Advert
AK PARTİ 5. OLAĞAN KONGRESİ
Nevzat ÜLGER

AK PARTİ 5. OLAĞAN KONGRESİ

Bu içerik 1901 kez okundu.

         AK Parti 5. Olağan Kongresi 12 Eylül 2015 günü yapıldı. Eski görevimden dolayı davetli olmama rağmen kongreyi televizyondan takip ettim.

         İzleyebildiğim kadarı ile en ince teferruatına kadar önceden karara bağlanmış konular sadece gündem gereğince uygulamaya konuldu.

         Eski MKYK listesinde olan hemşehrimiz Şuay Alpay yeni MKYK listesine giremedi. Disiplin Kurulu üyesi olan diğer hemşehrimiz Ahmet Cemil Tunç da tekrar seçilemedi. Disiplin Kurulu da eski bakanlarımızdan İsmail Karaman’a emanet artık. Dolaylı hemşehrimiz Zeynep Karahan Uslu da MKYK’ya giremeyen isimlerden oldu. Aslında listelere kimler giremedi diye baktığımız zaman şu isimleri görüyoruz:

         Ali Babacan, Beşir Atalay, Bülent Arınç, Ekrem Erdem, haluk İpek, Hüseyin Çelik, Hüseyin Tanrıverdi, Mehmet Şimşek, Nurettin Nebati, Ömer Bolat, Osman can, Reha denemeç, Sadullah Ergin, Salih Kapusuz, Yasin aktay ve Zeynep Karahan Uslu gibi tam otuz bir isim. Yani yeniden girenlerin sayısı on dokuzda kaldı.

         Bu listeyle birlikte aslında Genel Başkan için 1 Kasım 2015 seçimlerinden başarılı çıkma şartı getirilmiş oldu. Sonuç ne olur? Onu oyun kurucular hesaplasın demek kalıyor. Ancak MKYK’nın iktisatçılar yönü işin doğrusu göz dolduruyor.

         Kongrede üç önemli karar alındı. Birincisi iki yeni Genel Başkan Yardımcılığı ihdas edildi; İnsan Hakları konusu ve Çevre, Kültür ve şehircilikle ilgili olarak. İkincisi Siyasi Erdem ve Etik Yönetim Kurulu oluşturuldu. Başına da Ahmet İyimaya getirildi. Ankara teşkilatını küstürmemek için bu kurula Emrullah İşler de dahil edildi. Üçüncü olarak da üç dönem kuralı esnetildi. Bu üç dönem kuralına takılan isimler de zaten MYKY listesine alındı ve kimlerin seçime girebileceği belirlenmiş oldu. Burhan Kuzu, ömer Çelik, Nurettin canikli, Mehmet Ali Şahin, Bekir Bozdağ, Bülent Gedikli, Binali Yıldırım, Faruk Çelik, Mehdi Eker, Hayati Yazıcı gibi belki birkaç isim daha, toplamda 26 kişi. Şunu da belirterek liste konusunu kapatalım. MKYK’nın yedek olan yirmi beş kişilik listesinde belki bir-iki ismin dışında partide tanınan kimse yok.

         Tarih tekerrür ediyor. Hiç kimse “tapulu malına gecekondu” yaptırmıyor. Türkiye’de siyasi lider kültü anlayışı değişmiyor. Elbette faydaları da, zararları da tartışılabilir. Zaten salona hakim olan hava da bunu gösteriyordu. Elbette toplumlarda ve partilerde liderler kolay yetişmiyor. Hele hele özellikli liderler kolay gelmiyor, bunu kabul etmek gerekir. Ancak insan vizyonunun belli zaman aralıkları ile sınırlı olduğu da gözden uzak tutulmamalıdır.

         Bu seçim döneminde müracaatçı aday sayısı bütün partilerde olduğu gibi AK Parti’de de düşük kaldı. Bu durum aday belirlemede parti merkezlerine kolaylıklar sağlayacağı gibi, beklenmeyen adayların da isimlerini listelerde görebiliriz intibaı veriyor.

         Kongreye iki spot kavram damgasını vurdu:

         -Geçmişten geleceğe (Fabrika ayarlarına dönüş)

         -Davan davamız, yolun yolumuzdur.

         Bunlar rastgele seçilmiş cümleler değil, özenle yerleştirilmiş spotlardı.

         Bundan sonraki siyasi gelişmeler AK Partinin 1 Kasım 2015 seçimlerinden alacağı sonuca bağlıdır. Hatta diğer partilerin durumları da bu sonuçlarla yakından ilgilidir. Belki diğer partilerin geleceği, AK Partinin başarısı ile de başarısızlığı ile de ilgilidir demek mübalağa sayılmamalıdır.

         Sayın Cumhurbaşkanı da, Sayın Başbakan da yetişmiş nitelikli insanlardır. Onların her kararı bu toplumu olumlu veya olumsuz olarak ilgilendirmektedir. İki isim de İslam’ı tekrar başat hale getirmişlerdir. Kongre hayırlı olmuştur inşallah.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X