Advert
YARATILIŞI DÜŞÜNMEK
Nevzat ÜLGER

YARATILIŞI DÜŞÜNMEK

Bu içerik 2022 kez okundu.

        “Bir dane-i hakikat, bir batman hayalattan müreccahtır.”

        Bilmem Bediüzzman’ı okuyor musunuz? Cemil Meriç gibi bir mütefekkir onun yazdıkları için; “daha önce yazdıkları ile tanışsaydım bu kadar fazla kitap okumaya ihtiyaım kalmaz, belki gözlerim de böyle olmazdı” diyor. Bediüzzaman’ın çoğu cümleleri birer sayfa gibidir adeta. Zaten çoğunlukla nasları gösteriyor bize. Ondan aktaralım:

       Allah, önce ilk cevheri yarattı. Sonra ona nazar edince bu zerrenin bir kısmı su ve köpük, diğer bir kısmı da buhar oldu. Su ve köpükten yedi kat arzı ve denizleri, buhardan da yedi kat semayı ve atmosferi, yıldızları yarattı. Yedi kat sema ile yedi kat arz arasındaki dengeyi halketti. Günümzün dili ve kabulü ile söylersek; “Big-Bank” teorisini bu teoriden elli yıl önce anlatıyor Üstad. İşaratül İcazın 20. Yüzyılın başında yazıldığını hatırlayalım. Yedi tabaka yer, yedi katman atmosfer, yedi elektron, yedi notadan ses, yedi temel renk, yedi subuti sıfat, yedi şaft, yedi tavaf, yedi say, sema içinde yüzen yıldızlar, ne kadar da yedi rakamı ile irtibatlı şey var değil mi? Semanın çiçeklerine yıldız diyoruz, atmosfer de yıldız tohumlarına tarla görevi yapıyor.

       “Sema ve arz bitişikti, onları biz ayırdık.”(Enbiya/30) “Sonra arzı yaydı.” (Naziat/30) Bu ayetlerin gelişinden 1400 yıl sonra Edwin Hubble (1889-1953); “bütün galaksiler birbirlerinden uzaklaşmakta ve dolayısı ile evren bir bütün halinde genişlemektedir.” Demektedir. İşin dikkat çeken cümlesini yine Hubble söylüyor: Bu genişlemeyi tersine çevirdiğimiz zaman büyük patlamadan önceki o zerreye ulaşırız. Zaman ve kaderi nasıl da anlaşılır kıldı değil mi?

       Sonra yeryüzünde dağlar, topraklar, denizler, madenler, bitkiler, ağaçlar, hayvanlar ve nihayet insan(lar) yaratıldılar. “ Siz ölü idiniz, sonra size hayat verdi. Sonra tekrar öldürüleceksiniz ve tekrar dirilteceksiniz ve sonra yaratıcınıza döndürüleceksiniz.”(Bakara/28) Üstad’ın nefis ifadesi ile; “Beşer, arzın cesedine üflenmiş bir ruh gibidir. Ne zaman insan arzdan çıkarsa arz harap olur.” Bir sıralama ile yaratılış-dünya hayatı-ölüm-kabir-ölümden sonra dirilme-ahiret-mahşer-mahkeme-kitap-sual-havz-şefaat-sırat-cennet/cehennem-ruyetullah.

    Üstad devam ediyor; mevcudat idrak sahibi olanın malıdır diyor. İlimle onları alır, isimlerle tutar, onların suretlerinin kendisinde temessülü (içselleştirilmesi) ile onlara sahip olur. Bakış açımızı yaşama ve inanış biçimimiz belirler. İnsanlar yaşadıkları gibi düşünürler. “Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür. Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür. Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür. Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür.” ( Gandhi)

       Her şey insan için yaratılmıştır. Alemde uygun olmayan hiç bir şey yoktur. Allah neyi nerde, nasıl yaratmışsa orda güzeldir. Allah her şeyi bilendir, yaratandır, tanzim edendir.

       Peygamberlerden aldığımız örneklerle bilgiler öğrendik. İdris (as)dan uzaktakini hissetmeyi, Davud(as) dan demire şekil vermeyi, tesbih ve zikri, Yusuf (as) dan zamanı ölçmeyi ve nefse hakimiyeti, Süleyman (as) dan gizli güçlere hakimiyeti ve ışınlamayı, Musa (as) dan taştan ve yerin derinliklerinden su çıkarmayı, İbrahim (as) dan ateşe hükmetmeyi, Muhammed (as) dan eşyaya, ve olaylara Allah adına bakmayı öğrendik. Melekler de bir kısmını bilirler ama Hz. Adem ve soyu, Allah öğrettiği için bütün isimleri bilirler. Yalnız bunlarla sınırlı değil elbette öğrendiklerimiz, örnek olsun diye bunlar birer numunedir sadece.

       İnsanın kişilik özelliklerini vicdan ve şubeleri sağlar.  Zihin zeka ile ortak çalışır. Zihnimize neleri yüklemişsek zeka da ona göre imalat yapar. İradesiz düşünce, zihne arız olan bir illettir. (Virüsdür) İrade, ibadet ile gelişir.

      Kalb ampuldaki elektrik gibidir. Kalb, vicdanın penceresidir. Kalb nazargahi ilahidir diyor İmam Efendi. Haram kalbi karartır. İnsanlar değerli olmayı bırakıp önemli olmaya çalışırlarsa vicdanları zayıflar.  İman ve irfanı olmayanın vicdanı yok derecesine iner. Kalb durunca da dünya hayatı biter. Bundan sonra ahret hayatı başlar. Ahiret hayatı, bütün alemin ve dünyada yaşadıklarımızın bir neticesidir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı