Advert
HARPUT’a DEĞER KATAN ŞAHSİYETLER SEMPOZYUMU
Nevzat ÜLGER

HARPUT’a DEĞER KATAN ŞAHSİYETLER SEMPOZYUMU

Bu içerik 2448 kez okundu.

       Fırat Üniversitesi, Harput Uygulama ve Araştırma Merkezi (HARPUTUM) tarafından 14-16 Mayıs 2015 tarihleri arasında “Uluslararası Harput’a Değer Katan Şahsiyetler Sempozyumu” adıyla bir etkinlik düzenlendi.

         Sempozyumun ilk günü Fırat Üniversitesinde açılış programı yapıldı. (HARPUTUM) Merkezi Müdürü, aynı zamanda F.Ü. İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver Çakar’ın açış konuşmasının ardından Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ konuşarak üniversite ve bilimsel çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Daha sonra yapılan protokol konuşmalarının ardından Fırat Üniversitesi Devlet Konservatuarı Topluluğu tarafından katılımcılara nefis bir ilahi ziyafeti sunuldu. Sempozyum bundan sonraki çalışmalarını Akgün Oteli’nin dört ayrı salonunda sürdürdü.

         Sempozyuma yirmi oturumda seksen bildiri sunuluyor. Önemli bildirilerin yanında sempozyuma katılan ülke ve dünya çapında bilim adamları da var. Yoğun bir ilgi ile takip edilen oturumlarda sunulan tebliğler daha sonra kitap haline getirilecek.

         Sempozyumda sunulan tebliğlerde; Ahmet Kabaklı, Fikret Memişoğlu, Nureddin Ardıçoğlu, Harputlu (Perçençli) İshak Efendi, Harputlu Rahmi, Feyziye Abdullah Tansel, Cenani Dökmeci, Muhittin Mekki, Muallim Sadi, Celal Ertuğ, Celal Dora, Yeniceli Kemal, Ömer Faruk Sanaç, Reşat Özbırak, Hafız Osman Öge, Metin Önal Mengüşoğlu, Mustafa Döner, Vali İzzet Paşa, Rüstem Paşa, Sıdıka Avar, Abdullah Nazırlı, Beyzade Efendi, Abdullatif Harputi, Abdurahman Harputi, Molla Ahmet Peykerici, Abdulhamit Hamdi, Yusuf Şükrü Harputi, Ömer Naimi Efendi, Seyit Ahmet Çapakçuri, Halit (Çakmak) Hoca, cemil Ertan, Ömer Demirbağ, Ali Rıza Septioğlu, Osman Bedreddin Erzurimi (İmam Efendi), Abdulfettah Paluvi, Hacı Ömer Hüdayi Baba, Cemalettin Emiroğlu, Molla Bahri, Hulusi Yahyagil ve Süleyman Ateş katılımcılara tanıtıldı. Bu isimler ve daha yüzlerce Harputlu alim, yazar ve şair Harput’a değer katan şahsiyetler olup, hepsi de ışık insanlardır.

         Medeniyetlerin varlık işaretleri şehirler ise şehirleri görünür kılan da taşıdığı ve herkesçe bilinen sembol isimlerdir. Şehirler, medeniyetlerin işaret taşları gibi aidiyetlerini anlatır. Bilindiği üzere, kültür, sanat-edebiyat, kurumlaşma, çalışma biçimi, üretim ve tüketim biçimi, zenginlik gibi kavramlar aslında medeniyet tariflerini kolaylaştıran kavramlardır. Şehirler, kültürel gelişmelere ve sanat oluşumlarına artı değerler katarak sosyal ve ekonomik gelişmenin de alt yapısını oluştururlar.

         Elazığ’ın Harput’u, Sara Hatun’u, Ulu Camii, Ağa (Pervane) Camii, kalesi, kadim mahalleleri, âlimleri, manevi önderleri, yazarları ve şairleri hep birer kimlik sembolleridir.

     Kudüs, Bağdat, Basra, Kabil, Kahire, Endülüs, Buhara, Taşkent, Lahor, Urfa, Diyarbakır, Kayseri, Hatay, Harput hep kadim/köklü bir medeniyeti işaret ederler.

      Tarihî şehirlerin sembolleri çoktur. Bir düşünce adamı, “Kalesi olmayan şehrin tarihi de kısadır.” diyor.  Şehirler, tarihî sembolleriyle yaşatılmalıdır. Bu şehirlerde asalet vardır, kibir yoktur. Bu şehirler insana ait sembolleri silip süpürmezler.

         Bir şehirde müspet manada model insanlar, örnek alınacak şahsiyetler varsa o şehir yaşanabilir demektir. Harput, bunun için ayakta ve yaşıyor.

         Şehirleri yaşatan unsurların önemli bir kısmı da âlimler ve manevî önderlerdir. Model insanı bol olan şehirler kendilerini yozlaşmaya karşı korurlar. Hâlen Elazığ’ın bir mahallesi konumunda olan bu antik yerleşim merkezi Harput’un, birçok konuda özellikleri olmakla birlikte,  oldukça zengin ve dikkat çekici âlimleri, manevî önderleri, devlet adamları, şairleri ve mutasavvıfları vardır. Bu sempozyumda önemli bir kısmını tanıma fırsatı yakaladı katılımcılar.

         “Harput’a Değer Katan Şahsiyetler Sempozyumu” oldukça fadalı ve başarılı olmuştur. Başta F.Ü. Rektörü Prof.Dr. Kutbettin Demirdağ ile HARPUTUM merkezi Müdürü Prof. Dr. Enver Çakar ve Yard. Doç. Dr. Kürşat Çelik olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X