Advert
KİMLER MİLLETVEKİLİ OLMALI
Nevzat ÜLGER

KİMLER MİLLETVEKİLİ OLMALI

Bu içerik 1863 kez okundu.

           Siyaset iyice ısınmaya başladı. Hele bir de seçimin Nisan ayına alınmasına ilişkin haberler doğruysa hareketlenmeler artacak demektir.

         Malum, yaşanılan dünyaya, kendi kabullerine göre şekil ve yön çizen düşüncelere “ideoloji”, yok eğer bir ülkedeki hayatı döndürmek ise maksat buna da “siyaset” diyorlar. Bu siyasetin il ölçeğinde yapılanına da “yerel siyaset” deniyor. Tabi yerel siyasetin genellikle ülke siyasetiyle bağlantılı olduğu da gözden uzak tutulmamalıdır.

         Şimdiden düşünüyoruz; seçeceğimiz insan ideolojik bir insan mı olmalı yoksa mesleğinde uzman biri mi olmalı? Bilindiği gibi ideolojik insan için, ideoloji tartışılmaz. Halbuki insanların bildiği kadarıyla yalnız ayetler tartışılmaz. Hani Hz. Ömer’in meşhur sözü var; “insanların namazı ve orucu sizi aldatmasın. Siz onların parasal ve sosyal ilişkilerine bakın.” Ayrıca memnuniyetle görülüyor ki, artık her partide de işinde uzman olan insanlar var. Bu önemli bir gelişmedir elbette.

         Seçeceğimiz insan, millete mi yakın olmalı yoksa merkez güçlere mi? Yani ofansif mi olmalı yoksa defansif mi olmalı? Malum defansif mevcudu korumakla uğraşır, ofansif yeniliklere açıktır.

         Seçeceğimiz insan fikir ayrılığını normal görüyor mu? Düşüncelerini saygı sınırlarını aşmadan, donanımlı ve verimli bir şekilde söyleyen her insanın da doğru şeyler söyleyebileceğini kabul ediyor mu etmiyor mu?

         Seçeceğim insanın içselleştirilmiş, belli kurallara oturmuş bir ahlakı var mı? İçselleştirirlmiş bir ahlakı yoksa, onun siyasetinin de “erdemli” olmayacağını hesaba katıyor muyuz? Modern siyaset anlayışında yalnızca çıkar esas alındığına göre, oy vereceğimiz aday, partisi istediği için değil de tabii bir refleks olarak kişisel çıkarını aşabilir mi?

         Her kitle kendi benzerini milletvekili seçiyor zannederim. Yani bu bir bileşik kaplar örneğidir. Açıkçası seçilenleri hiç değilse biraz vasıflı olanlardan seçmeye gayret etmek gerekir. Seçilen de oyu ile seçildiği vatandaşa çaka satmasın. Çünkü onun orada bulunma sebeplerinden biri de seçmendir. Kim hangi partiye oy veriyorsa versin ama kendi partisinin adayı şayet vasıflı değilse, biraz düşünsün ve vicdan muhasebesi yapsın lütfen.

         Parti yetkililerinin açıkladıklarına göre, AK Partinin 2015 yılı milletvekili genel seçimlerindeki stratejisi dört ayak üzerine oturtuluyor:

         1-      Paralel yapı ile mücadele.

         2-      Çözüm süreci

         3-      Yeni anayasa yapımı (Başkanlık sistemini esas alan bir düzenleme)

         4-      Seçim kanunu düzenlemesi.

         Ayrıca ekonomik istikrar, demokrasi ve insan hakları konuları da ayrı paragraflar olarak sıralanıyor.

         Adama dikkat edin, önemli bir adam olmaya mı çalışıyor yosa değerli bir adam olmaya mı çalışıyor? Eğer önemli adam olmaya çalışıyorsa ondan desteğinizi çekin, çünkü o, önemli olmak için çok şeylerini önemsiz görebilir ve belli yerlere gelmek için onları feda edebilir. Hatta görev için devleti şiddetle isteyen insanların niyetlerini ciddi olarak tahlil etmeye çalışmak gerekir. Adamın ihale hesabı olabilir. Geçmişteki imajını değiştirmek için aday olabilir, belli yerlere gelmek için bu işi basamak olarak kullanabilir vs.

         Seçimi dikkatli yapalım ki, “acaba niye kalkınamadık” sorusunun bir anlamı olsun. Miyop insanlarla kalkınmayı sağlayamayız. Miyop insanlar uzağı göremezler. Toplum olarak “miyop” insanları artık tanıyalım. Etnik yapıya göre, bölgeye göre, kişisel çıkara göre seçim yapmak ilkel toplulukların özelliğidir diyor bilim adamları.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı