Advert
“ ŞEHİR PARKI” AÇILDI
Nevzat ÜLGER

“ ŞEHİR PARKI” AÇILDI

Bu içerik 1939 kez okundu.

          Belediye Başkanı Sayın Yanılmaz, 30 Mart 2014 seçimlerinden sonra birkaç hususun altını çiziyor devamlı; İnsan ve Kültür.

         Sayın Yanılmaz bu kavramları lafın gelişi olarak söylemiyor. Aslında vurgu yapmak istediği şey “İnsan Yüzlü Bir Şehir” olgusu üzerine zannederim. Bu konuda da 15 aydır ortaya koyduğu önemli işler oldu doğrusu.

          Şehirleri yaşatan unsurların önemli bir kısmı da âlimler ve manevî önderlerdir diyerek birçok önemli şahsiyeti bu şehrin insanlarının nazarlarına sundu.

         Model insanı bol olan şehirler kendilerini yozlaşmaya karşı korurlar diyerek şehir konuşmaları adı altında toplumda kabul görmüş birçok insanı konuşturdu.

        25 Mayıs 2015 günü de iki önemli açılış yaparak Elazığ’ın marka şehir olması yönünde önemli bir adım attı. Birincisi eski fidanlık yeri olan 180 dönümlük alanda hizmete sunulan “ŞEHİR PARKI”, ikincisi de hem şehri hem de esnafı rahatlatacak olan Güney Çevre Yolu üzerinde inşa edilen “Oto Galericiler Sitesi”.

        Bilindiği gibi Oto Galericiler Sitesi’nin temeli 22 Temmuz 2014 tarihinde atılmıştı. İnşaat ve düzenleme süresi on ay sürdü. Burada her esnafa 70 metre kare kapalı, 100 metre kare de açık alan olmak üzere 170 metre karelik dükkanlar veriliyor.

         “ŞEHİR PARKI” ise toplam 180 dönümlük bir alan üzerine kurulmuş. Bu alanın 111 dönümlük kısmı yeşil alan. Yeşil alana verilen önemin bir göstergesi. “ŞEHİR PARKI” içerisinde şahane bir gölet, güzel bir spor kompleksi, yürüyüş ve koşu yolu, bisiklet yolları, oyun parkları, festival alanları ve gül bahçeleri var. Ayrıca tesis olarak oto parkı, seyir terası, Kafeteryaları ve ikiz lokantası mevcut. Park içerisinde huzur dolu bir de camisi var.

        Bir insanın veya bir ailenin bir gününü rahatlıkla geçirebileceği, dinlenebileceği, spor yapabileceği, yemek yiyeceği, çocuklarını rahatlıkla ve güven içerisinde oyun oynatabileceği ortam mevcut. İbadetini yapmak isteyenler için cami hemen yanıbaşında.

        Tesisler müstecirlere verilmeyecek, belediye personeli tarafından çalıştırılacak. “Şehir Parkı” içerisinde güvenliği belediyenin güvenlik elemanları koruyacak. Hani birileri çok merak ediyordu bu güvenlik görevlileri kimi koruyacak diye ya, bir kısmı tesislerdeki insanların güvenlikleri için çalışacaklar yani.  

                Medeniyetlerin varlık işaretleri şehirler ise, şehirleri görünür kılan da taşıdığı ve herkesce bilinen sombollerdir. Şehirler, medeniyetlerin işaret taşları gibi aidiyetlerini anlatır. Bilindiği üzere, kültür, sanat-edebiyat, kurumlaşma, çalışma biçimi, üretim ve tüketim biçimi, zenginlik gibi kavramlar aslında medeniyet tariflerini kolaylaştıran kavramlardır. Şehirler, kültürel gelişmelere ve sanat oluşumlarına artı değerler katarak sosyal ve ekonomik gelişmenin de alt yapısını oluştururlar. Son zamanlarda bu semboller artmaya başladı ilimizde. “ŞEHİR PARKI” da bu sembollerden biridir kanaatimce. Hem insan yüzlü şehir formuna uygun hem de medeniyetimizin değerlerini insanımıza hatırlatıyor.

         Sayın Başkana bir de hatırlatma yapmak isterim doğrusu. Sayın Başkanın kendi bilgilendirmelerinin dışında kendi teşkilatının ne Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden ne de ilgili başkan yardımcılığından basına da halka da bir tanıtma ve hizmeti detaylandırma aksiyonuna pek rastlamadık. Elbette yapılmış da ben bilmiyorsam afedersiniz.  İktisadi bir kaide vardır; pazarlama üretimden daha önemlidir. Yeni Türkiye vizyonuna uygun işler yapan ve başaran Sayın Yanılmaz’a cevval ve üretken kadrolar gerekir. Yeni Türkiye skolastik anlayışlarla değil, pergel gibi; bir ayağı merkezde, diğer ayağı ile bütün dünya görüşlerini inceleyen ve bilen insanlarla inşa ediliyor. Rodeolarla ilerlenmez.

         Şehir kavramı monotonluğu değil çokluğu ifade eder. Değişik bir ifade ile şehir, yalnız “otoritelerin” değil belki onlardan daha çok bireylere ait mekanlardır.

         Açılıştaki Uğur Işılak konseri ile Mehter gösterisi de kayda değerdi doğrusu.

        Sayın Başkan teşekkür ederiz. Nice hizmetler dileklerimizle. “ŞEHİR PARKI”nın bu hale gelmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X