Advert
YENİ YÖNETİMDEN BEKLENTİLERİMİZ
Nevzat ÜLGER

YENİ YÖNETİMDEN BEKLENTİLERİMİZ

Bu içerik 1932 kez okundu.

       Siyasi partilerin Milletvekili aday listeleri yayınlandı. Elbette listedeki bir kısım isimlerin yerlerine başka isimleri düşünenlerimiz de olabilir. Ama unutmayalım hiçbir siyasi parti kaybetmek için seçime gitmez. Başka isimler gelseydi bu defa da onlara kızanlar olacaktı. Her partinin adayları partilerine de şehrimize de hayırlı olsun. Şimdi sıra ilimizin hangi probleminin çözümü için neleri nasıl yapmalıyız sorusuna cevap aramada.

      Beklentilerimizi iki kısımda ele almalıyız: 1 Belediyemizden, 2-Milletvekillerimizden.

      Belediyemizden beklentilerimizi maddeler halinde sıralarsak;

      Sağlıklı bir kentsel dönüşüm,

      Kamu kurumlarının il merkezinin dışına taşınması,

      Kuzey Çevre Yolu,

      Kapalı Çarşı’nın ve Buğday Meydanı’nın (arasta’nın) çevreleri ile birlikte Kayseri ve Gaziantep misali restorasyonu,

      Harput’un fethinin yıl dönümü de vesile edilerek (Bu yıl 930. Fetih yıl dönümü) "Harput koruma amaçlı imar planının uygulaması" ve bir kitap fuarı açılması ile Harput Şiir gecesi" yapılması,

      Belediye tarafından tertip edilen ve halk tarafından da takip edilen anma ve kültür programlarının ardından ille de bir plaket verilmesi düşünülecekse en güzeli, mesela son beş yılda eseri yayınlanmış Elazığlı yazar ve şairlerin kitaplarından birer demet verilmesi hem teşvik açısından hem de taltif yönüyle daha iyi olur düşüncesindeyim.

      Elbette geçmiş on yılın kadrolarıyla bu işin olmayacağına dair kötü de bir düşüncem yok değil yani. Bunların bir kısmını müşahade edebiliyoruz.

     Milletvekillerimizden beklentilerimiz;

     Uluova ve Kuzova ile Harput’un sulama tesislerine kavuşturulması, Baltaşı, Hatunköy, Gülçatı, Serince, Ağın Sulamaları'nın bitirilmesi,

      Yatırımcıya kağıt üstünde değil gerçekçi olarak bedelsiz arsa tahsisi,

      Krom ve demirin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi için çalışmalar yapılması,

      Yılan hikayesine dönen “Elazığ Sağlık Kampüsü”nün bitirilmesi, Palu’nun eski kaymakamı şimdi Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli tarafından başlatılan Palu’nun tarihi mekanlarının ihya ve restorasyonunun hızlandırılması,

      Yeni bir şehir stadyumu gerekli ise yaptırılması konusunda çalışma yapılması.

     Ayrıca siyasi olsun veya olmasın herkesin katkısı ile “Özel Vakıf Üniversitesi”nin kuruluşuna katkı sağlamak.

         Sözgelimi “Kuzova Sulaması” yapılamamışsa, sulu tarıma geçilemediğinden dolayı Kuzova halkının gelir ve düşünce iklimini nasıl geliştireceğiz, hayat standardını nasıl yükselteceğiz. Demek ki milletvekili gücünü buraya harcamamış. Bazı milletvekilleri hep “cek-cak” dediler ama onların bir kiymeti harbiyesi görülmedi.

         “Uluova Sulama”sını çalıştırmak için bir çabanız yoksa Uluova insanının gelir hanesini kısmaktan ve güzelim tabiatı, yetişmiş ağaçları ve bitki örtüsünü tahrip etmekten başka ne yapmış olursunuz?

         Üç tarafı suyla çevrili olan Harput, aynen Uluova ve Kuzova gibi 12 yıldır sulanamıyorsa, amiyane tabirle “örtki ölem.”

         Ortada, sulama kooperatifinin geçmiş yöneticilerinin bir borç-alacak ilişkisi varsa, kötü yönetimleri varsa problemin çözümü yerine, on yıldır sulama suyunu kesmeyi bir hüner mi sayalım yani? Bir hizmetin parasını ödeyenlerin cezalandırıldığı, parayı kaybedenlerin(!) cezasız kaldığı nerede görülmüş?

    Biraz da ironi kabilinden;

       Tüketicinin hakkı yeterince korunabildi mi?  Kadın emeğinden faydalanabiliniyor mu?

       “Ev’de çalışma” hayata geçirilebildi mi?  Kaç “kanaat önderi” lider insan yetiştirebildik?

        Elektrik ve telefon hatlarını yer altına alabildik mi? İlimizde yetişen kayısıyı değerlendirebiliyor muyuz? Mermerden ve kromdan yeterince faydalanabiliyor muyuz?

       Problemlerin çözümü noktasında A sivil örgütü ile B sivil örgütü arasında isminden başka fark var mı?      

      Emin olun insanlar olmayacak şeyler istemiyorlar. Ama biraz gayret biraz samimiyet, hepsi o kadar. Belediye bu işte çok daha görünür bir noktada duruyor. Sayın Başkan’ı kutluyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X