Advert
KUR’AN EHLİNİN AHLAKI
Halit POLAT

KUR’AN EHLİNİN AHLAKI

Bu içerik 486 kez okundu.

Kur’an ehlini Allah büyük nimetlerle müjdelemiştir. “Kendilerine verdiğimiz kitabı hakkıyla okuyanlar, işte ona ancak onlar iman ederler.” (Bakara 121)

"Allah-u Teâlâ, Kur'an'ı okuyup içindekileri ile amel eden kişiyi kıyamet gününde melekler ile haşreder.” (hadis)

Kişiye Kur’an ile amel etmek zor geldiği halde onunla amel ederse, ona iki kat ecir vardır.

Kişi Kur’an’ı hatmettiği zaman melekler onun alnından öper.

Bizler Kur’an’ı kalbimizin baharı yapmalıyız. Kalplerimizin tahribatını Kur’an’la tedavi etmeliyiz. Kur’an’ın edebiyle edeplenmeliyiz.

Kur’an okumayan insanlardan ayırt edilebilecek bir ahlakla ahlaklanmalıyız.

Kur’an okuyan insanın ilk görevi gizli ve açık hallerinde takvayı elden bırakmamasıdır. Bu kişinin takvayı yemesinde, içmesinde, giymesinde uygulaması gerekir.

Kötü olan şeyleri bilip onlardan sakınmalı, iyi olan şeyleri bilip onlara yönelmelidir.

Dilini korumalı, kelimelerini özenle seçerek konuşmalı, bilgiyle konuşmalı, konuşması fayda sağlıyorsa konuşmalı. Sükût ettiği zaman bilinçli bir şekilde sükût etmeli. Susulması gereken yerde susmalı.

Amaçsız, faydasız şeylerden sakınmalı. Düşmanındansa dilinden daha fazla korkmalı. Düşmanından gelen tehlikelerden korunduğu gibi dilinden de korunmalı.

Az gülmeli. Hakka uygun olan şeylerle mutlu olduğunda tebessüm etmeli. Boş şeyleri, şakaları terk etmeli. Topluma karşı güzel yüzlü olmalı. Söylediği sözler güzel olmalı. Kendinde bulunan bazı hasletlerden dolayı kendini övmemeli. Hele hele kendisinde bulunmayan hasletlerden dolayı hiç övünmemeli.

Allah’ın gazabına maruz kalacağı şeylerden sakınmalı, onları terk etmeli.

Kimsenin gıybetini etmemeli. Kimseyi hakir görmemeli. Kimseye kin beslememeli.

İnsanlar hakkında zanda bulunurken ve bazı hakikatlerden sükût ettiğinde bilinçli olmalı.

Kur’an’ı anlamalı, onu güzel ahlaka ulaştıracak bir kılavuz, bir rehber eylemeli.

Bütün azalarını yapmaması gereken şeylerden korumalı. Eli hırsızlıktan, ayakları zinaya gitmekten, gözü harama bakmaktan, kalbi kötü düşünmekten sakındırmak gerekir.

Yürürken, otururken bilinçli olmalı. İnsanların kendi elinden ve dilinden emin olması için çaba göstermesi gerekir.

Kimseye kötülük yapmamalı. Başkası ona kötülük yaparsa halim ve yumuşak olmalı. Zulmetmemeli, zulme uğradığında ise sabretmeli ve affetmeli.

Kızgınlığını yenmeli. İslam düşmanlarını kızdırmalı. Mütevazı olmalı. Kendisinden büyük veya küçük biri hakkı söylediğinde onu kabul etmeli. Yüceliği, üstünlüğü Allah katında aramalı. Kibri yok etmeli.

Kur’an ehli, geçimini Kur’an ile sağlamamalı. Gereksinimleri onunla temin etmemeli. Devlet yöneticilerinin yanına ulaşmak için vasıta eylememeli. İkram etsinler diye zenginlerle Kur’an vasıtasıyla oturmamalı. İnsanların sahip olduğu zenginlik ve servetleri Kur’an aracılığıyla almaya çalışmamalı.

İnsanlar bilgisizce, basiretsiz olarak dünyalık peşinde koşarken, Kur’an ehli helalinden kazanır ve azla yetinir. İnsanlar süslü elbiseler giyerken o helalinden giyer. Allah’ın ona verdiği mallardan o da infak eder.

Onu azdıracak dünya metaından kendini korur.

Kur’an ve sünnetin vaciplerine tabi olur.

Yemesi, içmesi, giymesi, yatmasında anne babasına iyi davranmasına komşularına iyi davranması, aile ve arkadaşlarıyla ilişkilerini Kur’an ve sünnet çerçevesinde yapar.

Anne babasına daima iyilik yapmalı. Rahmet kanatlarını sermeli. Sesini onların yanında yükseltmemeli. Ömürlerinin uzun ve bereketli olması için dua etmeli. Onları hakir görmemeli ve incitmemeli. Anne babası kendisinden Allah’ın emri doğrultusunda bir şey yapmasını isterse yapmalı, Allah’ın emri dışında bir şey isterlerse yapmamalı, yumuşak bir şekilde reddetmelidir.

Akrabalık bağını kesmemeli. Akrabaları onunla bağını kesse bile o kesmemelidir.

Bilinçli bir şekilde arkadaşlık yapmalı.

Bir şeyler öğrettiğinde şefkat ve rahmetle davranmalı. Kimseyi hatalarından dolayı azarlamamalı. Öğrenciyi kendini sevdirmesi gerekir. Oturduğu mecliste insanlar onun arkadaşlığından mutlu olmalı.

Ağlaması, üzülmesi, sevinmesi, çalışması, infak etmesi ve bütün dünyevi işlerinde Kur’an çerçevesinde olması gerekir.

Kur’an’ı araştırmalı. Allah’ın farz ettiği şeyleri öğrensin. Kur’an ve sünnet bilgisine giderken fıkhı kendisine delil kabul etmeli.

Kur’an tedrisatı yaparken anlamalı ve anlatmalı. Kur’an okurken sureyi çabucak bitireyim düşüncesinde olmamalı. Allah’tan başkasından kendini müstağni görmeli, Allah ile iktifa etmeli.

Kur’an okurken nasıl tevekkül içinde olurum, nasıl dünyadan kurtulup ahirete yönelirim, iyilerden, muttakilerden, doğrulardan ve salihlerden olurum, Allah’ın buğz ettiğinden nasıl buğz ederim, amelimi nasıl sadece Allah’a has kılarım düşüncesinde olmalıdır.

Rabbim ile yalnız kaldığımda nasıl teffekkür ederim.

Yakıcı cehennem azabından nasıl kurtulurum. Kur’an okuyan bir insan şu ayetleri iyice tefekkür etmelidir:

“Şüphesiz ayetlerimizi inkar edenleri ateşe atacağız. Derileri yanıp döküldükçe, azabı tatmaları için onların derilerini yenileyeceğiz. Şüphesiz Allah, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Nisa 56)

“(İşte o zaman insan): "Ah ne olurdu, keşke bu hayatım için önceden bir şeyler yapıp gönderseydim!" der.” (Fecr 24)

“Belki yapmadan bıraktığımı tamamlar ve salih amel işlerim. Hayır, bu söylediği, sadece kendi sçzüdür. Tekrar diriltilecekleri güne kadar arkalarında onları geriye dönmekten alıkoyan bir berzah vardır.” (Müminun 100)

“(Önlerine) Kitap konulmuştur; artık suçlu günahkârların, onda olanlardan dolayı dehşetle korkuya kapıldıklarını görürsün. Derler ki: “Bize yazıklar olsun, bu kitaba ne oluyor ki, küçük büyük her şeyi sayıp döküyor?” Yapıp ettiklerini (önlerinde) hazır bulmuşlardır. Rabbin hiç kimseye zulmetmez.” (Kehf 49)

“Derler ki: “Rabbimiz! Gerçekten biz, efendilerimize ve büyüklerimize itaat ettik de böylece onlar bizi yoldan saptırmış oldular.” (Ahzab 67)

“Yüzleri ateşte çevrilip dururken, 'Yazık bize!' derler. 'Keşke Allah'a itaat etseydik, keşke Peygambere itaat etseydik!” (Ahzab 66)

Ey Müslümanlar! Ey Kur’an sevdalıları! Allah birçok yerde cehennem azabından kurtulmayı emretmiştir.

“Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan bir ateşten koruyun! Onun üzerinde sert, şiddetli, Allah’ın kendilerine emrettiğine isyan etmeyen ve ne emredilirse yapan melekler (zebaniler) vardır.” (Tahrim 6)

“Kâfirler için hazırlanmış olan o ateşten sakının.” (Al-i İmran 131)

“Ey iman edenler! Allah'tan korkun. Herkes yarına ne hazırladığına baksın. Allah'tan korkun, çünkü Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.” (Haşr 18)

Mü’minlerin Allah ile anlaşmalarını zayi etmemeleri gerekir. Allah’ın kendileri için koyduğu kanun ve nizamı korumaları gerekir.

“Allah'ı unutup da, Allah'ın da kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayın. Çünkü onlar sapık kimselerdir.” (Haşr 19)

“Cehennem ehli ile cennet ehli bir olmaz. Kurtuluşa erenler ancak cennetlik olanlardır.” (Haşr 20)

Akıllı Müslüman için Kur’an ayna olmalıdır. İyilik ve kötülüklerini onda görmelidir. Haram olandan sakınmalı, helal olana gitmelidir.

 

Kur’an ehli, Kur’an okuyan ve bu sıfatları taşıyan insan için Kur’an şahit, şefaatçi ve hazır olur. Bu sıfatlara haiz olan kendisine, ailesine, çocuklarına, anne-babasına, hem dünyada hem de ahirette faydalı olur. Allah bizi Kur’an’a göre yaşayanlardan eylesin. Amin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takımımız ligde yer alacak
Takımımız ligde yer alacak