Advert
ELAZIĞ YENİDEN YAPILANIYOR
Nevzat ÜLGER

ELAZIĞ YENİDEN YAPILANIYOR

Bu içerik 2025 kez okundu.

Elazığ iki önemli toplantıya ev sahipliği yapacak yakın günlerde. Birincisi MÜSİAD Genel İdare Kurulu Toplantısı Elazığ’da yapılacak. Müsiad Elazığ Şube Başkanı Av. İbrahim Gök toplantıya iyi hazırlandıklarını ve önemli birkaç etkinliğe imza atacaklarını söylüyor. Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Müsiad Genel Merkezi’nden gelecek katılımcılarla Elazığ’da birkaç önemli konuda geniş fikir alışverişinde bulunulması, belki yeni oluşumlar beklenmektedir.

         Söz buraya gelmişken; 2008 dünya finansal krizinden sonra, dünyada yeniden bir yapılanma olduğu görülmektedir. Finansal krizden sonra alınan tedbirlerle dünyada sermaye sirkülâsyonu ve yatırım alanlarının tespitinde önemli değişikler olacağı gözlemlenmektedir. Bu anlamda gelişmiş ülkeler yeniden makroekonomik dengelerini güçlendirmekte ve para akışının gelişmekte olan ülkeler yerine gelişmiş ülkeler içerisinde kalması için tedbirler almaktadırlar. Tabi ne kadar başarılı olurlar sorusu da doğrusu önemlidir.

         Türkiye küresel ticaret yollarının ve daha önemlisi küresel politikaların şekillendiği coğrafi bölgenin en merkezinde bulunmaktadır. Ülke olarak, dünya ekonomilerinin gıdası durumundaki enerji kaynaklarının vanasını elinde tutan bir noktadayız. Belki de 1699 yılından itibaren elimizden çıkan bir çok imkâna tekrar kavuşacağız. Güç Batı'dan Doğuya tekrar yön alıyor. Tabi bu sürecin çok zor olacağını kabul ederek, ülkemizde de devlet yapılanmasının ona göre olması gerektiğini belirtelim.

         Öncelikle ülkeler arasındaki finansal kaymaların hızı düşecek, gelişmekte olan ülkelere para girişi azalacaktır. IMF başkanının söylemleri de zaten buna işaret etmektedir.

         Üretim alanında artık gelişmekte olan ülkelerle gelişmiş ülkeler arasındaki fark oldukça azaldığından, gelişmiş ülkelerin bu avantajı daha iyi kullanabileceklerini not etmemiz gerekir. Yani Çin’de, Hindistan’da ve diğer doğu ülkelerindeki hareketlilik azalacak, ABD’nin yeni planlaması ile Pasifik ve Atlantik eksenli yeni bloklar ortaya çıkabilecektir.

         Son yıllarda gündeme gelen “kaya gazı”, dünyada alışılmış olan, özellikle İslam Ülkelerindeki enerji üstünlüğüne zarar verilebilir. Bilindiği üzere kaya gazı konusunda, rezervi güçlü görünen on ülkeden biri de Türkiye’dir. Maliyeti pahalı olmakla birlikte, hem işsizliğin azaltılması hem de dışarıya ödenen enerji giderlerinin azaltılması noktalarında kaya gazı üretimi Türkiye için de, dünya için de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Özellikle Müslüman ülkeler de bu imkândan istifade etmelidirler. Çünkü kaya gazı, petrol ve doğal gazın dışarıya çıkışından sonra kayalar içerisinde kalan ve dışarı çıkması için belli bir işlemi gerektiren bir metadır. Türkiye’de açılmış 4.000 civarındaki enerji kuyusu bizim rezervimize işaret sayılmaktadır.

         Bütün bu ihtimaller sıralanınca dünya enerji piyasasında ve pek tabii olarak politika belirleyiciliğinde ABD, Rusya, AB, Türkiye ve İslam ülkeleri açısından yeni küresel rollerde iniş ve çıkışlara sahne olacağını ve neler yapılması gerektiğini iyi hesaplamak gerektiğini düşünüyorum. Yani tüm ekonomik ve siyasi dengeler küresel ölçekte değişebilir diye düşünüyorum.

         İşte böylesi önemli konuların da içinde bulunduğu yeni kalkınma hamleleri ile ilgili olarak bu ve benzeri konularda hem yerelde hem genelde neler yapılacağı tartışılabilir veya tartışılmalıdır zannederim.

        MÜSİAD Genel İdare Toplantısı’nın Elazığ’da yapılacak olması bu ve benzeri konularda şehrimiz için de ülkemiz için de büyük önem arz etmektedir. Müsiad içerisinde bu ve benzeri konuları, Türkiye ve dünya ölçeğinde değerlendirme konumunda çokça insanın bulunduğuna inanıyorum ben. Bir Dr. Ömer Bolat, Ömer Cihad Vardar, Nail Olpak, Ali Bayramoğlu, Erol Yarar aklıma ilk gelenlerdir. Ayrıca bildiğimiz daha birçok Müsiad üyesinin olduğunu da belirtelim.

         Toplantının Elazığ’da yapılmasını sağlayan Müsiad Elazığ Şubesi yönetimini hakikaten tebrik ederim.

         Elazığ’da yapılacak olan ikinci ve önemli bir diğer toplantı da “Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyet Elazığ şubesi” tarafından gerçekleştirilecek olan “Türkiye Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti”nin toplantısı olacaktır. Toplantıya takriben 76 vilayetten 152 katılımcının ve İstanbul ve Ankara’dan gerçekleşecek katılımlarla birlikte 200’ün üzerinde yazar ve çizer, politikacı, Bakanlar ve bürokratlar katılacaktır.

         Benzer panellerin yapılacağı toplantının Elazığ ve Türkiye açısından büyük önemi vardır. Toplantıyı düzenleyen Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Elazığ Şubesi yöneticilerini de candan tebrik ediyorum.

         İyi değerlendirilebilir ve iyi organize edilebilirse Elazığ için iki büyük etkinlik ve belki yeni Valinin ve yeni Belediye Başkanı’nın çabaları ile yeni bir sıçrama fırsatı olabilir bu toplantılar. Haydi hayırlısı.

                                                         NEVZAT ÜLGER

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AFAD, TOPLANAN YARDIM MİKTARINI AÇIKLADI
AFAD, TOPLANAN YARDIM MİKTARINI AÇIKLADI
ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ DEPOLARI, YARDIM MALZEMELERİ İÇİN TAHSİS EDİLDİ
ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ DEPOLARI, YARDIM MALZEMELERİ İÇİN TAHSİS EDİLDİ