Advert
İKİ KİTAP İKİ YAZAR
Nevzat ÜLGER

İKİ KİTAP İKİ YAZAR

Bu içerik 1912 kez okundu.

         2015 Temmuz ayında iki arkadaşım yayımlanmış yeni yayınlanmış kitaplarından birer tane imzalayarak tarafıma lütfettiler. Biri daha önce dört adet tarihi roman yayınlamış olan Lütfi Parlak, biri de kendi ifadesi ile 1960 yılından beri şiir yazmakta olan şair kardeşimiz Mehmet Şükrü Baş.

         Lütfi Parlak uygarlık tarihinden çok bilinen mitolojik bir ismi; “Deli Dumrul”u romanlaştırmış. Uygarlık tarihinin bir kesitini diplomatik ayak oyunları ve iç siyaset kurnazlıkları ile ifade etmek yerine “Deli Dumrul” adlı zıpkın bir göçmen delikanlısı ile anlatmış. Lütfi Parlak’ın roman tekniği ile anlatım özgünlüğü erbabınca malumdur. Deli Dumrul’u okurken bir göçmen hayatı hakkında belki bilmek istediğiniz malumattan biraz daha fazlasını bulacaksınız. Deli Dumrul, dilden dile aktarılarak günümüze kadar ulaşan, hikaye kültürümüzün oldukça önemli sayılan Dede Korkut anlatımlarının en meşhurlarından biridir ve yazarımız Lütfi Parlak’ın yeniden yazımı ile ayrı bir renk kazanmıştır.

         Deli Dumrul, susuz bir derenin üzerine kurduğu köprüden geçenden ve geçmeyenden haraç alıp yankesicilik yapan, korkusuz ve pervasız, Allah inancı olmayan başına buyruk bir adamdır. Nihayet canını almaya gelen Azrail’le karşılaşıncaya kadar bu deli fişek hayatına devam eder. Azrail’le yaptığı mücadeleyi kaybeden Deli Dumrul canını almaması için Azrail’e yalvarmaya başlar. Bunun üzerine Azrail ona bütün alemlerin yaratıcısı, sevk ve idare edicisi olan Allah’a yalvarmasını söyler. O da Allah’a yalvarır ve kendi yerine de can vermeleri için anne ve babasına gider. Annesi ve babası oğullarının bu isteğini kabul etmezler. Nihayet o da hanımına söyler. Onsuz hayatın tadının olmayacağına inanan hanımı eşinin yerine canını vermeyi kabul eder. Bunun üzerine Deli Dumrul bu durumdan çok etkilenir ve tekrar Allah’a yalvarır. Allah da ona ve eşine uzun bir hayat bahşeder.  Olay tamamen köy-kır hayatında geçen mitolojik bir hikayedir. Çokça bilinen bu hikaye Lütfi Parlak’ın anlatımı ile yeni bir renk ve üslup kazanmıştır. Lütfi Parlak velüt bir romancımızdır. Tebriklerimizle birlikte yeni romanlar bekliyoruz kendisinden.

         Şairimiz Mehmet Şükrü Baş’ın “Azap Yolu- Gözü Yaşlı Şiirler” isimli ilk kitabını ben çok beğendim. Kitaptaki şiirler tamamen şairin çocukluk da dahil bütün hayatının geçtiği alanlarda vücut bulmuştur. Onları okurken şairin lirik söylemlerini okuyucu da hemen paylaşıverir.

         “Bana derdi sormayın, / Ben derdi tanıyorum. /Dertle kalkıyorum sahura / Dertle iftar açıyorum” dizeleri şairin kendisini ve şiirini anlatmak üzere kitabın başına alınmış adeta. Kitabına ad olarak koyduğu “Gözü Yaşlı Şiirler” aslında bir başka şair arkadaşının kendisi için kullandığı “Gözyaşı Şairi” ifadesinden alınma olup, şair tarafından da benimsenmiş bir nitelemedir. Zaten Şükrü Baş şiiri tanımlarken “Şiir karacaoğlan’ın dili, Aşık Veysel’in gözü, / Kerem’in Aslı’sına ilan-ı aşkıdır” diyor. Şairimizin yazdığı “Sarıkamış’ta O Gece” başlıklı şiiri Burhan Tarlabaşı tarafından bestelenmiş, Şebnem Kısaparmak’ın seslendirmesiyle Birgün Sönmez tarafından klipi çekilmiş ve CD haline getirilmiştir. Şükrü baş’ın bestelenmiş başka şiirleri de vardır. Bestelenmiş şiirlerinden birkaç örnek sunayım isterseniz:

         “Hayal dünyasında gezinme gönül;

          Gece yarısında güneş mi doğar?

          Zemheride güle yer var mı gönül;

          Bu mevsimde yağsa yağsa kar yağar.”

         İlk dörtlüğünü aldığım bu şiir doğan Sever tarafından muhayyer türkü olarak bestelenmiştir.

         Şairimiz Şükrü Baş’ın torunu için zor bir anında yazdığı “Zeytin Gözlüm” şiiri de hüzzam makamında bestelenmiştir. İşte o şiir;

         “Zeytin gözlüm bilir misin bu gün ben,

          Senin derdin ile param parçayım.

          Bir yanımda yangın, bir yanımda sel;

          Ölmek için Hak’ka el açmaktayım.”

         Mehmet Şükrü Baş’ı tebrik ediyorum ve daha başka eserlerine de muntazır olduğumu ifade ediyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X