Advert
MİLLİ İRADE ŞARTTIR
Nevzat ÜLGER

MİLLİ İRADE ŞARTTIR

Bu içerik 1880 kez okundu.

         Sayın Cumhurbaşkanı MÜSİAD’ın 23. Olağan genel Kurulu’na katılarak bir konuşma yaptı. Konuşmanın bazı bölümleri oldukça önem taşıdığından onları biraz tevil etmekte fayda görüyorum.

         Sayın Cumhurbaşkanı; “Bu ülke sermayenin yönettiği bir ülke olmayacak. Bu ülke milli iradenin egemen olduğu bir ülke olarak inşallah bu yolda devam edecektir.” dedi. Peki bu ülke sermayenin yönetimine girdi mi? Yani bir Başbakanı bir sermaye patronunun pijama ile karşılamasını yalnız görgüsüzlükle açıklamak mümkün mü? Eski Başbakanlardan Tansu Çiller, “ben Başbakan olmadan önce zannederdim ki ülkenin bütün kararlarını Bakanlar Kurulu bilvesile Başbakan veriyor. Gördüm ki kararların yalnız %25’ini Başbakanlar veriyor.” dedi. Son 13 yıldır kararları milli iradeye dayalı olan Bakanlar kurulu yani Başbakan veriyor. Bu durum da eski Türkiye’ye alışmış çevreleri rahatsız ediyor. Ancak burada acınası bir durum da yok değil: Sermaye yeni Türkiye imajına karşı çıkıyor, bunu da kendi otoritesi için istiyor, çirkin bir istek olmakla birlikte bunu anlamak mümkün, peki bu güne kadar bilmem kaçıncı itibar seviyesinde tutulan bir kısım insanlara ne oluyor? Onların mazojist olduklarını da zannetmiyorum. Öyle ise tekrar düşünürler inşallah.

         Sayın Cumhurbaşkanı; “ABD, Batı, Japonya bu işi hiç bilmiyor mu? Bunlar bir puan eksi faiz uygulamasını yaparken bize ne oluyor da şöyle aralığa baktığımız zaman 11 civarında, komisyonlar 15-16-17-18’lere kadar çıkıyor. Bu ülkede Allah aşkına yatırım olur mu?” Bunu biraz açarsak; yatırım durursa üretim düşer, sonra ihracat azalır, sonra istihdam geriler. Bundan da mutlu ve putlu bir azınlık hariç herkes zarar görür. Yani hem bu ülkede yaşayacaksın, bu ülkenin vatandaşı olacaksın hem de ekonomiyi durdurmaya çalışacaksın, eğer bu davranış akıl noksanlığından gelmiyorsa uluslararası bir projedir. Tabi bu adamların gelirleri reel ekonomi üzerinden değil ticaret dışı faize dayandığı için de rahatlıkla ekonomiyi durduralım diyebiliyorlar. Malum TÜSİAD’ın yeni Başkanı Cansen Başaran Symens, batırılan bankalardan olan Demirbank ve Tarişbank olaylarında suç dosyası en fazla olanlardan biri.

         Sayın Cumhurbaşkanı; “Kamunun borçlanma faizini yüzde 63’ten yüzde 4,6’ya düşürdük. Hedefifimiz onu 2,5’a düşürmekti. Bunu gördüler ve hemen Gezi olaylarını başlatarak vurgunu vurdular.” Bu ülkeyi milli iradenin hilafına yönetmek isteyenler var. Bunların içinde etkin üretimden, helal kazançtan ve adil paylaşımdan yana kaç insan var? Kanuni olmak yeterli midir? Kazanırken ne kadar yasalsanız, harcarken de o kadar yasal olmak gerekmez mi?

         Değerli dostlar, şunu bir defa daha tekrar edelim; “demokrasiye yönelik her saldırı, aynı zamanda ekonomiyi hedef alıyor.”

         Son 13 yıldır takip edilen politikanın devamı olarak;

1-      AB en büyük ticari ortağımızdır ve oraya yoğunlaşmaya devam edilmeli,

2-      Ortadoğu bizim geçmişimizdir ve ilgi alanımız olmaya devam etmelidir.

3-      Afrika, İslam’a yeniden girenlerin ve iş potansiyelinin yüksek olduğundan ilgi alanımız olmaya devam etmemiz gereken kıtadır.

4-      Türki Cumhuriyetlerinin de bulunduğu Asya-pasifik bölgesi mutlaka güç toplamamız gereken bir bölgedir. Yeni dünya için önemli bir yer.

5-      Latin Amerika, bizim için ileri bir partner olma potansiyeli olan bir bölgedir.

2023 hedeflerimiz arasında olan hem milli irade hakimiyetimizi artıracağız hem de Pazar potansiyelimizle birlikte ihracatçı sayımızı artıracağız. Daha açık bir ifade ile “yatırıma devam, adil gelir dağılımına hassasiet” hedeflerimiz arasındadır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X