Advert
BARIŞI ISKALAMAYIN
Nevzat ÜLGER

BARIŞI ISKALAMAYIN

Bu içerik 1857 kez okundu.

        “Yüzyıllık reklam arası kapanıyor” demişti bir milletvekili. Aslında yaşanmış tarihi kapatmanın imkanı yok. Çok istedikleri halde 600 yıllık tarihi unutturabildiler mi? Zannederim burada anlatılmak istenen şey bir anlayış değişikliğidir.

         Türkiye’de 20.yy da çoğulcu anlayış 1950 yılında başladı. 1920-1950 çoğulculuğa açık değil. Her ne kadar uzun bir süre her on yılda bir darbe yapma alışkanlığı olan insanların hazımsız davranışları bu ülke insanlarının büyük çoğunluğuna rahatsızlık verse de, 1950’den günümüze kadar ciddi bir çoğulcu anlayış (demokrasi) mücadelesi vardır. Kendilerine Kemalist ve Ulusalcı diyen bir gurup esas itibariyle demokrasiye karşıdırlar. Çünkü onlara göre demokrasinin gelişmesi demek inanan insanların iktidara gelmesi anlamına gelir. Her on yılda bir yapılan darbeleri bu gözle okumakta fayda var.

         Kendilerine Kemalist ve Ulusalcı diyen bu gurup için en ideal anlayış “seküler demokrasi” anlayışıdır. Onlara göre ölümden sonrası için hesap yapmaya gerek yoktur. Böylece ülkedeki inanan insanları kontrol altında tutarak ülke imkanlarına diledikleri şekilde yön vermeleri mümkün olacaktır.

         1950 yılında başlayan Demokrat Parti iktidarında ülke kalkınması belli bir seviyeye gelirken, sırf inanan insanlar siyasette, ticarette ve bürokraside görünür olmaya başladıkları için sözkonusu anlayış sahipleri halkın iradesine darbe yapmışlardır.

         1983 yılında ANAP iktidarında ülke önemli bir ekonomik sıçrama yapmış ve Anadolu insanının cebi para görmüş, Anadolu tüccarları küçük de olsa fabrikalar yapmaya başlamıştır. Türkiye’deki ciddi değişimin tarihi Özal’la başlar.

         1996 yılında Erbakan Hükümeti kurduğu “havuz” sistemiyle devleti söğüşlemeden kurtarmaya başlamışken 28 Şubat darbesiyle doğrudan doğruya Müslümanlar hedef alınarak darbe yapılmıştır. Sembol düşmanlar da belirlenmişti o zaman; başörtüsü, İmam Hatip Okulları, Milli Görüş kadroları ve finans disiplini.

         Bu son darbe Müslümanlar için fazla incitici olduğu için 2002 seçimlerinde ülke insanlarının büyük çoğunluğu 28 Şubat mağdurlarından yana oy kullanmış ve ülkenin idaresinden dışlanmaya çalışılan kadrolara devletin idaresini teslim etmişlerdir. Bu iktidar da yaptıkları icraatlarla yalnız ülke içindeki insanları etkilemekle kalmamış, başta Ortadoğu olmak üzere birçok ülkeyi de etkisi altına almıştır.

         AK Parti kadroları da geçmişte sıkıntısını çektikleri her konuda rahatlatma sağlayarak ülkenin hem maddi hem de moral değerler olarak gelişmesine katkı vermişlerdir. Elbette bu durumu istismar eden guruplar da olmuştur. Bu istismarcı guruplara örnek olarak HDP gösterilebilir. Çünkü geçmişte sıkıntısını çektikleri birçok konuyu AK Parti iktidarı çözdüğü halde, belki şurada yazmak istemediğimiz birçok konudan dolayı dindışı bir anlayışı ülke menfaatlerinin zedelenmesi için kullanma gayretinde olmuşlardır. Maalesef halk arasında itibar gören birtakım insanlar da çaktırmadan bu harekete destek vermektedirler. Artık bu toplum onları tanıyor. Dindar görünüp dinin onaylamadığı düşünce ve hareketlere destek verenler ayrı bir kategoridir ama üç günlük çıkar için Allah’ın dinine uymayan düşüncelerin değirmenine su taşımak inanan insanlara yakışmaz. İnsanların canları, malları ve namusları üzerine gelecek bina edilmez.

         İktidarlar yön tayin edicidirler. Ülkenin menfaatlerinin nerede olduğunu daha rahat görebilme imkanlarına sahiptirler. İktidarlar bu imkanlarını hep güzelliklerin çoğaltılması için kullanmalı, iktidara gelmeden önce tenkit ettikleri şeyleri yapmamalıdır. Sayın Başbakanın nezih geçmişi bizlere güven vermektedir. Sayın Cumhurbaşkanı uygulamalarını bu güne kadar zaten çok açık olarak yapmıştır. Yani bu ülkenin bir ve iki nolu protokol mensupları toplumun her kesimini kucaklamaya çalışıyorlar.

         1950 yılından beri yaşamaya çalıştığımız çok partili hayat, bu ülke insanın menfaatine olarak gelişiyor. İstikbal inananlarındır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X