Advert
“HARPUT’UN FETHİ” KUTLAMALARI
Nevzat ÜLGER

“HARPUT’UN FETHİ” KUTLAMALARI

Bu içerik 1964 kez okundu.

         Bilindiği gibi Anadolu’nun Müslümanlaşmasına başlangıç olarak 1071 Malazgirt Savaşı  kabul edilir. 1071 tarihinden sonra Anadolu hızla Müslümanlaşır ve bir daha da Müslüman olmayan yönetimlerin eline geçmez.

         Bu tarihten on dört yıl sonra 1085 tarihinde Çubuk Bey Harput’u fetheder ve Harput bu tarihten sonra günümüze kadar Müslümanların ellerinde kalır. Çubuk Bey’den sonra Behramoğlu Belek Gazi veya Balak Gazi yönetimi devralır ve Beylikler dönemi şeklinde devam eder.  1071 tarihi, bütün Anadolu için bir milattır. Bu tarihe kadar önemli bir kale durumundaki Harput, bu tarihten sonra şehirleşerek önemli bir merkez haline gelmeye başlayacaktır. Çubuk Bey ve Behramoğlu Belek, 11. ve 12. yüzyılın sembol isimleridir. Bu tarihten itibaren Selçuklular, İlhanlılar, Dulkadiroğulları ve Akkoyunlular 1516 yılına kadar Harput’un egemenleri olmuşlardır. 1516 yılından sonra ise Harput hep Osmanlıların elinde kalmıştır.

         Medeniyetlerin varlık işaretleri şehirler ise, şehirleri görünür kılan da taşıdığı ve herkesce bilinen sombollerdir.. Şehirler, medeniyetlerin işaret taşları gibi aidiyetlerini anlatır. Bilindiği üzere, kültür, sanat-edebiyat, kurumlaşma, çalışma biçimi, üretim ve tüketim biçimi, zenginlik gibi kavramlar aslında medeniyet tariflerini kolaylaştıran kavramlardır. Şehirler, kültürel gelişmelere ve sanat oluşumlarına artı değerler katarak sosyal ve ekonomik gelişmenin de alt yapısını oluştururlar.

         Bir kentin Müslümanlar tarafından fethedilmesinin yıl dönümü katimce kutlanmalıdır. Bu yıl Harput’un fethinin 930. Yıldönümüdür. Harput 1.000 yıllık İslam tarihinde çok alimler yetiştirmiş, çok şairlere mekanlık etmiş, Padişahların “Huzur dersleri”ne çok alim göndermiştir.

         Elazığ şehir merkezinin geçmişi 1834 yılında başlar. Ancak Harput ve çevresinin tarihi M.Ö. 12. yüzyıla kadar gider. Bununla ilgili dokümanlar Altunova’daki Norşuntepe’de ve İzolu’da bulunan yazılı belgelerde mevcuttur. Harput, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. Şehir kültürü ileri olan bir merkezdir.Harput zaten kent kültürü ile yaşamış ve bu güne ulaşmış bir yerleşim yeridir.

         Yapılacak kutlamalarda birçok faaliet yapılabilir. Bunları maddeler halinde sıralarsak;

 1-      Yıllık olarak tek sayılık bir “YUKARIŞEHİR” gazetesi çıkarılabilir. Bu gazeteye Vali, Belediye Başkanı, Rektör, Oda Başkanları ve birkaç yazar tarafından makale yazılır, şehri/Harput’u tanıcıcı ve cazip gösteren resimler vs. konur. Buraya konacak yazılar belli kriterlere sahip olacaktır.

2-      Üçgün boyunca “Resim ve Hat” sergisi açılabilir. Sergi alanları ve şekli Belediye Başkanı tarafından belirlenecektir.

3-      Şehir merkezinde bir “KİTAP FUARI” açılabilir. Kitap fuar alanı için birkaç alternatif mevcut olup, karar Belediye Başkanına aittir.

4-      İki üç noktada çeşitli alanlarda konferans ve paneller apılabilir.

5-      Geleneksel hale getirilmek kaydıyla “HARPUT ŞİİR BULUŞMASI” tertip edilmelidir. Şiir buluşmasında ülke çapında üne sahip beş şair davet edilerek onlardan birine ayrıca şiirin poetikası anlattırılmalıdır. Ayrıca yerelden de on şairirmiz şiir okumalıdır. Gece elbette Harput musikisinin bir gösterisi ile renklendirilmeli, ayrıca geceye katılanlara birer hatıra takdimi yapılmalıdır.

6-      Gün boyu Harput’a otobüsler bedeva çalışmalı, insanlar Harput’ta tertip edilecek müzik ve folklor gösterilerine taşınmalıdırlar. Mekanlar insanlarla dolup-taşmalıdır. Çünkü “insan, zaman ve mekan” ayrılmaz üçlüdürler.

7-      Katılımcılara dağıtılmak üzere masraflarını çeşitli firmaların karşılayacağı kalemler, anahtarlıklar, rozetler vs. bastırılmalıdır.

Her şey insan merkezli olduğu zaman bir değer ifade eder. Çünkü İslam’da kainatın meyvesi insandır. Atalarımız ne güzel söylemiş; “insanı yaşat ki devlet yaşasın.”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı