Advert
GELİR ADALETSİZLİĞİ  ÇATIŞMA ÇIKARMASIN
Nevzat ÜLGER

GELİR ADALETSİZLİĞİ ÇATIŞMA ÇIKARMASIN

Bu içerik 1874 kez okundu.

        İnsanlara daima olumlu şeyler söylemek elbette güzel ama dünyadaki bazı resimler hakikaten rahatsız edici. Dünyadaki 85 zenginin serveti, üç buçuk milyar insanın toplam servetine denk geliyor diye rapor yayınlamışlar. Arif Nihat Asya haklı; Firavunlar kıtalar dolaşıyor.

         Dünya nüfusunun bir milyarlık nüfusunun günlük geliri bir dolar veya daha az, dünyanın 2,5 milyarlık nüfusunun günlük geliri ise iki dolar. Her gün 20.000 küçük çocuk açlıktan ölüyor. Dünya gıda ve tarım örgütünün 2014 raporuna göre dünyada her dokuz kişiden biri aç. Bir yazımda Batı hem rapor yayınlıyor hem de istismar ediyor dediğim zaman bir yazar; “bu konuyu anlayamadım, nasıl oluyor?” diye sormuştu. Şimdi anladınız mı bayım? BM’de  hedef koyan da, hedefin gerçekleşmesine çalışmayan da aynı ülke ve aynı insanlar değil mi?

         İlgilisi bilsin ki, radyo ve televizyonlardaki zengin haberleri yoksul haberlerinden fazla. Günümüz basını ideala değil paraya endeksli. “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” buyurulmasına rağmen, Müslümanım diyen yazar ve programcı belki henüz duymamış olabilir!

         Ekonomik refahın azaldığı, gelir dağılımının iyice bozulduğu, kaybedecek şeyi kalmayan insanların sayısının artığı dünyada ve sosyal guruplar arasındaki gelir farklılığının pik yaptığı günümüz ülkelerinde çatışmaların ve huzursuzlukların önüne geçmenin imkanı var mı acaba? Gelir dağılımı adaletsizlilerinin görülmediği ülke kalmadı gibi. Görünen resmi örtmek için şimdilerde dünya için haksızlıkla gelişmiş zenginleri rahatlatacak tek formül var; “toplumsal adalet için, gelir dağılımında adalet.” Yönetimler toplumların gazını almak için istedikleri kadar oyun tezgâhlasınlar, artık iş patlama noktasına gelmiş bulunmaktadır.

         Kapitalizm sömürüyü rahat yapabilmek için yeni dinler icat etti olmadı, emperyalizm adı altında Asyalı ve Afrikalıları köleleştirdi olmadı, şimdilerde papaz maltus’a uyarak öldürüyor yine olmuyor. Tanrısız dinler insanları mutlu etmek için değil, sömürüyü meşrulaştırmak için oluşturuluyor.

         Dünyadaki bu alçakça gelir dağılımından dolayı, yoksul olan Hıristiyanlar da, Budistler de, Hindular da, Afrikalılar da, Asyalılar da artık kendilerini insanca bir hayat vadeden İslam medeniyeti içine dahil ediyorlar. Unutmayalım kainattaki denge, birtarafın şişmesi ve bir tarafın da incelerek kopacak seviyeye gelmesi ile bozuluyor. Erdoğan’ın “dünya beşten büyüktür” dediği gibi, üç buçuk milyar da seksen beşten büyüktür demek yanlış mı olur acaba?

         Bu gün Avrupa’da kriz var, Asya’da ve Afrika’da kriz var, kıta Amerika’sında kriz var. İntihar, cinsel sapıklılk, uyuşturucu kullanımı, psikopatlık ve benzeri sosyal patlamalar alabildiğince artıyor. Emperyalist olanlar sömürüyü kolaylaştırmak için bu olayların artmasına da çabalıyorlar. İşte burada büyük bir felakete doğru hızla sürükleniyor dünya.

         Sosyal politikalar kısmi ve mevzii rahatlatmalar meydana getirebilir ama çözüm değildir. Bu gün bir kişinin en düşük geçim parası 4,3 dolar olarak kabul ediliyor. En küçük çekirdek aileyi dört kişi kabul edersek bu aileye günlük 17.2 dolar, ayda 516 dolar, yani bizim paramızla 1250 lira gelir gerekir. Başka bir ifade ile bu rakamın altına düşerseniz toplumsal huzursuzluk ateşinin altına bir odun da siz atmış olursunuz.

         Batı için sermaye temerküzü adil gelir dağılımından, maddi kalkınma sosyal refahtan, burjuvazi orta sınıftan, ezerek ve sömürerek yaşama da huzrlu yaşamadan daha iyidir. Elinizden geliyorsa fıtrata uygun bir zihin dünyası tesis edin yoksa yoksulluk sınır tanımaz. “Yoksulluk az kalsın küfre varacaktı” uyarısını unutmayalım. Her Müslüman çağından sorumludur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X