Advert
NEVRUZ NE GETİRDİ?
Nevzat ÜLGER

NEVRUZ NE GETİRDİ?

Bu içerik 1920 kez okundu.

       21 Mart 2015 gününü Nevruz Bayramı olarak kutladı Türkiye. O gün Öcalan’ın PKK’nın silahları bırakarak kongreye gitmesine yönelik mektubu bir milletvekili tarafından okundu Diyarbakır’da. İnşaallah uygulanır. Çünkü o yapılanma içerisinde statükocularla bütünleşerek çözüm sürecini akamete uğratmak isteyen güçler var.

         HDP’nin yapması gereken şey; aldığı oylarla milletvekili olan insanların Ankara’da oy sahiplerinin problemlerine çözüm aramak olmalı, yoksa tamamen etno-seküler bir tutumla solculuk yapmak şeklinde ortaya çıkmamalıdır. Yaptıkları solculuk da statükocular adına AK Parti’ye karşı çıkmaktan, AK Parti karşıtlarının değirmenine su taşımaktan ibarettir. HDP ve Demirtaş bilmelidir ki, statükocu anlayışla Türkiyeli olunmaz. Son günlerde Türkiye aleyhine işletilen bir takım yabancı oyunların figuranları olarak maalesef sağcısı ile solcusu ile statükocular çıktı.

         Halbuki Öcalan’ın mektubundaki neo-liberalizme karşı çıkan, emperyalist kapitalizm ile onun yerli işbirlikçilerine dikkat çeken satırları önemlidir. Şu sıralarda iyice açığa çıkmış olan etno-seküler anlayıştaki her tondan siyasi gurup mensuplarının, neo-liberalizmin ortaya çıkardığı yığınla krizleri anlama güçlüğü çektiği net olarak fark edilmektedir.

         Seksenli ve doksanlı yılları bir düşünelim; devlete dayalı ekonominin sosyal yönünü bir hatırlayalım. Bu cümlem bütün dünya için geçerli olmak üzere; savaş ve çatışmalar hızla ileri çekilerek darbeler destekleniyor, militarist bir devltçilik popüler hale getiriliyordu. Yani çarpıştırma yoluyla statükolar devam ettiriliyordu. Ancak 3. Milenyumda bunun mümkün olmayacağı artık anlaşıldı ve dünya bu işten büyük oranda vazgeçti. Hatta gelişmekte olan ülkelerin gelişmelerinin önlenmesi için savaşlar özelleştirildi ve küresel sermaye bu silahı önemle kullanmaya devam ediyor.

         Son 10-15 yılda birçok ülkede birçok barış süreci başlamış, çeteler, cuntalar, örgütler silah bırakmak zorunda kalmışlardır. İnsanlar ve toplumlar 20.yy’ın acılarını yaşamak istemiyor artık. Darbeler dönemi kapanmıştır. Mücadeleler artık silahla değil, siyasal alanda verilmektedir. Ülkelerin enerjilerini teröre ve terörle mücadeleye harcamak belki birtakım kişilerin, cemaatlerin, silah ve uyuşturucu çetelerinin ve devletciklerin işine gelebilir ama ne tek tek devletlerin ne de insanlık aleminin hayrına değildir.

         Vatanseverliği ve buna ilişkin kerametleri kendilerinden menkul bir takım ulusalcılarla iş tutma hevesindeki Demirtaş, saygıyı hak etmeyen bu tutumundan vazgeçerek, meşru hükümetle çözüm sürecine yardım etmeli ve Türkiyeli olmak siyasetini benimsemelidir. Öyle üç-beş parlak cümle söyleyip, perdenin gerisinde statükocularla iş tutmak pek akıllıca değildir. Bu tutumundan dolayı belki de oturmakta olduğu koltuğu bırakmak zorunda kalacaktır. Bu nedenle mektuptaki neo-liberalizm vurgusuna hassasiyet göstererek katilini sever pozisyonundan çıkmalıdır. İyice bilinmelidir ki, ne Türkiye eski Türkiye’dir, ne Türkler ne Kürtler, ne azınlılar. Artık insanlar bir dokunuşta dünyadaki bütün olayları görebiliyor. O nedenle de sizin yaptığınız şark kurnazlığı en fazla bir-iki gün sürmektedir.

         Bu ülke bir imparatorluk bakiyesidir ve bundan dolayı da her türden etnik yapıyı, yasalara uymak kaydıyla birinci sınıf vatandaş olarak kucaklar. Kaldı ki bu ülke bin yıllık kardeşliği, arada olumsuzluklar olsa da, önemli görmektedir. İnananlar kardeştir. İnanmak istemeyenlerden de hukuka saygılı olmaları istenir. İnsanlar sırf iktidar ve para hırsıyla doğru çizgiden savrulmamaya dikkat etmelidirler.

          Kitleleri İslam çizgisinden ayırma çabalarının çok olduğu her dönemde muhakkak hakk mücadelesi verenler de vardır. Zafer daima inananlarındır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X