Advert
BİZDE “DÜŞÜNCE” YOK DİYOR ZAVALLI!
Nevzat ÜLGER

BİZDE “DÜŞÜNCE” YOK DİYOR ZAVALLI!

Bu içerik 2212 kez okundu.

         Felsefe üzerine tartışmalar devam ederken “bizde felsefe yok” anlamında adeta İslam toplumlarında, özellikle Osmanlı’da düşünce kıtlığını ispat gayretlerine şahit olunuyor. Tabii bu olumsuz yargının temelinde de iki faktör çok etkili olmuştur: Birincisi kendimizi Batı üzerinden tanımlama gayreti ile sömürgeleştirilmenin meşrulaştırılması anlamında “tarihsizleştirme” gayretlerini sayabiliriz.

         Bu ülkede maalesef 12.yy’dan 18.yy’a kadar olan devre tarih kitaplarında adeta yok sayılmış, Batı medeniyetine dahil olma arzusuyla adeta bir ret ve inkar politikası uygulanmıştır. Bu anlayış marjinal da olsa kısmen devam etmektedir. Bu anlamda Davud-i Kayseri, Kemalpaşazade, Gelenbevi gibi daha birçok isim görmezden gelinmiştir. Topluma sadece İbni Sina, Farabi, İbni Rüşt ve Muhittin-i Arabi parçalı olarak sunulmuştur. Çok acı ama; bilinmeyen yok sayılmıştır. Oysa insan düşüncesi tarihin çocuğudur, düşünceler yılların birikimi ile bir içerik ve form kazanırlar. Çünkü düşüncenin yokluğuna vurgu, o milletin yokluğuna vurgu yapmaktır. Anılan tarihler arasında yaşamış olan Suhreverdi’yi, Sadreddin Konevi’yi, Fahreddin-i Razi’yi, Şerif Cürcani’yi vb. bilmiyorsak kabahat onlarda mı?     

         Son zamanlarda hem üniversitelerimizde hem de yazılı ve görsel basında bu konular gündeme taşınarak bazen nitelikli ve ikna edici, bazen de kaynaklardan uzak da olsa konuları hatırlatıcı çalışmalar çoğalmaya başlamıştır.

         Belki günümüzde İslamcılık üzerine yazılan yazılar da “bize” ait birçok konuyu gündeme taşımaktadır. Bu yolla “Mazlum Doğu’nun Mağdur Çocukları” insanlara hatırlatılmakta, onların belki kişisel ama daha çok yaşadıkları toplumun düşünce ve aksiyonlarını anlatan objeleri önümüze sergiliyorlar.

         Harpulu ulemadan “Abdurahman Harputi, İshak Efendi (Hoca) ve Abdullatif Harputi” ne kadar okunmayı hak ediyorlarsa, Namık Kemal, Said Halim Paşa, Said-i Nursi, Muhammed İkbal, Necip Fazıl Kısakürek, Ercüment Özkan, ismet Özel, Süleyman Uludağ, Muhammed Hamidullah, Hayrettin Karaman gibi tipolojiler üzerinden de yakın tarihimizin düşünce ve aksiyon sistematiği gözlemlenebilir. Sayılan bu ve benzeri isimlerin eserleri günümüzde rahatlıkla bulunup okunabilir.

         Günümüz insanının en büyük hendikapı olayları ve fikir tarihini son yüzyıla hapsetme alışkanlığıdır. Özellikle bu günün gençleri 1960 sonrasının etkisi altında kaldığından biraz sağcılık, biraz solculuk gibi kavramlara hapsolarak değerlendirme sıkıntısı çekmektedir. İdeolojiler birer körlük nedenidir diyor bir yıldızımız.

         Tekrar ana konumuza dönersek Batıcı kadroların son yüzyılda ortaya koydukları bir çalışmadan bahsetmek pek mümkün görünmüyor. Hatta 1970 yılına kadar Kamil Miras’ın tamamladığı Tecrid-i Sarih Sahih-i Buhari isimli hadis kitabı, Elmalılı Hamdi Yazır’ın yazdığı Hak Dini Kuran Dili adlı tefsir çalışması, Hasan Basri Çantay’ın hazırladığı Kuranı Hakim ve Meali Kerim çalışması ve Said-i Nursi’nin bir ömür vererek hazırladığı Risale-i Nur Külliyatı’nın dışında dişe dokunur bir eserden bahsetmek pek mümkün değildir. Ancak 1970 yılından sonra bu ülkenin insanları telif eser vermeye başlamış, düşünce ve fikir kenarından-köşesinden insanımıza merhaba demeye başlamıştır. Üniversitelerimizde de tekrara düşen eserlerin dışında özgün eserler çıkmaya başlamıştır.

          Demem o ki; defansif davranarak ne düşünce oluşturmak mümkündür ne de ilerlemek. Düşünceler ofansif bir hayat içerisinde neşvu nema bulurlar. Osmanlıca bilmeden Osmanlı eserleri, Arapça bilmeden de İslami eserler üzerinde konuşmak ve yazmak doğrusu pek inandırıcı olmaz zannederim.

         Toplumumuzun şiddetle oryantalist bakış açısından uzaklaşması gerekir. Yönetici kadrolar popüler alandan zaman ayırıp bu konu üzerinde ciddi ve sonuç alıcı çalışmalar yapmalıdırlar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
THY, ELAZIĞ VE MALATYA YOLCULARININ BİLETLERİNİ ÜCRETSİZ DEĞİŞTİRECEK
THY, ELAZIĞ VE MALATYA YOLCULARININ BİLETLERİNİ ÜCRETSİZ DEĞİŞTİRECEK
DEPREMDE KALP KRİZİ GEÇİREN KADIN HAYATINI KAYBETTİ
DEPREMDE KALP KRİZİ GEÇİREN KADIN HAYATINI KAYBETTİ