Advert
MESCİTLERİN ÇOCUK TERBİYESİNDE Kİ ROLÜ
Halit POLAT

MESCİTLERİN ÇOCUK TERBİYESİNDE Kİ ROLÜ

Bu içerik 440 kez okundu.

Bismihi Teala

Camii ve okulun verdikleri eğitim birbirine ters düşmediği sürece çocuğun aktif bir birey olarak yetiştirilmesinde büyük bir yarar sağlar. Bu amaca bir kaç vesile ile olabilir.

1) Bu vesilelerden birincisi eğitici kişinin çocuklara camileri sevdirmesi ve caminin önemini anlatmasıdır. Ezan işitildiğinde aile fertleri susmalı, müezzinle birlikte ezanı tekrar etmeli ve çocukların da tekrar etmelerini emretmelidir. Böylelikle çocuk tekrar edilen bu sese aşina olur. Aile halkının ezan okuduktan hemen sonra namaz kılması çocuğu da ezan okunduğunda hemen namaz kılmaya sevk eder. Bu da çocuğun hayatı boyunca gönülden namaz kılmasına vesile olur.

Anne çocuğunun zihninde cami tasavvurunu oluşturmalı ve camide nasıl davranmasın gerektiğini anlatmalıdır. Çocuğa şöyle seslenerek evladım “Sen büyüdüğün zaman camiye namaz için gideceksin” diyerek daha küçük yaştan itibaren çocuğu camiye gitmeye hazırlamalıdır. Baba ise camini faziletini ve camide namaz kılmanın sevabının yalnız başına kılınan namazdan 25 veya 27 kat daha fazla olduğunu anlatmalıdır. Çocuğuna aile bireyleri içerisinden, komşularından ve tanınmış kişilerden cemaat ile namaz kılanlardan övgüyle bahsetmelidir. Çocuk kendi başına hacet kadası yani taharet alabilme yaşına gelmişse abdest alarak babası ile birlikte camiye gitmek isterse buna engel olunmamalıdır.

3) Çocuk mümeyyiz olduğunda namaz kılmayı emretmeli ve namazlarını cemaatle kılmaya teşvik etmelidir. Namazın sıhhat şartlarını örneğin rüküyu, secdeyi, kıyamı, setri avreti gibi şartları çocuğa öğretilmelidir. 3-4 yaşlarında alıştırmalı, 7 yaşında namazı emretmeli, 10-11 yaşlarında ise kılmadığı taktirde edep etmelidir.

Camiinin imamı, müzezzini ve cemaatinin de çocuklara iyi davranması gerekir. Çocuklara sevgi göstermeli, yaptıkları yaramazlıklara göz yummalı, öğretilmesi gerekenleri şefkatle öğretmeli, yüzüne tebessümle bakmalı, onu selamlaması lazım, camiye geldiği için övmeli, hediye vererek sevindirmelidir.

4) Şerii sünnetleri çocuklara öğretmeli, büyüklerle oturtulmalı ki keramet, izzeti ve ihtiramı öğrenebilsinler.

5) Çocuğun cami ile bağını güçlendirmek için Kuran ve hadis halkalarına, cami, medrese gibi yerlere çocuk aşina edilmelidir. Böylece çocuk bu şekilde hem televizyon ve internet gibi boş şeylerle vaktini zayi etmemiş olur.

6) Çocuk, camilerdeki vaaz ve sohbetlere götürülmelidir.

Çocuğu belli bir yaşa geldiğinde ise okul dönemi başlamaktadır. Okul çocuğun ikinci eğitim yeridir. Uzun vadeli bir dönem olduğu için çocuğun ahlaki gelişimi için önemli bir safhadır. Bu nedenle İslam’ın mukaddesatlarına saygı gösteren okul ve öğretmenler seçilmelidir.

Zikrettiğimiz ahlak sahibi bireyler aynı anda hem camii hem de okul ile bağlantılı olarak yetiştirilirse ortaya çıkar. Bir sistemin okul düzeninin din ve camiiyle bağlantısı yoksa bu gibi bireylerin oradan çıkması mücize olur.

İslami terbiyenin amacı çocuğun bütün hayatı boyunca Allah’a kul olma şuurunu vermek ve doğru bir akideyi çocuğun beyninde yerleştirmektir.

Çocuğa Allah, peygamber, melek, ahiret gibi inançlar henüz küçükken verilmelidir. Çünkü çocuk bu yaşlarda anne babasından aldığı bilgileri, davranışları tartışmasız kabul eder.

Selefi salihin, çocuk doğduğunda kulağına ezan okur, ilk konuşmaya başladığında ise kelime-i tevhidi söyletirdi. İslam peygamberi (s.a.v) de “Çocuklarınıza öğreteceğiniz ilk kelime ‘La ilahe illallah’ olsun” buyurmuştur. Daha sonra çocuğa Kur’an okutulmalı ve çocuğun kalbine nakş ve yerleştirilmelidir. Aslı hakikati olmayan masallar, yalan romanlar, faydasız filmler  yerine peygamberin, sahabenin ve salih insanların hayatları anlatılmalıdır.

Kur’an’daki zikirleri öğretme yoluyla çocuğun kalbine İslam akidesi yerleştirilmelidir. Anne baba İslam peygamberinin uyurken, yürürken, hastalandığında vs. durumlarda hangi duaları yaptığını öğrenip o da bu duaları çocuklarına öğretmelidir. Mesela İslam Peygamberinin yaptığı dua şekli öğretilirse o çocuk aynı duayı hem kendine hem anne babasına hem de tüm Müslümanlara yapar.

Çocuğun kalbine imanı yerleştirmenin yollarından biri de tefekkürdür. Çocuğa evren ve canlıların yaratılışı hakkında bilgiler verip tüm bunları yaratanın Allah olduğu inancı verilmelidir.

Bahsettiğimiz bu ahlaki yapı ancak İslam ahkamı ve sünneti nebi ile idare edilen bir devlette yetiştirilebilir. Televizyonlarda müstehcen filmler izletildiği, ahlaki değerlere sahip olmayan karakterler özendirildiği, Allah’a ve peygambere iman etmeyen ve savaş açan film aktörlerinin özendirildiği, bunun devlet tarafından teşvik edildiği ve ebeveynler bu duruma karşı çıkmadığı müddetçe iyi bir bireyin yetiştirilmesi zordur. İyi birey yetiştirilmesi için önce devlet yöneticilerinin düzelmesi ve ailelerin bilinçlenmesi gereklidir.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
VEKİL EROL'DAN MANİDAR DAVET!
VEKİL EROL'DAN MANİDAR DAVET!
İŞSİZLİĞİN ACI TABLOSU: 48 KADROYA 3 BİN BAŞVURU
İŞSİZLİĞİN ACI TABLOSU: 48 KADROYA 3 BİN BAŞVURU