Advert
BELEDİYE VE KALKINMA
Nevzat ÜLGER

BELEDİYE VE KALKINMA

Bu içerik 1911 kez okundu.

Ben, ülke kalkınmasının ilk etapta merkezi hükümetin kararları ve uygulamalarıyla mümkün olduğuna, ancak yerel kalkınmanın daha çok “Belediye başkanlığı” eliyle olacağına inananlardanım. Bu konu ile ilgili en az bir düzine yazı yazdığımı bizi takip edenler bilirler. Kaldı ki, ilin valisi bu kalkınma hamlelerine destek veriyorsa, hatta öncülük ediyorsa bu iş olacak demektir. O ildeki “Ticaret ve sanayi Odası” ile o ilin “üniversitesi” de kalkınma yönünde tavır alıyor ve projeler üretiyorsa kalkınmanın ve büyümenin önünde artık engel kalmamış demektir.

30 Mart 2014 yerel seçimleri sonucunda “Elazığ Belediye Başkanı” seçilen Sayın Mücahit Yanılmaz’ı kalkınmanın önündeki problemleri çözmede ve yeni projeleri hayata geçirmede doğrusu çok istekli ve kompleksiz gördüm. Duruşu ve beyanatları ile ayağı yere basan bir pozisyonda duruyor kanaatindeyim. Kendisi 23. Belediye Başkanı olarak, belediyede görevli 358 memur, 9 sözleşmeli memur, 276 kadrolu işçi ve 1419 hizmet alım işçisi olmak üzere toplam 2062 çalışanıyla bu işi başaracağını inanarak ifade ediyor. Zaten öz güven bu işin olmazsa olmaz anahtarıdır herhalde.

İlin valisi ve belediye başkanı aynı anda, DSİ, Karayolları ve Orman Bölge Müdürlüklerinin başka alanlara taşınarak bunların işgal ettikleri alanlara, Elazığ’ın geleceğine ve Elazığ’a zenginlik kazandıracak yeşil alan, botanik park, yürüyüş parkurları, eğlenme ve dinlenme mekanları yapılacak dediklerine göre, Elazığ yeni bir çehreye bürünecek demektir,

Elazığ’da on iki yıl önce sadece 34 km. bölünmüş yol vardı. Şimdi tam 346 km. bölünmüş yol var. Ağın köprüsü bu yıl açılıyor. Kömürhan köprüsüne 410 metre çift tüplü tünel ve bağlantı yolları yapılıyor.

Belediye başkanı, kültür parkının kısa sürede biteceğini söylüyor. Mesire yerinin belediye tarafından devralınarak daha yüksek düzeyde ve daha emniyetli olarak hizmete sunulacağını ifade ediyor. Cip barajının bulunduğu yerdeki mesire yerinin ilk kuruluş günlerindeki düzenin daha üstünde ve çeşitlendirilmiş hizmet alanlarıyla hizmete açılacağını söylüyor.

Elazığ’ın güzelleşeceğine ve kalkınarak büyüyeceğine olan kanaatler şimdi daha bir güçlenmiştir.

Malatya-Elazığ, Elazığ-Diyarbakır arası hızlı tren kapsamındaki çalışmalar ilerliyor. İllerin kalkınmalarının bölgesel bazda ele alınmalarının avantajları unutulmamalıdır.

“Elazığ geri gidiyor” tezi artık terk ediliyor. Artık Elazığ bir kalkınma hamlesi içerisinde hareket edecektir.

Bu ülkede on iki yıl önce fert başına düşen milli gelir 3.000 dolardı. Şimdi bu rakam 10.782 dolar oldu. Önemli mesafeler alındı. Ancak gelirin adil dağılımı noktasında yapılanlar henüz yeterli değil. Toplumsal barışla adil gelir dağılımı arasındaki bağ unutulmadan, yoksulluk yenilecektir inşallah.

Bu ülkede on iki yıl önce ihracat 34 milyar dolardı. Şimdi bu ülkenin ihracatı 154 milyar dolar. 2023 yılı için konulan hedef ise 500 milyar dolar. Mümkün mü? Elbette mümkün. On yılda dört misli büyüyen ihracat, önümüzdeki on yılda da dört kat büyürse rakamların dili umarım ki bu ülkenin insanlarını sevindirecektir. Bu ülkenin üzerinde oynanan oyunları bu açıdan da değerlendirmek mümkündür. Eğer toplumdaki bireysel ve toplumsal özgürlükler daha da genişletilirse, kaşınacak yara kalmayacak ve bu ülke dünyada söz sahibi bir konuma gelecektir. Başbakan, 1915 olayları ile ilgili olarak verdiği demeçle, zaten bir dünya lideri olduğunu içte ve dışta kabul ettirmiş ve birçok mihrakın oyununu bozmuş vaziyettedir.

Evet, Elazığ yeni Belediye Başkanı, yeni Vali, ETSO Başkanı ve Fırat Üniversitesinin yeni rektörü ile kalkınmaya istekli ve kalkınarak büyüme şartlarını oluşturmaya koşturan bir il konumuna gelmiştir. Bu sevindirici bir gelişmedir.

Hem ilimizdeki bürokratların bir kısmı değiştirilmiştir, ancak yeterli değildir. Artık dünyada da ülkemizde de kabul görmüştür ki, aynı görevde hizmet süresi belli bir zamanı aşan bürokratlar, heyecanlarını ve vizyonlarını tüketmektedirler. Bunların yeni bir heyecana kavuşabilmeleri için görev yerlerinin değiştirilmeleri şarttır. Bu anlamda ilimizde de aynı görevde hizmet süreleri belli bir zamanı tamamlayan idareciler ivedilikle değiştirilmelidirler. Çünkü aynı görevde heyecanını kaybeden yönetici ya koltuğunda siyaset yapmaya başlıyor ya da ticaret. Aksi halde şu anda olduğu gibi kalkınmanın önünde bürokratik bir engel olarak durmaya devam edeceklerdir.

Gerek belediye, gerekse vilayet, hizmet üretmede ve yeni hizmet hamleleri için memurların dışında, toplumdaki kanaat önderlerinden ve konunun uzmanlarından muhakkak istifade etmelidirler. Israrla bu makamların yakınında bulunmayı meslek edinmiş insanlarla kalkınma olmaz. İstişare sünnettir. Danışma sonunda, isterlerse bir sentez yapabilirler. Hizmetleri cazip hale getirebilirler. Kalkınma komple bir harekettir ve dışa yansıdığı kadarıyla belediyenin yeni yapılanması doğrusu bu şehrin insanlarına umut aşılıyor. Böyle dikkatli ve istekli olunmaya devam ederse bu iş olacaktır inşallah.

                                                  NEVZAT ÜLGER

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı