Advert
DİYARBAKIR GEZİMİZ
Nevzat ÜLGER

DİYARBAKIR GEZİMİZ

Bu içerik 1939 kez okundu.

Türkiye’de gezilmesi gereken o kadar çok şehir var ki, doğrusu zaman ve para ayırarak bu kentleri gezme işini zaman zaman yapmak gerekir. Belki birçok şehri gezmişizdir zaten. Biraz daha dikkatli bir gözle gezersek görürüz ki görülmesi gereken çok yerimiz var. Türkiye hala gizli yerleri olan, gezmekle bitmeyecek bir ülke. Anadolu, medeniyetlerin harman olduğu eşsiz bir coğrafya. Vatana da coğrafyadan gidilir diyordu remzi Oğuz Arık.

     Çok defalar ziyaret ettiğimiz hemen yanı başımızdaki Diyarbakır’ı, bu defa üç şair arkadaşım; Mithat Yılmaz, İlhami Bulut ve Ömer Elçi ile birlikte gezdik. Yolda zaman zaman  şiir üzerine söyleşi de dinledim doğrusu.

      Elazığ-Diyarbakır yolu çift gidiş ve çift geliş sistemiyle yeniden ve çok güzel yapılmış. Devlet güçlü olmasaydı, bu yollar, tıpkı eskiden olduğu gibi yapılamayacaktı. Ama şimdi yolların güzelleşmesiyle, konaklama yerleri ve insan davranışları da değişmiş. Güzel hizmet veren, Maden’e on km. yakınlıktaki “Soğuksu Dayı- Yeğenler” tesislerinde sabah kahvaltısı yaptık. Çayları nefis olmuştu. Öğlen namazımızı Maden-Fetih Camisinde kıldık. Maden Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaret ettik ve güzel intibalarla ayrıldık Maden’den.

      Ergani’de “Kadir Baba’nın Yeri”ni çok methettiği için Ömer Elçi, öğle yemeğimizi orada yedik. Tam bir şark lokantası ve Güneydoğu Anadolu yemekleri ziyafeti. 

      Diyarbakır’a doğru yol alıyoruz. Şehre 25 km. kala, sola, Eğil’e doğru arabamız hareket ediyor. Eğil, Diyarbakır’ın ilçesi ve ana yola uzaklığı 23 km. Yolu asfalt ve güzel yapılmış. Kale üzerine kurulmuş bir şehir. Eğil’de Zülkifl (Zülküf) a.s. İle Elyesa a.s. İçin özel mekânlar yapılmış. Bu iki peygamberden de “Sad Süresi”ndeki  ayetlerde bahsediliyor. Hem bu mekânların bulunduğu geniş bir alan, hem de bu mekanlar içinde bulunan, Hz. Süleyman a.s.’ın veziri olduğu rivayet edilen Nebi Harun-i Asafi ile Neb-i Ömer Piri Can isimlerine yapılmış iki tane makam var. Burada ismi geçen Nebi Harun-i Asafi’nin tanıtım tabelasında, Sebe melikesi Belkis’in tahtını, Süleyman a.s.’ın emrindeki cin taifesinden daha süratlı olarak  Hz. Süleyman’a getiren veziri olarak kaydedildiğini önemle belirtmek gerekir. Ayrıca Eğil’de, Zünun (balık sahibi) olarak bilinen Yunus a.s.’ın makamı da bulunmaktadır. Tabi makamların birçok yerde olabileceği gibi bir bilgiyi de hatırda tutmak gerekmektedir.

      Tesislerden bakınca Kral Kızı barajı 200-300 metre aşağılardan size davetiye çıkarıyor. Biz de barajın kenarına iniyoruz. Çay ve yemek tesisleri, tur için gemiler, Jet sky’ler hep hizmet vermek için müşterilerinin işaretini bekliyor.

      Diyarbakır merkezi, başlı başına tarihi mekanlar topluluğu zaten. Surlar, Nebi Mescidi, Bediüzzaman Said-i Nursi’nin meşhur “Hutbe-i Şamiye”sini okuduğu Şam’daki Emeviye Camisinin benzeri olan Selçuklu yapımı Ulu cami, Osmanlı yapımı olan ve haziresinde Diyarbakır beylerbeyi Bıyıklı Mehmet Paşa ile Yemen Beylerbeyi Özdemiroğlu Osman Paşa’nın medfun bulunduğu Kurşunlu cami, Hz. Süleyman camisi ve burada medfun 28 sahabi, Cami-i kebir mahallesinde yer alan, Ahmed-i Hani’ye, Cahit Sıtkı Tarancı’ya, Ahmet Arif’e ve Ziya Gökalp’e ait ayrı ayrı “müze evler”, hakikaten görülmeye değer mekanlar. Başlarken de söyledim, Diyarbakır tarihi mekanlar bakımından oldukça zengin bir şehir. Kaldı ki benim burada saydıklarım, görülmesi gereken yerlerden sadece bazıları.

      Çözüm sürecinin farkını her noktada fark etmek mümkün. Şehir hareketli ve canlı. Ticari hareketliliği görmemek imkansız. Şehir, PKK ve ırkçılık belasından kurtulmaya yüz tutmuş. Bunu açık olarak görebiliyorsunuz. Zaten kandırılan ve kaçırılan çocuklarını PKK’dan geri istemek için toplanmış bulunan 72 aile mensubu kadınlar, bu sayının artacağına ve PKK’dan kurtulacaklarına işaret sayılabilir. Bu kadınlara, Diyarbakır belediye başkanlığı hariç, bütün Diyarbakır halkı destek veriyor diyebiliriz. Çünkü eskiden bu tür hareketleri yapmak biraz zormuş bu şehirde.

      Bir topluluğun üyeleri, ortak duygularını ve hatıralarını paylaşarak iletişim kurabilirler ancak diyebiliriz.

                                                                                   NEVZAT ÜLGER     

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X