Advert
AK PARTİ SAĞCI DA DEĞİL, SOLCU DA DEĞİL
Nevzat ÜLGER

AK PARTİ SAĞCI DA DEĞİL, SOLCU DA DEĞİL

Bu içerik 1909 kez okundu.

         Türkiye’de İttihat ve Teraki Partisi’nin 1909 yılında 2. Abdulhamid’e karşı yaptığı darbeden sonra Batı patentli ideolojiler daha bir görünür olmuştu. Mesela 1908 sonrasında İttihat ve Terakki yapılanmasının içinde filizlenen “sol” akımlar önceleri İslamla irtibat kurma gereği duyarken, Avrupa’daki solculuk-sosyalistlik hareketlerindeki gelişmeleri gecikerek takip etmeleri sonucu ülke insanlarının büyük bölümü ile yakınlık kuramamışlardır. Diğer bir ifade ile dinle münasebeti açısından toplumun çok önemli bir kitlesiyle irtibat kuramamıştır. Hatta emperalizm karşıtı bir fikir taşıyan milliyetçi ve solcu Kemalist ideoloji, kendisine rakip olarak dini seçtiği için, 30 yıl oldukça çatışmacı bir çizgi çizmiştir. Kemalist olmayan sol ise, ta 1983 yılına kadar kendisine Rusya’yı örnek almıştı.

         Sol bu gün de gerek CHP’de, gerekse BDP’de bütün kuruluşlarıyla “din” ile bazen açıktan ama çoğunlukla da örtülü olarak mücadele yolunu seçmişlerdir. Diyanet ve İmam-Hatip karşıtlığının altındaki esas neden budur zannederim. 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra kurulan YTP (Yeni Türkiye Partisi) hem kürt taraftarlığını hem de farklı mezheplere olan yakınlığını daha bir seviyeli götürmesine rağmen bu gün aynı düzeyi göremiyoruz.

         Buna karşılık sol karşıtı olduğunu söyleyen geçmişteki Demirel, Çiller ve Yılmaz liderliğindeki DYP ve ANAP kendilerini solun karşısında “sağ” bir konumda tutuyorlardı. Yalnız Turgut Özal bütün eğilimleri temsil ettiğini söyleyerek bir bakıma ideolojileri dışlıyordu. Hatta 1969 yılında MNP (Milli Nizam Partisi) kuruluncaya kadar bu ülkede siyasi tabloda İslam “sağcılık” olarak algılanıyordu. Kısaca Milli Görüşçü çizgide zorunlu olarak kurulan değişik isimlerdeki partiler (RP; FP; SP vd:)) hem sola hem de sağa karşı siyaset geliştirmiştir. Sağı da solu da yapay oluşumlar olarak niteleyerek aralarındaki mücadeleyi “horoz dövüşü” olarak vasıflandırmıştır. Milli Görüş dışındaki bütün siyasi oluşumlar ise kendilerini hep sağda ve solda konuşlandırmışlardır.

         Şimdi bu fikir kümelerinin dışında olarak bir AK Parti örneği var. Kendisini kalkınmacı, demokrat ve muhafazakar olarak tanımlayan AK Parti, ekonomik açıdan “sosyal adalet” taraftarı, etnik yapı açısından “asimilasyon” karşıtı, “inanç” noktasında ise dini önemseyen bir dil kullanarak uygulamalarında bu ilkeleri öne çıkarmaktadır. Ancak AK Parti sayılan bu ilkeleri sağlamaya çalışırken daha önceleri kurulan diğer partilerden ayrı olarak; bu değişikleri kurulu iktisadi düzeni ıslah ederek başaracağını söylemektedir.

         Ben cidden inanarak söylüyorum; 21.yy İslamın yüzyılı olacaktır. Çünkü 20.yy’ın üçüncü çeyreğinden itibaren İslam, önce halkı Müslüman olan ülkelerde sosyal, siyasal, kültürel ve düşünce bazında en güçlü belirleyici olarak yerini almıştır. Müslümanlar hem siyasal alanda, hem ekonomik alanda hem de düşünce alanında artık yalnız İslam dünyası hinderlandında değil, yedi kıtada da dikkatle takip ediliyor. Birilerinin hırçınlığı da buradan geliyor zaten. Nato, 1989 yılından sonra Batı ideolojisine karşı İslamı düşman ilan etti. Bu noktada çok kurnazca ve hainane bir strateji ortaya koydular; “İslam’a karşı İslam” savaşı verilmeliydi. Hemen savaşlar özelleştirilerek; İslami oldukları öne sürülerek terör örgütleri kurularak İslam’a mal edilmeye çalışıldı. Ilımlı İslam gibi bir kavram çıkarılarak dinler arası diyaloglar başlatıldı. İran’ın elini güçlendirmek için Irak, Suriye, Lünnan ve Yemen şii hattına terk edildi. Hedefleri; sunni bloku zayıflatmak kadar Türkiye’yi saf dışı etmektir.

         Tekrar başa dönersek hala birileri % 52 oyla seçilen Mısır Devlet Başkanı Mursi’nin idam kararını manşete taşıyarak namertçe tehditler savurarak taşeronluğa devam ediyor.

            Türkiye artık Batı patentli tasnifleri yüzde yetmiş oranında dışlıyor. Bu ülkede artık İslam paranteze alınarak ne siyaset yapılır ne de yönetim. Doğrusu da budur zannederim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X