Advert
TÜRKİYE OYUN KURUCU OLUYOR
Nevzat ÜLGER

TÜRKİYE OYUN KURUCU OLUYOR

Bu içerik 2011 kez okundu.

Dünyada değişimin hızı oldukça arttı. 12 yıl önceki soyulan Türkiye, şimdi dünyada oyun kurucu oluyor. Bu durum bu ülkeyi sevenleri sevindirirken, bir kısım insanlar da ne yaparsınız ki rahatsız oluyor.

      Dünyada, soğuk savaş dönemindeki ekonomik güç merkezleri değişti. Bilvesile dünyanın aldığı yeni yol ve hedefler de değişti.

      Son otuz yıldaki rakamları karşılaştırdığımızda, 18. Yüzyıldan beri Batı’da olan üretim merkezleri hızla Doğu’ya kayıyor. Dahası “küreselleşme” olgusundan sonra, sınırlar sadece haritalarda kaldı. Eskiden Batı Doğu’ya, kuzey de güneye hakimdi. Dünyanın para kasası da İsviçre bankalarıydı. Aslında İsviçre kayıt dışı ekonominin güvenli bekçisiydi. Paralar silah kaçakçılığından, Libya’dan, Irak’dan, PKK’dan, petrol yataklarının sızıntılarından geliyordu. Türkiye’den de burada parası olanlar mevcut. Türkiye’deki para trafiğini Başbakanın IMF’e hayır demesi ve çözüm süreci bir hayli bozdu. Bu kadar patırtı ve gürültünün nedeni Taksim’deki dört ağaç değildi yani.

      Türkiye’de birtakım insanların ve yurt dışındaki ortaklarının şu sıralarda en öne çıkan duyguları “Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı”. Tabi bu hastalıklı bir hal ama onların bu hali ilaç kabul etmiyor. Bakıyorsunuz “irabda mahalli olmayan adamlar” bu ülkenin Başbakanından bahsederken sadece göbek adını yazarak güya intikam alıyorlar. Hâlbuki küçülüyorlar ve sevmeyenlerinin sayısını artırmaktan başka bir şey yapmıyorlar.

Bu primitif davranışı ulusal yayında da yerel yayıncılıkta da yapanlar var. İnsanlar elbette olaylara tepki vermelidirler ama bunu bilgi ile ve bir seviye ile yapmalıdırlar.

      İkinci Dünya Harbinden sonra IMF, Dünya Bankası, NATO ve Birleşmiş Milletler ayakları üzerine oturtulan sistem artık tutmuyor ve bir değişim yaşanıyor. Belki birileri rahatsız olacak ama yeni oluşumun finans merkezinin Londra’dan İstanbul’a kayma ihtimalleri oldukça arttı. İngiltere’nin top yekun Başbakan Erdoğan’ı hedefe koymasının altındaki esas neden de budur. Yeni finans hattı; Newyork-Şangay-Tokyo- Hong Konk- İstanbul olacaksa, bu işten zarar görecek olan ülke ve kuruluşları anlarız da, bizim rahatsızlık duyan tatlı su balıklarına ne oluyor? Anlaşılan onlar da değişimin farkındalar ve varlıklarını ispat etmeye çalışıyorlar.

       Türkiye'nin tarihinden ve coğrafi konumundan dolayı çok olumlu avantajları var. Osmanlı hinterlandında bulunan Balkanlar, Kafkaslar, Asya, Afrika ve Ortadoğu bizim hem geçmiş tarihimiz hem de coğrafyamızdır. Bu avantajı İslam’la taçlandırdığınızda artık neler olacağını düşünün ve heyecanlanın.

      Londra mevcut avantajını kaçırmamak için “faizsiz ekonomi” için enstrümanlar geliştiriyor. Türkiye bu avantajın bizde olduğunu ıskalamadan adına “Kalkınma Bankası” dediğimiz kuruluşlara, dünya sermayesini çekebilmek için vakit kaybetmeden yeni düzenlemeler yapmalıdır. BDDK faizli sistem için oluşturulmuş bir organizasyondur. Benzer bir kuruluş da faizsiz sistem için oluşturulmalıdır.

      Tekrar başladığımız noktaya dönelim. Dünyadaki güç odakları da, bu güç odaklarının oluşturmakta oldukları güç merkezleri de değişiyor. Türkiye bu yeni oluşumun içerisinde yer almalıdır ve yer alıyor. Karar mekanizmalarının dışında kalmanın AB ile yaptığımız tek taraflı Gümrük Anlaşmasının Türkiye’ye kaça mal olduğunu iyi hesaplayarak anlayabiliriz.

      Ülke idare etmenin kuralları içinde “hissi davranış”a yer yoktur. İnsanları susturmak için, “bizim bize özgü şartlarımız var” bahanelerine gelişen dünyada artık yer yok. Laik medya şimdi “evrensel değerlerden” söz ediyor. Bunların evrensel değer dediği şeyden kastettikleri şeyin aslında eski soygun düzeni olduğunu insanlar artık öğrendi. 1998-2002 yılları arasındaki soygunu kimlerin yaptığını, bu toplum isim isim, banka banka ve ne miktarlarda olduğunu emin olun biliyor. Toplumun artık “açık toplum” olduğunu unutmayalım.

                                                                    NEVZAT ÜLGER

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X