Advert
HOMOEKONOMİKUS MU MÜSLÜMAN İNSAN MI?
Nevzat ÜLGER

HOMOEKONOMİKUS MU MÜSLÜMAN İNSAN MI?

Bu içerik 1931 kez okundu.

 İktisat denilince, İslam denilince, kapitalizm (modernizm) denilince aklımıza neler geliyor acaba?

        —İslam’da “iktisat insan içindir” ilkesine karşılık, modern anlayışta “insan ekonomi içindir”.

     —İslam İktisadı diğer sistemlerden tamamen bağımsızdır. Buna karşılık İslamın diğer prensipleri ile iç içedir. 

      —Ekonomik problemler yalnızca ekonomik görüş açısıyla kavranıp çözülemez. İnsanın inançlarıyla da sıkı sıkıya bağlı olan hayatın tüm boyutları dikkate alınarak çözülmelidir.

       —İslam İktisadında üretim aracı olan sermayenin zekâttan muaf oluşu, yatırım teşviklerinin başında gelir.

       —İslami anlayışta olan hiç kimse kendisini,  ister zengin, isterse diğerleri olsun, toplumdan ayrı, diğer kesimlere karşı ilgisiz göremez.    

      —Her hal ve şartta İslami İktisadın düğümü, üretimi düşünmek kadar tüketim ahlakının da oluşturulmasının şart olduğunu gösterir.

        —İslam karı destekleyen bir dindir. Çünkü kar olmazsa zekât potansiyeli bir gün kaybolur, yeni yatırım yapma imkânı kaybolur. Bu nedenledir ki, İslam ticarete yatkın bir dindir.

       —Yapılan her işin üzerine İslam kelimesini koyarak daha işin başındayken bazı insanları devre dışı bırakmaya kimsenin hakkı yoktur. Ancak bazı düşünce ve uygulamalar yalnız Müslümanlar tarafından uygulanmış, yine ancak İslam dışı kimseler tarafından uygulanması düşünülmeyen, yalnız Müslümanlar eliyle insanlık âlemine dönecekse “İslam” kelimesiyle ifade edilmesi kaçınılmaz olabilir. Bu nedenledir ki, “İslam Bankası” yerine “Faizsiz Finans Kurumu” veya “özel finans kuruluşu” kavramı kullanılmaktadır.

      —“Depozit zihniyet” değiştirilip müteşebbis insanlar meydana getirilmelidir. Faize iltifat etmeyen, ortaklığa meyyal, iş riskini minimize eden, meseleleri ilmi bir anlayışla kavrayabilen, hislerle konuşmayan ve kutsal azmi olan insanlara ihtiyaç var.

     —Müslüman insanın iktisadi davranışları üretimden ziyade tüketimle alakalı olduğu gerçeğini unutmamak gerekir.

     —Öncelikle karar verilmesi gereken şu sorular cevap beklemektedir;

    Birinci mesele, esas hedef Müslümanlaşmak mı, zenginleşmek mi? Yahut ikisi bir arada yürütülemez mi?

    İkinci mesele, İslam İktisadı bir öz sermaye iktisadı mıdır, yoksa bir kredi iktisadı mıdır?

    Üçüncü mesele, kredi uygulamasını haram dairesine girmeden sistemde nasıl işletebiliriz?

   “Risk Sermaye Şirketi” olayı çözümleyebilecek mi? “Para Vakıfları” ile” “Faizsiz Finans Kurumları”  yatırım, ticaret ve sanayileşme konusunda yeterli olacaklar mı? Merkez Bankaları, likidite oranları gibi koskoca bir sistem geliştirmişlerdir. Bütün amaç risklerin azaltılmasıdır. Bunun için faizsiz finans kuruluşları da “iş risklerini” minimize edecek yöntemler geliştirmelidirler.

     —Tüccarı Faizsiz Finans Kurumuna yönlendirebilmek için bu kurumların konvansiyonel bankadan daha cazip hale gelmeleri şarttır. Unutulmamalıdır ki arada kalırlarsa kardan vazgeçecek tüccar az bulunur. Eğer hala ipotek sisteminde kalınıyorsa yenilikten bahsedilemez. Bu noktada “Müşaraka” üzerinde iyice çalışılmalıdır.

     —Şirketlerde yaşanan esas problem finansmandan daha ziyade teknolojidir. Bu konu bir firmanın kredibilitesini, güvenilirliğini belirler. Yani bu firma, finansman açısından ne kadar sağlam, ne kadar borca ve yatırıma dayanabilir, ne kadar borç alırsa zorlanmadan geriye ödeyebilir?

     —Bu kredilendirme işinde bazı yapısal ve kontrollü finansman sağlama kriterleri değiştirilerek  “Halk Bankası” faizsiz kredi kuruluşu olarak işler hale getirilebilir.

     —İslam Batı medeniyetinden ayrı bir medeniyet olarak ele alınmadıkça gerçeğine varılamayacak bir gerçekliktir.

     —İslam iktisadının çöküşü ve yoksulluğun gelişi hiçbir zaman içten ve sistem gereği olmamış, hep dıştan gelen saldırılarla olmuştur. Uygulanan Batı ekonomik sistemleri halkları tam bir yoksulluğa götürmüştür.             

     —İslam, insanı iktisada değil, iktisadı insana bağlamıştır.

         (Devam edecek)

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı