Beşir İSLAMOĞLU
Beşir İSLAMOĞLU
Giriş Tarihi : 25-02-2020 00:09
Güncelleme : 25-02-2020 00:09

MUHAMMED AS’I RABBİ TERBİYE ETTİ; YA BİZİ KİM TERBİYE ETMEKTEDİR?

Terbiye kavramı “Rab” kelimesinden türetilmiş bir kavramdır. Rab kavramı, Allah’ın fiillerini yansıtan bir isimdir. Rab; her şeye sahip ve malik olan, terbiye eden, eğiten, yetiştiren ve yöneten kimse demektir.

Alemlerin rabbi Allah’tır. O, yerin, göklerin -arşın- ve tüm varlıkların rabbidir. Her bir varlık ona muhtaçtır. Dolayısıyla O’na yönelmek, O’na dayanmak ve O’ndan istemek zorundadır.

Muhammed as resul ve nebi olarak seçilince, -risaletinin ilk yıllarında- gelen ayetler ona hitaben genellikle “senin Rabbin” şeklinde ifade edilirdi. Yani Allah, ona şunu söylüyordu: Vahiyle sana öğreten, seni eğiten, yetiştiren, yöneten sana sahip çıkan başkası değil, sadece Rabbin olan Allah’tır. Dolayısıyla hiç endişe etme!

Nebi as’ı Rabbi terbiye etti. O, Rabbani terbiye ile yetişti. Rabbi ona sahip çıktı ve onu yönetti. Yetim iken onu barındırdı. Yoksul iken onu varlıklı hale getirdi. Şaşkın halde iken ona vahiyle yol gösterdi. Müşriklerin baskılarına karşılık ona sabır ve metanet verdi ve onu her türlü kötülüklerden korudu.

Müşriklerin ısrarlı baskıları ve inkarları onu çok üzüyordu; ancak Rabbi onu her defasında uyarıyor, sebat ve kararlılık göstermesini istiyordu. Şöyle buyuruyordu:

“Rabbinden sana vahyedilene uy ve Allah’ın hükmü gelinceye kadar sabret. Allah, en hayırlı olan hükmü verecektir.” (Yunus 109)

“Sen onlar üzerinde zorba değilsin. İlahi uyarılardan korkan kimselere KUR’AN ile öğüt ver.” (Kaf 45)

Evet, Nebi as’ı Rabbi terbiye etti, yetiştirdi ve tüm insanlığa örnek kıldı. Öyle ise, Allah’ın varlığına ve birliğine inanan, O’nu Rab, Resulullah’ı örnek kabul eden bir mümin, O’nun indirdiği mesajlarla terbiye olması gerekmez mi?

Peki inandıklarını söyleyenler, kimlerin mesajlarıyla –bilgileriyle- terbiye/eğitim görmektedirler? “Rabbim” dedikleri Allah’ın Kur’an’ı ile mi, yoksa Kur’an’a alternatif kaynaklarla mı terbiye/eğitim görmektedirler?

Rabbimiz olan Allah; bizleri terbiye edip yetiştirirken -bizlerin muttaki bir mümin olmamızı isterken- öncelikle kendisine itaat ve ibadet etmemizi, adil olup adaleti titizlikle yerine getirmemizi, doğruluktan ayrılmamamızı, verdiğimiz sözü tutmamızı ve emanetlere sahip çıkmamızı istemektedir.

Yine Rabbimiz olan Allah; maddi yardımlarda bulunmamızı ve imkanlarımızı muhtaç insanlarla paylaşmamızı, tüm canlılara iyilikle muamele etmemizi; güzel söz söylememizi, güzel davranışta bulunmamızı, zorluklara karşı sabır ve metanetle karşılık vermemizi, tevazu, vakar ve müsamaha ile insanlara yaklaşmamızı, iffetli olmamızı, giysilerimizde, sözlerimizde ve davranışlarımızda insan onuruna yakışan bir ahlaka sahip olmamızı, bazen suçluları af edip bağışlamamızı istemektedir.

(Not: Suçluları bağışlama yetkisi tamamen hak sahiplerine aittir. Başkası bağışlayamaz.)

Diğer taraftan Rabbimiz; her türlü fahşadan, münkerden, tuğyandan yani haddi aşmaktan, azgınlıktan, bozgunculuktan, cana kıymaktan, haksız kazanç ve rüşvetten, aldatmaktan, iftira etmekten, gıybet etmekten, kin beslemekten, kötü zandan, kibirli olup insanlarla alay etmekten, küçümsemekten, hasetten, riyadan, nifaktan, kusur araştırmaktan, israf etmekten, cimrilikten, tembellikten uzak durmamızı istemektedir.

Bu temel ilkeler, “Rabbani eğitim”in vazgeçilmez ilkeleridir. Bu ilkeler, başta eğitim kurumlarımız olmak üzere hayatın diğer alanlarında/kurumlarında ne derece etkilidir! Bu ilkelerin fonksiyonel olmadığı gün gibi aşikardır.

Okullarımızda genellikle öğrenime, bilgi ve akademik kısma ağırlık verilmektedir. Sınavlardaki başarılar, karnelerdeki notlar dikkate alınmaktadır. Her ne kadar sistemin adı “Talim ve Terbiye” ise de çalışmalar neredeyse tamamen “Talim” üzerine yoğunlaşmıştır. “Terbiye” kısmı neredeyse sıfırlanmıştır.  Eskiden karnelerde “Hal ve Gidişat” diye bir not kısmı vardı; o da artık önemini kaybetti.

Okullarımızda yetişen gençlerimizin hal ve hareketleri, hayalleri, beklentileri ve istikametleri Rabbani terbiyeden ne derece uzak yaşadıklarını gözler önüne sermektedir. Yüzlerini (yönlerini) Kur’an’ın Rabbine mi, yoksa Batı’nın tanrısına (hayat tarzına) mı çevirdiklerini görmemek için kalplerin kör olması gerekir.

Sadece okullarımızda yetişen gençlerimiz değil, yıllarca camilerde vaaz ve hutbe dinlemiş yetişkinlerimizin çoğu da maalesef Rabbani terbiyeden yoksundur. Yukarıda belirttiğimiz ilkeler yerine, nefsinin arzularına ve yürürlükte olan geleneksel (hurafelerle iç içe) din anlayışına göre bir hayat sürmektedirler.

Rabbani terbiye (eğitim) ile yetişip hareket eden bir mümin, hayatın hangi alanında (idari, siyasi, ticari, eğitimci vs.) olursa olsun, temel ilkelerden kopamaz. Her türlü zorluğa karşı sabır ve metanetle, vahiy ve akılla, hayattan örneklerle hayatını sürdürmeyi bilmelidir.

Netice itibariyle demek istiyorum ki Allah’ı yaratıcı olarak kabul edenler, Rab olarak da kabul etmek zorundadır. “Benim Rabbim Allah’tır” diyorsa, Rabbi olan Allah’ın mesajlarına kulak vermekle mükelleftir. Rabbinin mesajlarına sağır kesilenlerin, sıkıntılar esnasında “Rabbim!” diye isteklerde bulunmaları samimi bir yakarış olamaz. Onun için dualar genellikle kabul olunmuyor. Allah, adeta şunu söylüyor: “Kimi Rab edindiysen (yani kimin mesajları ile hayatını sürdürüyorsan) git ondan iste!

Evet, her konuda olduğu gibi, iman ve amel konusunda da hayatımız çelişkilerle doludur. Adam başkasına kulluk ediyor, ama darda kalınca Allah’tan istiyor. Başkasının emir ve direktifleriyle hareket ediyor; lakin sıkıntıda kalınca Allah’a koşuyor. Başkasını sevip tapıyor; fakat başı ağırınca Allah, Allah diyor. Duan niçin kabul görmüyor, anladın mı?

Öyle ise, herkes kimi Rab ve ilah edindiğine, kimin emir ve direktiflerine kulak verdiğine, kimi sevip peşine takıldığına, darlıkta ve genişlikte kimin yanında yer aldığına, harcamalarını kim ve ne için harcadığına, insanlık için ne düşündüğüne baksın…

Selam ve muhabbetlerimle…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA