Advert
MEDENİYET ÜZERİNDEN ŞEHİR YÖNETİMİ
Nevzat ÜLGER

MEDENİYET ÜZERİNDEN ŞEHİR YÖNETİMİ

Bu içerik 2681 kez okundu.

      Geçmişteki bir yazımızda “medeniyet” kavramını üç kelime ile tanımlamış ve ilim erbabı medeniyet için üç parametre veriyor demişiz: “Din-Şehir-İmparatorluk”. İlahi bir din önce şehri oluşturuyor ardından da büyük bir devleti meydana getiriyor. Bu gün medeniyet oluşturabilme özelliğine sahip din denilince de İslamiyet, Hristiyanlık ve Musevilik anlaşılıyor çoğunlukla. Ayrıca Budist ve Hindu medeniyetlerinden de bahsediliyor.

     Medeniyetlerin dili nasıl sosyal hayat içerisinde kristalize olmuş davranış biçimleriyse, kültürel ürünler, mimari eserler, sanat ve estetik anlayışı, hat, musiki vb. de o medeniyeti anlatan kalıcı şahitlerdir. Elbette bu varlıkların meydana getirilişi bir ustalık, bir hüner, belki bir bedii zevkin dışa vurumudur ama bu yapılanları, yapıldıkları tarihten çok sonralara taşıyan asıl saik, o eserler üzerinde yapılan konuşma ve tartışmalardır. Çünkü her şey zıddıyla bilinir. Bu eserler için böyle olduğu gibi, fikir ve düşünce akım veya ekolleri için de böyledir. Popüler olanlar saman alevi gibidir, kısa zamanda parlar ve kısa zamanda sönerler. Zaten medeniyeti kültürden ayıran şey de tam burasıdır. Medeniyetler kalıcıdırlar ve topluma olumlu manada katkı sağlarlar. Üzerinde fikir yürütülen eserlerden; o medeniyetin estetik, sanat ve medeniyetin kalıcı algıları neşet eder.

    Mesela oldukça gerilere kadar giden, tarihi olan şehirleri günümüze taşıyan faktörlerin birincisi eserler ise, ilki o eserler üzerinde yapılan yazılı ve sözlü tartışmalar ve fikir yürütmelerdir. Harput âlimlerinden Müftü Kemal Efendi’nin Kaside-i Bürde şerhinden bahsettiğimiz zaman, hem Kemal Efendi’nin ilmi ve edebi yetkinliğinden hem de onun ilminin dayandığı medeniyetin kodlarından bahsetmiş oluyoruz. Keza Harput’taki Eğri Minare’den ve Ulu Cami’den bahsettiğimiz zaman da Selçuklulardan, Selçuklunun mimari anlayışından, kültür kodlarından da bahsetmek zorunda kalırız. Demek ki medeniyetlerin dili sanat, estetik, mimari, hat, tezhip vb. ise, onları günümüze taşıyan ve günümüzde görünür kılan da o eserler ve hünerler hakkında, onarmak, konuşmak ve yazmaktır. Hatta bu süreç fikir adamları için de böyledir. Bu yıl yapılan “Kalkınma Kurultayı”, Elazığ’ı ve üzerindeki önemli merkezleri uzun bir süre gündemde tutarak böyle büyük bir işlevi yerine getirmiştir.

   Çok yakın bir örnek olması için Elazığ’daki tarihi, turistik ve doğal zenginliklerle Elazığlının bağlantısına bakalım. Zannederiz ki Elazığlılar, Elazığ’daki bu yerleri çokça görmüş, çok iyi de biliyorlar. Aslında iş öyle midir? Pek zannetmiyorum. Harput’un merkezinin dışını görmeyen çok Elazığlı olduğu gibi, Harput’u dahi görmeyen Elazığlılar vardır. Mesela Elazığ belediyesi, haftada bir gün Harput otobüslerini -halka da duyurarak- bedava olarak Harput’a tahsis ederse, hem Harput şenlenir, hem de gelir hanesi yeterli olmayan bu şehrin insanları Harput’a gezi yapar, bilgilenir ve vatandaş olduklarını keyifle anlarlar. Hele hele o günlerde birkaç da rehber görevlendirilirse, insanlar doğru bilgilendirilmiş de olurlar. Bu konuda STK’lardan yardım da alınabilir. Mesela Harput’a hizmet için kurulduğunu söyleyen derneklerden ve ELAYŞAD’dan istifade edilebilir. O günler Harput’ta “Harput Musikisi’nden sunumlar, Harput’un yetiştirdiği alimler hakkında bilgilendirme aktiviteleri, el broşürleri dağıtımı da yapılabilir. Okur-yazar olan kaç Elazığlı ÖLBE VADİSİ’Nİ görmüştür. Kaç kişi ANKUZU BABA tepesine çıkmıştır. Kaç kişi Seyran Tepe’den etrafı temaşa etmiştir. Yani bunları tenkit manasında değil, yetkili makamlara bir hatırlatma olarak yazıyorum.

    “Ol mahiler ki derya içre yaşar deryayı bilmezler” deyişi-mısraındaki gibi bizlerde Harput’u biraz tüketim metaı gibi görme alışkanlığından vazgeçmeliyiz. Harput, Sivrice, Palu, Keban ve diğerleri eğer ciddi manada değerlendirilebilse inanın şehrin hareketliliği katlanır. Çokça yazdım ama bir defa daha yazayım; bu hizmetler, ilgili birimler eliyle yürütüleceğinden, birimler kadro ve finans yönünden tekrar gözden geçirilsin. İyi bir yönetim, finans sağlamakta ve hizmet sunmakta hem zorlanmaz hem de devleti görünür kılar. Artık siyasilerimiz de yöneticiler için “arkadaşımızdır” sıradanlığını bırakmalıdırlar. Bu bir kamu menfaatidir, arkadaşı ülkeye tercih etme alanı hiç değildir unutulmasın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X