Advert
SİYASETİ CİDDİYE ALMAK
Nevzat ÜLGER

SİYASETİ CİDDİYE ALMAK

Bu içerik 1946 kez okundu.

      Bu ülkede seçilebilme yeterliliğine sahip her vatandaş istediği makama aday olabilir. Bunda yadırganacak herhangi bir husus yok. Aday adayı olmak kolay ama aday olmak o kadar kolay değil. Bu zorluk seçim kanunu ve siyasi partiler kanunundan geldiği gibi, sizin yeteneğinizi yok saymaya müsait olan siyasi anlayışımızdan da gelebilir. Bu zorlukları kısmen aday adayının kişisel yetenekleri ve sahip olduğu yetenekleri ile aşılabilir. Gel gör ki adaylık için bu yetmez. Hatta yalnız yerel destekle hiç olmaz. Bu günkü siyasi konjoktürde aday olmak için yerel desteğin toplam destek içindeki payı ancak % 5-10 kadar bir etkiye sahiptir. Buna ister sistemin korkuları değin, isterseniz partilerin temkini ya da korkusu değin. Düşünebiliyor musunuz bir milletvekili hem de televizyonda; filan adam isterse ben zaten aday olurum, seçmen umurumda bile değil demeye getiriyor. Korkunç bir itiraf.

     Her vatandaşın yöneticilerden evrensel hukuka ve adalete uymalarını talep etme hakları vardır. Bu taleplerini de yüksek sesle söylemeleri onların inanç değerlerinin bir gereği olduğu gibi, vatandaşlık görevidir de. Her insanın daha fazla adalet talep etmesinden daha tabi ne olabilir?

       Tabi, kötü örnekleri çok. Adam sendika başkanı oluyor, ömür boyu. Adam kulüp başkanı oluyor, ömür boyu. Adam parti başkanı oluyor, ömür boyu. Adam vakıf başkanı oluyor, ömür boyu. Yasal bir düzenleme yapmak zor mu? Beyler, “bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler felsefesi vahşi kapitalizmin” literatürüne aittir, bize ait değildir. Bu kötü gidişatın düzelmesi için yasal düzenleme şarttır. İşin tuhafı sistemdeki aksamalardan şikayet edenler de çoğulukla bunlar. Vatandaşı dinleyen kim?

       Şimdi de adam milletvekili oluyor, yetmiyor. Ölene kadar milletvekili olmak istiyor. Mecliste bir araya gelmelerinin mümkün olmadığını topluma yansıtmaya çalışan dört partinin yetkilileri hemen bir araya gelerek; “ölene kadar milletvekilliği” statüsü için meclis başkanlığı makamına ortak bir teklif sunabiliyorlar. Teklif de alt komisyondan hemen geçiyor ve genel kurula geliyor.

       Tevekkeli değil, Türkiye’de herkes milletvekili olmak istiyor. Problem çözmek için, fakirin fukaranın, haklının hakkını korumak için hiç değil. Mebuslar ve yerel yöneticiler etrafınıza dikkat edin.

       Ağa, şeyh, molla, entelektüel, gazeteci, bürokrat, işadamı, artist, şarkıcı, ünlü, ünsüz birçok kişinin ya kendisi veya bir yakını milletvekili olmak istiyor, oluyor veya olamıyor bu işin bir başka yönü ama statüyü onunla elde edeceğini düşünüyor.

      Bir zamanlar bir Aliya İzzet Begoviç vardı. Rahmetlik Bosna Hersek’in kurtuluş mücadelesini verirken sürdürdüğü hayat tarzını ve oturduğu mütevazı evini, devlet başkanı olduktan sonra da hiç değiştirmedi. Tıpkı devlet başkanı olmadan önce altında uyuduğu ağacın dibinde kaylule yapmaya devlet başkanı olduktan sonra da devam eden Hz. Ömer gibi. Onlar devleti hiçbir zaman ülkenin bir kısmına ömür boyu zenginlik ve ayrıcalık dağıtan bir mekanizma olarak görmediler.

      Saygınlık ve itibar kazanılır diye biliyor insanlar, kanunla verilmez diye inanıyorlar. Bizim medeniyet kodlarımız öyle söylüyor. Kanun önünde herkes eşittir diyor yasalar. Bunu hayata geçirsin diye de bu ülkenin insanları siyasi partilere oy veriyor.

     Vekillere, vekillik süresince ve o görevi yaptığı müddetçe, görevinin gereklerini yerine getirebilsin diye bir takım haklar ve dokunulmazlık tanıyor zaten yasalar. Görev bittikten sonra tanınacak ekstra hakları bu toplum kabul etmez.

       Film yine başa mı sarıyor yoksa? Biz “başı dik gezmeye” alışkın insanlarız. Allah aşkına bu insanların başını önlerine eğdirerek mahcup etmeyin. Emaneti ehline verin. Seçilecek olan her kademedeki insanları defosu olmayanlardan seçerseniz herkes rahat eder.

       Bindiğiniz dalı da kesmeyin, size güvenenleri de mahcup etmeyin lütfen.

     İnsanlar bozuk gelir dağılımında, görevleri hak etmeyenlere vermede ve hak mahrumiyetinde değil; hürriyette, görevlerin hak edene verilmesine ve gelir dağılımında adil olmak için mücadele veriyor. Kimse olmayan kerametinden bahsetmesin lütfen. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı