Advert
HANGİ PARTİ İYİDİR?
Nevzat ÜLGER

HANGİ PARTİ İYİDİR?

Bu içerik 2014 kez okundu.

        Genelde İslam dünyasında, özelde Türkiye’de modernitenin ideolojileri, sağ, sol, milliyetçilik, kominizm vs. cazibesini yitirmişse, bu durum karşısında küresel güç ne düşünür, bu ülkenin insanları ne düşünür? Bu konuda son 20 yılda medyada bazı aydınların modernizmin kavramlarını İslamileştirme girişimlerine aldırış etmeden konuyu tahlil etmek gerekir.

         Son 13 yıldır Batı Türkiye’de AK Parti ile ve onun genel başkanı ile çalıştı mı? Çalıştı. Peki, şimdi ne odlu da iktidarın üzerine bu kadar gidiyor? Bu adamlar birden bire mi değişti? Yani AK Parti kadroları baştan beri aynı değil mi? Hatta biraz da gerilemedi mi? Dahası Türkiye sıradan bir ülke de değil. O zaman birtek şık kalıyor geriye; büyüğen güçler Batı’yı rahatsız ediyor. İşte o zaman devreye giriyor ve adına ne derseniz deyin, kendi arzusuna uyan bir iktidarı getirmeye çalışıyor. Hatta cemaat da fazla büyüdüğü için iktidarın alanına girmeye başlamıştı. Tabi bu da sistem açısından mesele haline geldiği için cemaat “Kırmızı Kitap” konusu oldu.

         AK Parti’nin fazla büyümesi Türkiye’de sağı, solu iyice uçlara iteledi, hatta sistemin dışına çıkarma ihtimali oluştu. Oysa Batı, kendi asli unsurlarının bu kadar kenara itilmesinden hoşlanmadı. Hatta diyor ki; etkilerini azaltabilirsin ama sistem dışına kaçırmandan da rahatsız olurum.” Son yıllarda zaten bu kesimler sürekli alarm verdiler; “yok oluyoruz” diye. Cumhuriyet mitingleri, doğudaki etnik tepkileri biraz da bu pencereden görmek grekmez mi? Tabirimi hoş görün bu biraz korkutma hareketleridir. Yoksa ülke idaresinin sorunsuz gitmesi açısından AK Parti gereklidir.

         Tabi bu yapılar içindeki insanlara ve guruplara dikkat etmek gerekir. Herkes daha çok alayım diyor. Bu işleri iyi kontrol etmek gerekir. Devlet artık bir zenginleştirme aracı olmaktan çıkarılmalıdır. Yerel yönetimler de dikkatli olmalıdırlar.

         Partiler bir hedefi iktidara taşımak için kurulurlar. Bu hedef, ideolojik olabilir, ekonomik olabilir, kültürel olabilir. Bu hedefin toplumda karşılığı varsa o parti büyür. Mesela mevcut anayasaya göre komünist partinin yasaklanması gerekir ama yasaklamıyor. Neden; çünkü komünist olmanın bir kıymeti harbiyesi yok artık, toplumda bir karşılığı yok. Çünkü 1917-1989 yıllarında komünist olan Rusya dedi ki; “Evet 72 yıldır tatbik ettiğimiz bu sistem içerisinde önemli işler yaptık. Dünyanın iki süper devletinden biri de olduk. Ama insanı ihmal ettiğimiz için bu sistemden vazgeçiyoruz. Aksi halde batarız. Yanılmışız, gerekirse kurucu liderimiz Lenin’den de vazgeçeriz.” Bu cümleleri Gorbaçov televizyonda halkına söyledi.

         Türkiye’de 95 yıl içerisinde çok parti iktidara geldi. Ama sorunlar çözülmedi hep çözülüyormuş gibi yapıldı. Adama diyorsunuz ki; adam gibi liberal ol, adam gibi sosalist ol, adam gibi Müslüman ol, hiçbirine yanaşmıyor. Sonuç ne olur o zaman, etrafınıza bakın ve söyleyin.  

         Şimdi mevut partilere bakarak söyleyelim: Hangi partinin ne kadar taraftarı var. Kim niçin taraftar? Taraftar olanlar bir etnik yapı düşüncesi ile mi taraftar oluyor yoksa yapacakları veya yaptıkları için mi? Baş örtüsü etnik bir mesele mi, ihracatın 170 milyar dolara çıkarılması etnik bir mesele mi, enflasyonun 20-30 puan düşürülmesi etnik bir mesele mi? Yani siyasi parti ülke yönetimine taliptir, ekonomiyi de, kültürel meseleleri de, inançlı insanların problemlerini de, etnik problemleri de çözmek için kurulur ve ona göre bir kadro oluşturur, iktadara geldiğinde de o meselelere çözüm getirir. Yani parti bir dernek değildir. Yani vatandaş artık sıradan bir insan değil, hür ve kaliteli bir hayat sürmek isteyen bireylerdir. Partiler de adaylarını ona göre belirlemişlerse, adayların toplumda partilerininden ayrık olarak bir karşılığı varsa, o parti oy alır. Ama adayın partiden ayrık olarak toplumda karşılığı yoksa o partinin işi zor demektir. Toplum artık değişti. İnsanlar artık yalnız parlak sözlere iltifat etmiyor. Bir adayın toplumda hiç iyidir diyeni yoksa ve siz de parti olarak onu aday gösteriyorsanız işiniz zor demektir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X