Advert
ALEM VE İNSAN
Nevzat ÜLGER

ALEM VE İNSAN

Bu içerik 1929 kez okundu.

İnsanlar Peygamberlerden aldığı örneklerle hayatı kolaylaştıracak bilgileri öğrendiler. İdris (as)dan uzaktakini hissetmeyi ve terziliği, Davud(as) dan demire şekil vermeyi, tespih ve zikri, Yusuf (as) dan zamanı ölçmeyi ve nefse hakimiyeti, Süleyman (as) dan gizli güçlere hakimiyeti ve ışınlamayı, Musa (as) dan taştan ve yerin derinliklerinden su çıkarmayı, İbrahim (as) dan ateşe hükmetmeyi, Muhammed (as) dan eşyaya, ve olaylara Allah adına bakmayı öğrendi. Melekler de bir kısmını bilirler ama Hz. Adem ve soyu, Allah öğrettiği için eşyaya ait bütün inceliklerini bilirler Yani yeryüzünde olan her şey insan için yaratılmıştır. Alemde uygun ve gerekli olmayan hiç bir şey yoktur.

Şimdi ayetlerden oluşan bir demet yapmaya çalışayım:

ALEM konusunda: Allah kadir-i mutlaktır. Her şeyin dönüşü onadır. O yaratıcıdır, dilediği gibi yaratandır. Allah zatıyla mevcut, isim ve sıfatlarıyla görünendir.

Önce bir cevheri, ondan da gökleri ve yeri yarattı. Gökleri ve yeri ve bunların içindeki her şeyi altı günde (altı büyük evrede) yarattı. Yarattığı güneş, ay ve yıldızlar onun emriyle hareket ederler. Göklerde ve yerde bulunan her yaratık onun emirlerine gönüllü olarak boyun eyerler.  Gökten yağmuru uygun bir ölçüde yere indiren, toprağın sulanmasını sağlayan, ölü olan toprakta hayatı vücuda getiren odur.

O, görünenin de görünmeyenin de rabbidir. Doğu ve batı onundur, nereye dönerseniz dönün o oradadır. O yarattıklarının hiçbirine benzemez, doğmamıştır, doğrulmamıştır. Ölümü ve hayatı veren odur. O, rezzaktır, hadidir. Allah dünyayı belirlenmiş bir süreye göre ve belli bir plan ve amaca göre yaratmıştır. Yarattıklarının aralarında büyük bir uygunluk vardır.

Her insan yine Allah’a dönecektir. Allah’ın hükmü en güzel hükümdür. Kıyamet gününe inanmak güzeldir. Allah Salih amel sahiplerini sever. Onlar hem bu dünyada hem de ahrette mükafatlandırılırlar.

İNSAN: Allah ilk insanı topraktan yarattı. Sonra onun eşini yarattı. O ikisinden de tüm insanlığı yarattı. Sonraki bütün canlılar sudan yaratılmıştır. İnsanı iki cinsten yarattı, ona kulak, göz, akıl ve duygular verdi. Onu yeryüzünde halife kıldı. Ona bir ecel takdir etti. Kıyamet günü dirileceği kaderine yazıldı. İnsan yaratılmışların en güzeli ve en yücesidir. Allah insana şah damarından daha yakındır. Yalnız insana eşyanın adları ve kullanma yeteneği verilmiştir. O bilgi noktasında meleklerden üstündür. Anlamak insanı şereflendirir. Ama insan yaratılış gayesinin dışına çıkarsa hayvan gibi belki hayvandan da aşağı olur. İnsanların eceli olduğu gibi milletlerin de eceli vardır.

Yerde ve göklerde ne varsa, Allah insanın emrine vermiştir. Güneş ve ay, gece ve gündüz, rüzgar ve yağmur, nehirler ve denizler ile üzerinde yüzenler, inciler ve mercanlar, pınarlar ve akarsular, dağlar ve ovalar hep insanın faydalanmasına tahsis edilmiştir.

Allah insana seçme, karar verme, iyilik ve kötülük yapma serbestisi tanımıştır. İnsan doğruyu ve güzeli kendi çabasıyla bulacaktır. Dinde zorlama yoktur. Dileyen rabbine varan bir yol tutar. İsteyen inanır isteyen inanmaz. Her kavme hakkı ve doğruyu gösteren bir peygamber gönderilmiştir. Allah peygamberler vasıtasıyla emir ve yasaklarını belirten kitaplar ve o emir ve yasakları açıklayan peygamberler göndermiştir.

Sevgi övülmüş, nefret, kabalık ve zorbalık yerilmiştir. Anneye, babaya, öksüze ve dilenciye karşı incitici davranışta bulunmayı yasaklamıştır.

İnsan kötülük yaparsa hemen tövbe etmelidir. Adem (as.) da öyle yaptı. Allah tövbe edenin şirk koşmanın dışındaki günahlarını affedeceğini söylüyor.

İnsanların birbirlerine üstünlüğü takva (Allah'ın emir ve yasaklarına uyma) noktasındadır. İnsanı takvaya sevk eden şey, Allah'ın rızasını kazanma düşüncesidir. Ameller ihsan derecesine ulaşınca takva oluşur.

İnsanlar bir şeye kendi ölçülerine göre helal ve haram diyemezler. Helali ve haramı tayin hakkı Allah'a aittir.

Her insan ölecektir ve Allah'a dönecektir, Ahrette adaletle hesaba çekilecek, dünyadaki ameline göre de cennete veya cehenneme konulacaktır. Zerre ağırlığınca yaptığı iyilikler de kötülükler de kendisine gösterilecek ve itiraz edecek bir nokta bırakılmayacaktır. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X