Advert
SÖMÜRÜYE İLERLEME DENİLDİ
Nevzat ÜLGER

SÖMÜRÜYE İLERLEME DENİLDİ

Bu içerik 1284 kez okundu.

Karlofça Antlaşması (1699) sonrasında İslam dünyası üstünlüğü Batı’ya kaptırınca birçok insani değer yok olurken yeni yeni kavramlar girdi insanların gündemine.

Son dört yüzyıldır gündemimizde ilerleme fikri var ama son dört asırda belki on-onbeş ülkede ilerleme var. Geride kalan 185 ülkede savaş, sömürü, atom bombası, inanç ihlalleri vs. var. Kimyasal ve biyolojik silahlar hep ilerleyen Batı’da yapıldı ve Doğu’ya satıldı. ABD ve diğerleri dünyada dağınık halde bulunan dolarları toplamak için silah satmak, silah satabilmek için de savaş çıkarmak zorundayız diyorlar.

18.yy’dan itibaren önce “aydınlanma” adı altında naslara dayalı düşünme melekesi yerine özgür düşünce adı altında “kutsallar” dışlandı. Aydınlanma denildi ama büyük bir karanlık oluştu.

19.yy’ın önemli fikir akımı “pozitivizm” oldu. Pozitivizm bilimsellik adına her türlü din algısını ortadan kaldırmayı hedefleyerek “Allah” inancı yerine bilimi ikame ederek kutsalı olmayan yığınlar meydana getirildi. Sadece görülebilene inanmayı önceleyerek dünya dışındaki her şeyi inkar ederek “materyalistler” meydana getirmeyi maharet olarak sundu topluma ve toplum yöneticilerine.

Rönesans denilerek aslında sanatı katlettiler. Zaten yeniden doğuş anlamına geldiği için, soyut sanat gibi bir anlayışı benimsemek insanlar için bir özellik haline geldi.

Kurulan Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla ülkeleri parçaladılar. Bu parçalama ameliyesinde asıl olan bu günkü tabirle söylersek; beş daimi üyenin ve onların dümen suyundaki ülkelerin çıkarı oldu. Dünyayı kan ve barut kokusuna boğan silahların tamamını bu beş daimi üye statüsündeki devletler üretip satmaktadır. Müşterileri de terörist guruplardır. Batı, savaşı özelleştirdi. Dünya beşten büyüktür dediği için bir kısım insanlar ağa babalarının adına oyun üstüne oyun tezgahlıyorlar.

1948 yılında imzalanan Paris Antlaşması ile Vietnam, Kore, Hindistan, Müslüman birçok ülke, Afrika ülkeleri ile Güney Amerika ülkeleri parçalandı ve yağmalandı. Filistin için konuşan bazı yetkililer teeddüp (!) edilmeye çalışılıyor.

Alıp-satma özgürlüğü adı altında insanlar tüketim hastası yapılarak bankaların emrine verildi. Artık insanın ve insanın değerleri değil, paranın ve hisse senetlerinin değerleri üzerinden konuşur olduk. 2008 dünya finansal krizinden etkilenen insanlar hala daha bu oyunu kuranlardan yana tavır koyuyorsa buna acaba “mazojizm” denilemez mi?

Küreselleşme olgusu üzerinden güya yerel kültürler gündeme taşınıyor görüntüsü altında, 1920’lerden beri dünyada etnik milliyetçilikler körüklenerek, kalkınma yolundaki ülkelere etmedikleri işkence kalmadı. eğer bu insanlara ırkçılık yapmayın denilecek olursa cevapları hazırdır; “kimlik mücadelesi veriyoruz.”(!) İnsanlara inançlarını unutturmak için onların etnik yapıları öne çıkarılıyor

Kadın hakları denildi, kadın adeta cinsel bir obje haline getirildi. Fıtratından uzaklaştırılan kadın için kutsallık adına korunması gereken bütün değerler aşındırıldı. Arabalar dahi satışa sunulurken kadınlar teşhir edildi.

Gelirin adil dağılımının yapılması gerekirken, her toplumda birkaç kodaman adına sermaye temerküzü yapıldı. Gelirin adil dağılımından bahsettiğiniz zaman da hep ilerleme faktörü ileri sürüldü. ABD’de halen 80 milyon yoksulun olduğunu düşünerek bu fenomeni gözünüzde canlandırın.

Çocuk hakları denildi ama sokaklar dilenci çocuktan geçilmiyor. Sadaka kültürüne sığınılarak fakirliğin önlendiği düşüncesi pompalandı toplumlara. Kimi ülkelerde başları örtülü diye kız çocuklarının okumasına engeller çıkarıldı.

İlerleme fikri son dört yüz yıldır birkaç ülkenin dışında hiç kimseye yaramamış, aksine dünyanın % 80’ini sömürge haline getirmiştir. Buna karşılık “ilerleme” düşüncesi adeta kutsal bir metin gibi hep en perestişli kelime olarak gündemde tutulmaya devam ediyor. Müslümanların hakim olduğu dönemler böyle miydi yani? O dönemde kan ve gözyaşı var mıydı? Çare Müslüman olmak, Müslüman’ca yaşamak ve Müslüman’ca düşünmektir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X