Advert
TÜRK LİRASI İLK SEKİZDE
Nevzat ÜLGER

TÜRK LİRASI İLK SEKİZDE

Bu içerik 1948 kez okundu.

        Türkiye 1983 yılında Turgut Özal’la birlikte, o güne kadar uygulanmakta olan “İthal İkameci Model”i terk ederek “İhracata dayalı Kalkınma Modeli”ne geçti. Yani kalkınmanın motoru ihracat olacağından, ihraç edecek anlatınızın ve malınızın olması gerekmektedir.   

         Rahmetli Özal, bu işe bir çözüm bulmak ve Anadoluyu kalkınmanın içerisine almak için birçok metot geliştirdi. 1983 yılından sonra parayı Anadolu'ya yayarak, o günler için çok popüler bir isim olarak KOBİ kavramını topluma maletti. Şöyle bir tablo oluştu o zamanlar: Devletin verdiği önce % 100’e yakın, sonra % 60 ve azalarak devam eden teşvik kapsamında hibelerle hızla görünür olan ve kaybedecek fazla bir şeyi de olmayan fakat istihdam oluşturan cesur ve gittikçe bilgi ve tecrübe sahibi olan birçok işletme ve işletme sahibi oluştu. Dahası kaynak artırımı için, yurt dışında bulunan Türkiye vatandaşlarına ait kayıt dışı diye adlandırılan paraları yurt içine getirmek için ilginç yollar geliştirdi. O günlerde muhalif olan parti ve eski kaymak tabaka, bu girişim için “hayali ihracat” kavramını kullanıyor ve karşı çıkıyordu. Özal ise bu işten hiç gocunma olmaksızın; “Ben yurtdışındaki paraları yurtiçine getirmek için her 100 liraya 5 lira haraç veriyorum” demekten çekinmiyordu. Özal hedefleri olan, Türkiye’yi de, dünyayı da iyi tanıyan bir liderdi. Tıpkı bu gün yapılanların benzeri olarak, Özal’ın da sevilmemesi için yurt içi ve yurt dışından ne baskı ve propagandalar yapılıyordu.

         Bu gün Anadolu’da oluşan işletmeler ve sermaye eğer üçe-beşe katladıysa işte bu KOBİ’ler sayesinde oldu. Türkiye eğer 1993-2002 dönemini olumsuzluklarla dolu olarak yaşamasaydı (Rahmetli Erbakan’ın bir yıllık iktidarı bir istisnadır) bu gün bu ülke çok daha farklı yerlerde olurdu.

          Özellikle son onüç yıllık iktidar dönemi Türkiye’ye tekrar yıldız olma gücünü ve enerjisini kazandırmıştır. Türkiye artık strateji geliştirerek yeni hamleler yapabiliyor. Mesela 2014 yılı itibariyle toplam dış ticaretimizin % 4,8 lik kısmını TL üzerinden yapabilmiştir. Bu ticaret miktarı 19,5 milyar dolar karşılığıdır ve oldukça önemli bir olaydır.

         Bazı ülkeler dış ticaretlerinde artık Türk Lirası kullanacaklarını deklere ettiler. Bu durum hem Türkiye’nin itibarı için, hem de TL’nin itibarı için önem taşımaktadır. Yani dünün Dolarına, Eurosuna, Sterlinine. Frangına ve Yen’ine şimdi Çin, Rus ve Türk para birimleri de eklenmiştir. Özellikle İran, Çin ve Rusya ile Türk lirası üzerinden ticaret yapılacak olması ülkemiz için çok şey anlatıyor olmalıdır diye düşünüyorum.

         Adam boşuna söylememiş; “Altını olan, kuralı kor” diye. Savaşları kaldırmak yerine, sanayileri “harp sanayi” olduğu için, savaş yerine terörü geliştiren G-7 ülkeleri artık alttan gelen TL’yi ve Yuan’ı kabullenmek zorundadırlar. Enerji sektöründe “vana” sahibi, mal transferinde de kavşak tutmasından,  Türkiye'nin cari açığı hızla azalacak ve sıra adil gelir dağılımının hızlanmasına gelecektir.

         Ülkemizdeki olayları değerlendirirken, ülkeler arası rekabetin etkilerini hiç göz ardı etmemek gerekir kanaatindeyim. Türkiye ihracatını 34 milyar dolardan 170 milyar dolar dolaylarına çıkarırken kimler pazar kaybediyorsa onlara dikkat etmek gerekmez mi? Bu ülkede darbe yapmaya alışmış güçler, şimdi bu işi yapamıyorlarsa, onlara dikkat etmek gerekmez mi? Eskiden kolayca harita değiştirenler şimdi bu işi yapmakta karşılaştıkları güçlükler karşısında acaba “terör” silahına sarılmıyorlar mı? Okuyanlar ve yaşı müsait olanlar bilirler ki, Türkiye ve Yunanistan, ABD yardımı almak için 7/10 oranı için az mı kavga ediyordu? Şimdi Türkiye Cumhuriyeti IMF’ye hayır demiş, hatta IMF’ye 5 milyar da kredi açabilmiştir. Bu işler bizim hoşumuza gidiyor ama acaba bu ülkenin kalkınmasını ve sosyal refaha kavuşmasını istemeyen güçlerin de hoşuna gidiyor mu?

         Türkiye çok önemli üç sermayeye sahiptir; tarihi sermaye, coğrafi sermaye ve beşeri sermaye. İyi kullanılabilirse istikbal güzel olacaktır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X