Advert
HANGİ KOALİSYON?
Nevzat ÜLGER

HANGİ KOALİSYON?

Bu içerik 1856 kez okundu.

         Genel seçimlerin ardından ortaya çıkan tablo, gelecek hesapları için biraz daha netleşmeye başladı galiba. Hiçbir parti tek başına iktidar olamayağına göre koalisyon kaçınılmazdır. Zaten seçime giren partilerden yalnız AK Parti’nin iktidar olma hedefi vardı. Diğerlerinin öncelikli hedefi AK Parti’yi iktidardan düşürmek üzerineydi. Peki iktidar olmak düşünceleri nasıldı dersek, islim arkadan gelsin düşüncesini aşan hiç olmadı.

         Bütün hesaplar AK Partiyi devirmek üzerine yapıldığı için önümüzdeki en belirgin koalisyon, HDP’nin dışarıdan destekleyeceği CHP+MHP koalisyonu olacak gibi duruyor. Elbette dışarıdan destek verecek HDP bunu bedava yapmayacaktır. Böylece AK Parti dışındaki bütün partiler bir araya gelerek hükümet olacaklardır. Türk ve Kürt milliyetçileri, Atatürk milliyetçiliği altında toplanarak hükümet olacaklardır. Başbakanları da Kılıçdaroğlu olacaktır. Seçimin hemen ertesinde Diyarbakır’da infazlara başlanıldığı ve korucuları ülkeden sürme naralarını hep birlikte dinliyor ve seyrediyoruz.

         Tabi bu koalisyon “dünya beşten büyüktür” diyemeyecektir ama Türk milliyetçiliği bu yolla ifna edilecek, ülkeyi küçültme projeleri başlayacaktır. Sayın Bahçeli bu oyunu bozabilir mi, bekleyip görececeğiz. Böyle bir oyunu 2002’de bozmuştu. Çok büyük bir mücadele başlıyor. Unutmayalım ki küresel sermaye için Türkiye Mısır’dan da önemlidir. Tabi bu arada Cumhurbaşkanı henüz kartlarını açmadı. Onu köşke (saraya) hapsetmek istiyorlar ama o bu oyunlara biraz da alışkın olduğu için kolay kolay pes etmez, belki de hiç pes etmez. Kaldı ki AK Partinin aldığı oy bu ülkenin geleceği üzerinde söz sahibi olmayı sağlayacak orandadır. Fakat oynanan oyun çok büyük ve risklidir. Bu projenin yürürlüğe girmesi için belki kişiler, belki partiler heba edilecektir.

         Bu koalisyon oluşturma da en büyük risk MHP’dedir. Çünkü o olmadan 2009’dan beri hazırlanan bu proje hayata geçemez. Hedef eski Türkiye vizyonu üzerinden tekrar vesayetçi sistemdir. Çünkü küresel sermaye ülkelerin en önemli birimlerine “bizim çocuklar” demeyi  bir kaç yıldır unutmuştu. MHP’yi ikna etmek için çok önemli baskıların olacağını görmek için müneccim olmaya gerek yok.

         Yapılması daha mantıklı ve ülke geleceği açısından daha uygunu AK Parti+MHP koalisyonudur. Ülkenin büyük projelerinin gerçekleştirilmesi açısından en mantıklı koalisyon bu gibi geliyor bana. Zıtlar koalisyonu bu ülkeye fayda getirmez. En iyi koalisyon doku benzerliği en fazla olan partiler arasındaki koalisyondur.

         Ülkenin geldiği yer önemli bir noktadır. İhracat 160 milyar dolarda, mlli gelir 800 milyar dolardadır. Bu rakamlar önemlidir. Eğer gelirin adil dağılımı sağlanabilirse bu mili gelir herkese de yeter. Ama birileri bu paralara göz dikmiştir. Kaldı ki hazinede hazır 130 milyar dolar rezerv var. Kaymak tabaka bu rakamlara ellerini ovuşturuyor. Bu ülkenin 70 sente muhtaç olduğu eski koalisyon dönemlerini henüz unutmadık. Koalisonun başbakanına hastanede neler yapıldığını bilmeyen kaldı mı? Kaç banka batırılmıştı. Ülkede tüyü bitmemiş yetimin hakkının da bulunduğu 46 milyar dolar “görev zararı” adı altında nasılda alenen yürütülmüştü. 24 yaşındaki insanlara banka kurdurulmuş, batırılırken de para kasaları televizyonların önünde hamallara taşıttırılmıştı devletlü ricalin yakınları tarafından.

         Görünen o ki; fikir, ahlak, ideoloji gibi şeyler önceleri sermayeyi ilgilendirmiyordu, şimdi siyaseti de pek ilgilendirmiyor. Meclis aritmetiğinin elverdiği her koalisyonun ihtimal dahilinde olduğunu unutmamak gerekir. Eğer AK Parti+MHP koalisyonuna, bu seçimin mühendisleri onay vermezlerse HDP destekli CHP+MHP koalisyonu kurulacak demektir.

                  Olmaz olmaz demeyin, olmaz olmaz. Biz geçmişte de günümüzde de ne olmazlara şahitlik ettik. İnşaallah Türkiye’nin kodlarını tekrar eski küresel kodlara bağlamazlar. Düşünüyorum da  ipin ucu acaba bizde mi?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X