştır. Talih kuşu, devlet kuşu gibi ifadeler, kuşun insan üzerine pislemesi düşüncesi hayatın vazgeçilmez unsurları olmuştur.  

2. 80 milyon (200 liralık 500 ton) parayı, emeksiz ve haksız olarak paylaşımını “piyango-şans-talih-kumar” adı altında nasıl kabul ederek bilet almaya kalkıştınız?

3. Rabbimiz, “herkes sorumluluk sahibidir ve uğursuzluk yoktur dediği halde, bir Müslüman olarak nasıl uğursuzluğa inanarak sorumluluktan kaçarsınız. Bakın sorumluluktan kaçan inkarcılar, “Resuller bize uğursuzluk getirdi” demeye başlayınca, Resuller de onlara şöyle dediler:

“Uğursuzluğunuzun kaynağı kendinizsiniz. Size öğüt vermekten niçin rahatsız oluyorsunuz!” (Yasin 19)

4. Kur’an’da, başlarına bir kötülük geldiğinde “bu başkaları yüzündendir” diyenlere Allah, “başınıza gelen her türlü musibet (bela, kötülük, olumsuzluk), kendi ellerinizle işlediklerinizin sonucudur” (Şura 30) buyurduğu halde,  Müslüman olarak nasıl nazarın (yani bakışlarla birine zarar vermenin) ve muskanın gerçekliğine inanarak insanları suçlamaya kalkışırsınız?

Nazara ve muskacılığa inanmak, sıkıntılarımızın kaynağını yanlış yerde aramak demektir. Yani sorumsuzluklarımızı, hatalarımızı, başarısızlıklarımızı, eksikliklerimizi, başkalarına yüklemek demektir. Nazar Şamanist inancı olup, şirk dininin bir parçasıdır ki bu asla kabul edilemez ve nazar ve muskacılık, insanları birbirine düşüren dedikodudan başka bir şey değildir.

5. Allah, kader kavramını kainattaki düzen, ölçü, ahenk ve ilahi yasalar olarak tanımlarken, bir Müslüman olarak nasıl günahların (olumsuzlukların) kaynağı haline getirirsiniz?

Allah, “hiçbir cana kıymayın” dediği halde, hangi hakla boşanmak isteyen eşini öldürüp günahını kadere yüklersin! Kader senin günah keçin midir?

Hiç kimse bir başkasının günahını üstlenmeyeceği gibi, kendi günahını da başkasına (Allah’a, kadere) yükleyemez.

“Karşılaştığın her iyilik Allah’tandır; başına gelen her kötülük de kendi yüzündendir.” (Nisa 79)

Dolayısıyla “kader mahkumu”, “kaderim olmaz olaydı”, “kaderine küs” gibi ifadeler kullanmak, Allah’ı suçlamaktan öte bir şey değildir.

Kur’an’ın öngördüğü hayat, kişinin -hela yollardan- elinden geldiğini yaptıktan sonra, Allah’a tevekkül etmesi, işlerini O’na havale etmesi ve ondan yardım beklemesidir. Mümin olduğunu iddia eden kimse, muttaki olmalı, yani sorumluluk sahibi olduğunu unutmamalıdır. Sorumluluktan ve çalışmaktan kaçarak işlerini “batıl olan” kadere, şansa, talihe, uğura, piyangoya, kumara,  muskaya, burçlara, sihre, falcıya, müneccimlere, cincilere, kahinlere, Arraflara, mesihlere, mehdilere, deccallere vs. bırakmamalıdır.

Bu batıl kavramlara (isimlere ve eylemlere) inanıp güvenmek demek, Allah’a inanmamak ve güvenmemek demektir. Yahut Allah’a inanıp güvendiği kadar bu eylemlere de inanıp güvenmek demektir ki bu şirktir. İlkel toplumlardaki doğaüstü gücü ve etkisine inanılan puttur, FETİŞ’tir. Onun için Mümin olduğunu iddia eden kişi, müşriklere ait bu kavramlardan uzak durmalıdır.

Nitekim Rabbimiz; “Biz her insanın çabasını (yapıp ettiklerinin sorumluluğunu) kendi omuzuna yükledik. Kıyamet günü yaptığı her şeyi açık açık yazılmış bir kayıt defterini önüne koyacağız ve “oku” diyeceğiz; bugün kendi hesabınla yüzleşme günüdür” (İsra 13,14) diyerek, şahsi sorumluluğu hatırlamaktadır.

Selam ve muhabbetlerimle…

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA