Advert
GELENEKSEL HARPUT VE ELAZIĞ EVLERİ
Nevzat ÜLGER

GELENEKSEL HARPUT VE ELAZIĞ EVLERİ

Bu içerik 2582 kez okundu.

Mayıs 2014’de, Elazığ Belediyesi Kültür Yayınları arasında, şehrimizin tanınmış mimarlarından Mithat Coşkun ile Yar. Doç.Dr. Şahabettin Öztürk’ün birlikte hazırladıkları “Geleneksel HARPUT ve ELAZIĞ Evleri” isimli bir kitapları yayınlandı. Kitap büyük boy, Amerikan Bristol kâğıda basılmış nefis bir baskı ve 308 sahife. Bir başka güzellik de bu vasıftaki bir kitabın Elazığ’da basılmış olmasıdır.

      Kitap, Sayın Vali ve Belediye Başkanı’nın takdimlerinden sonra Elazığ’ın tarihçesi ve coğrafi durumunu anlatarak başlıyor. Kitapta 208 çizim ve 244 fotoğraf var. Bunlar dahi kitaba ne kadar emek verildiğini anlamamıza yardımcı oluyor. Bu çalışma, sadece bir kitap çalışması olmayıp, mekânsal değer olarak Harput’un yeniden canlanmasına hizmet edecek özgün bir faaliyettir. Müsaadenizle yazının sonunda yazacağım teşekkür faslını öne almak istiyorum: Bu çapta ve bu olgunlukta bir çalışmayı hazırlayan Mimar Mithat Coşkun’u, Yar. Doç.Dr. Şahabettin Öztürk’ü ve çalışmayı kitaplaştırarak ilgililerin hizmetine sunan Elazığ Belediyesi’ni tebrik eder, kendilerine teşekkür ederim. Ayrıca Elazığ Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Karaaslan’ı da Genel Yayın Yönetmenliği vesilesiyle tebrik ederim.

      Harput’un “Koruma Amaçlı İmar Planı” Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca onaylanmış olması nedeniyle, belli izinler alındıktan sonra mevcut yapıların restorasyon ve ihya çalışmaları yapılabilmekte, Harput’un tarihi dokusuna ve mimari özelliklerine uyulması kaydıyla yeni binalar da yapılabilmektedir. Yakın bir geçmişe kadar yapılamıyordu.

      Demek ki belediye arzulu ve hazırlıklı olursa, çok hizmetler yapılabilir ve şehrin kalkınmasının önünde hiçbir engel kalmaz. Ülkeyi kalkındaracak siyasi irade nasıl merkezi hükümetse, şehirleri kalkındıracak olan siyasi dilim de, esas itibarı ile belediyelerdir. Değişik bir ifade ile yerel yöneticilerin donanımlı olmaları yerel kalkınmayı hem hızlandırmakta hem de kalkınmayı kaliteli hale getirmektedir.

      Kitabı hazırlayanların belirttiklerine göre; “1980 yılında sayıları 60 kadar olan geleneksel Elazığ ve Harput evlerinden günümüzde ayakta kalabilen 14 evin dışında diğerleri tamamen ilgisizlikten dolayı yok olmuştur”.

      Osmanlı’nın batılılaşma yolunda adım atmasından sonra toplumun yalnız sosyal müesseselerinde değil, bina yapılarında ve mekan tefrişlerinde de değişmeler olmuştur. Hükümet binası, belediye binası, bazı okullar, demiryollarına ait binalar, halk evleri, öğretmen okulu binası ilk akla gelen yapılardır. Bu yapılar 1850 ile 1940 yılları arasında yapılmış olup, hem bölge dokusunun özelliklerine hem de değişen Türkiye dokusuna ait binalar ve stillerdir.

      Bu arada Harput’ta beş ayrı noktaya yüzer haneli; iki katlı, şahnişinli, cumbalı taş evler yaptırılabilinirse hem Harput kısmen eski yapılarından bir kısmına kavuşur hem de Harput nüfus yapısı bakımından zenginleşir. İnsan sayısı artırılamadığı sürece hareketlenmenin ve canlanmanın olmayacağı hep hatırda tutulmalıdır. Mekânların, insan davranışlarına ve düşünce yapılarına olan tesirleri artık ispatlanmış konulardandır.

      Harput’un eski mimari dokusuna kavuşturulması anlamında bu güne kadar birçok çalışma yapılmıştır doğrusu. Emeği geçen herkese teşekkür borcumuzu zevkle yerine getirmekten haz duyarız. Şimdi şahsen benim çok umutlandığım bir yapılanma var Elazığ’da. Yeni ve kararlı bir vali, yeni ve azimli bir belediye başkanı, yeni ve çalışkan bir rektör doğrusu umutlarıma kanat takıyorlar. İnşallah umduklarımızı bulacağız. Bu güne kadar yaptıkları ile umutlanmamız için birçok emareleri verdiler hakikaten.

      Hem bazı düşüncelerimizi paylaştık hem de iki güzel insanın, Mimar Mithat coşkun ile Yar. Doç.Dr. Şahabettin Öztürk’ün birlikte hazırladıkları “Geleneksel HARPUT ve ELAZIĞ Evleri” isimli kitap çalışmalarından bahsettik. Yazarlarımızı tebrik ediyoruz. Eserleri Elazığlılar için de, konuya ilgi duyan kendi meslektaşları için de değerlidir zannederim.

                                                                         NEVZAT ÜLGER

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X