Advert
OSMANLICA DERSLERİ ÜZERİNE
Nevzat ÜLGER

OSMANLICA DERSLERİ ÜZERİNE

Bu içerik 2459 kez okundu.

     Sanki bu günleri görmüş de öyle konuşmuş Cemil Meriç: “Bütün kur’an’ları yaksak, bütün camileri yıksak, Avrupalının gözünde Osmanlı’yız. Osmanlı, yani İslam. Karanlık tehlikeli bir düşman. Olimpos Dağı’nın çocukları, Hira Dağı’nın evlatlarını hep bu gözle gördüler.”

   2014 yılında yapılan Milli Eğitim Şurasında, Osmanlı Türkçesi dersinin ortaöğretim kurumlarında seçmeli, Sosyal Bilimler Lisesinde ve Anadolu İmam Hatip Liselerinde zorunlu ders olarak okutulmasını MEB’na tavsiye edilmesine karar verdi. Osmanlıca diye isimlendirilen dil aslında Arap harfleri ile yazılan “Osmanlı Türkçesi”dir. Bu dile yabancı gözüyle bakanlar İstiklal Marşını, Yahya Kemal’i, Mehmet Akif’i, Peyami Safa’yı, Ömer Seyfeddin’i, Itri’yi ve daha birçok hikmetli ve sanatlı insanı sevmezler mi acaba? Nedim’i, Nefi’yi, Nedim’i, Fuzuli’yi okumak istemiyorlar mı? Reşat Nuri, Şeyh Galib, Baki ve Nabi kimlere seslenecek?

   Bu karara karşı çıkan bir kısım insanları cidden normal karşılıyorum. Bu guruba dahil olan insanların birçoğu Anadolu’nun bin yıllık her türlü düşüncesine, muhbir-i sadık’ın getirdiklerine ve semaya ait her cümleye itiraz etmek üzerine bir felsefe geliştirmişlerdir. Bunun adına ister pozitivizm deyin ister Batı temsilciliği, isterseniz Ateizm. Bağımsızlık onları rahatsız eder. Onlar biraz da mazoşisttirler, çünkü bunlar kendilerini sömürgeleştirenleri seviyorlar.

      Osmanlı olmak artık mümkün değil. Dün dünle geçti. Zaten Osmanlı bir tarım toplumuydu. Artık Osmanlı olunmaz. Ama Osmanlı Türkçesini talep etmek, “milli hafızamızı” talep etmek demektir, tarihe olan bağlarımızı güçlendirmektir. Yani bu ülke tarihsiz, köksüz ve dilsiz bir ülke değildi. Osmanlı Türkçesi bilinmezse, henüz tasnifi dahi tamamlanmamış Başbakanlık arşivindeki yüz milyona yakın belgeyi ve yarım milyona yakın defteri kimler okuyacak? İlim adamlarımız kendi tarihlerindeki düşünce adamlarının, doktorlarının, matematikçilerinin ve diğer dünya çapındaki ilim adamlarımızdan yaptıkları çalışma ve buluşları, batı dillerinden aldıkları notlarla anlatmaları önemli bir ayıp değil midir? Taklitçiliğin ve dipnotçuluğun bir sınırının olması gerekmez mi? Skolastik olan insanlarla ülke kalkındırılamaz.

     İnanmadıklarını ve anlayamadıklarını “karanlık” olarak niteleyen bu insanlara daha ne kadar itibar edilebilir? Modernite adına defans yapan bu topluluğu, artık inanan insanlar ofansif davranarak “ciddiye alınmazlar” alanına göndermelidirler. Üstad haklı; Olimpos Dağı’na ait bilgilerle yüklü kafalar, Muhbir-i Sadık’ın getirdikleri ile yüklü kafaları ne anlarlar ne de severler.

      Kelime hazineniz kadar düşünebilirsiniz. 2.000 kelime ile yazan insanla 32.000 kelime ile yazan insanın eserleri arasında fark vardır. Ayrıca 6-7 yüz yıllık alfabeyi bilmek, kendi mazinizin derinliğini, düşünce ufkunuzun boyutlarını artırır.

      En yakın kullanımından başlarsak, 1299 yılından 1928 yılına kadar bu toplumun kullandığı Türkçeye verilen isimdir Osmanlıca. Yani bu toplum Osmanlıcayı da bilsin, Latinceyi de. Osmanlıca, 1928 tarihinden önceki metinleri asıllarından okumayı getirecekse, aklı selim insanlar buna karşı çıkar mı?

      Daha üç gün önce üniversite mezunu bir kardeşimizle konuşurken, “makul” kelimesini kullanınca, genç uzun bir süre duraksadı, adeta bu kelime ne demek der gibi baktı. Yani bu genç, Necip Fazıl’ı, Nurettin Topçu’yu, Osman Yüksel serdengeçti’yi, belki Ahmet Hamdi Tanpınar’ı okuyup anlayamayacaktır. Ne hazin bir durum! M. Akif boşuna söylememiş; “benim en önemli iki meselem; dilim ve dinimdir” diye.

     19. Milli Eğitim Şurasında alınan tavsiye kararlarından biri olan, Osmanlıca’nın okutulması ve öğretilmesine ilişkin karar önemlidir. Karar doğrudur. Osmanlıcaya karşı olan insanlara itidal tavsiye ediyorum. Türkiye, kendisini umut olarak gören dünyadaki bir buçuk milyarlık topluluğa diriliş solukları göndermelidir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı