Advert
KÖTÜ AHLAKIN EMARELERİ
Halit POLAT

KÖTÜ AHLAKIN EMARELERİ

Bu içerik 538 kez okundu.

Kötü ahlak; güzel şeyleri terk edip kötü şeylere gitmektir. Kötü ahlakın birçok belirtisi, nişanesi vardır. Kötü ahlakın belirtileri şunlardır: insanlara karşı kabalık, yüz ekşitme, çabuk kızma, kınama, söz taşıma, gıybet, nemime, kibir yani hakkı reddetme insanları hakir görme, başkalarıyla alay etme, küçük düşürücü isim takma. Kişide var olan bir şey anlatılır da, kişi ondan hoşlanmazsa gıybet, onda olmayan bir şey söylenirse iftira olur. İnsanların arasını bozmak ve fesat çıkarmak niyetiyle, insanlar arasında sözleri taşımaya nemime denir.

İkiyüzlü olma, insanlar hakkında su-i zan besleme, casusluk yapma, insanların gizli hallerini araştırıp ifşa etmeye çalışma da kötü ahlakın emarelerindendir. Oysa Müslümanın yapması gereken sadece görünenle yetinmesi, batını Allah’a bırakmasıdır.

Mazeretleri kabul etmemek de kötü ahlakın belirtilerindendir. Özür isteyen kişi yalancı dahi olsa iyi ahlak sahibi insan onun özrünü kabul etmelidir.

İnsanları ilişkiyi terk etme, mü’minlere sırt çevirme, Allah’ın birine verdiği nimetleri kıskanma ve yok olmasını dileme, katı kalpli olma, affetmeme ve müsamaha göstermeme, insanlara zulüm etme, şahsiyetsizlik, komşularla iyi geçinmeme, cimrilik, başkasına bir iyilik yaptıktan sonra minnet etme, söz verip sözünde durmama, küçük düşürücü çokça şakalar yapma, kendi ırkı, kabilesi veya soyu ile övünme, konuşma ve oturma adabına riayet etmeme, anne-babaya, çalışan ve hizmetçilere karşı kötü davranma gibi daha saymadığımız birçok şey kötü ahlaktandır.

Kötü ahlakın esbabları

Kötü ahlak İnsanın tabiatından ya da aile, toplum ve içinde bulunduğu ortam tarafından İslam dışı yetiştirilmekden, şehevi arzuların peşine düşmekten, dünyaya dalma, zulüm, cehalet, makam-mevki sevgisi gibi sebeplerden kaynaklanır. İnsanı azdıran zenginlik, meşhur olma ve sesini dünyaya yayma arzusu, hayalperest olma, insanların ayıplarını görmezden gelmeme, nefsini ıslah etme noktasında ye’se düşme, başkalarının hakkını ödeme de gevşeklik gösterme, nasihati kabul etmeme, kötü insanlarla arkadaşlık yapma, başkalarının malında gözü olma da kötü ahlakın sebeplerindendir. Tek cümle ile özetlersek, tüm bunların kaynağı iman zayıflığıdır.

İçinde bulunduğumuz durumda, hırsızlıkların, adam öldürmenin, içki içmenin, uyuşturucu madde kullanımının, sokak ortasında insanların infaz edilmesinin, kadın ticaretinin yapılmasının, tecavüzlerin, gasp ve yukarıda zikrettiğimiz tüm kötü ahlak emarelerinin artmasının sebebi Allah’ın ve resulünün emrettiği güzel ahlakı terk edip kötü ahlakı kendimize yol olarak seçmemizden dolayı değil midir?!

Kötü ahlakın tedavisi

Kötü ahlakta diğer hastalıklar gibi tedavi edilebilir. Güzel ahlak bu hastalığın ilacıdır. Güzel ahlak Kur’an ehlinin ahlakıdır. Bir önceki yazımızda Kur’an ehlinin ahlakından bahsetmiştik. Bu kötü ahlak hastalığından kurtulmak isteyen toplum; ferdiyle, devletiyle, kanunuyla, nizamıyla, idaresiyle ve yürütmesiyle, okuluyla, üniversitesiyle Kur’an ve sünnetin emirlerini tatbik etme, uygulama ve hayata geçirmeyle ancak toplum bu kötü ahlaktan kurtulabilir. Yani Allah’a ve resulüne inanan ve ‘yarın ben yaptığımın hesabını vereceğim’ bilincinde olan bir toplum bahsedilen kötülüklerden uzaklaşabilir. Ölümden sonra dirilmeye ve hesaba çekileceğine inanmayan bir toplum, saydığımız tüm bu kötülükleri niçin yapmasın ki.

 

Kur’an’ı kendine değil, kendisi Kur’an’ın ve sünnetin emirlerine uyan, kendi halkını cehennemden uzak tutmaya çalışan bir birey olmayı Rabbimden dilerim. Amin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN "HALK OYLAMASI" BAŞLADI
KADERİNE TERK EDİLDİ!
KADERİNE TERK EDİLDİ!