Advert
SORGULAYAN ZİHİNLER GEREKLİ
Nevzat ÜLGER

SORGULAYAN ZİHİNLER GEREKLİ

Bu içerik 1960 kez okundu.

        Salı günkü makalemde İslam dünyasının karşılaştığı üç meydan okumayı ve İslam dünyasına etkilerini kısaca yazmıştım. Bu gün de özellikle Batının teknoloji vasıtasıyla yaptığı meydan okuma karşısında genel de İslam dünyasının neler yapması gerektiği üzerinde durmaya çalışacağım.

         Polemik yapmak, hamaset nutukları atmak kolaydır. Halbuki polemik yaparken dahi hayat veren fikirlere ve büyük düşünürlere ihtiyaç vardır. Ancak aşırılıkların faydadan çok zarar getirdiğini de unutmamak gerekir. Bugün Müslümanlar olarak acilen konuşulması gereken konuları konuşmuyoruz. Daha çok lokal meselelerle ve küçük olaylarla oyalanıyoruz.

         Zihinlerimizin maruz kaldığı kuşatmanın farkındayız. Her tonu ile sekülarizm/ dünya perestlik peşinde koşanlar Batı’nın hegemonyasında sekülarizme, pozitivizme ve materyalizme karşı çıkanları ya dışlıyor ya da marjinal kalmaya zorluyor. Peki bütün bunlar yapılıyor diye Batı medeniyetine köleliğimiz devam mı edecek?

         Ben Türkiye’de beşeri sermayenin hatırı sayılır bir gelişme gösterdiğine inanıyorum şahsen. Nitekim son 65 yılda bu ülkenin aldığı mesafe hiç de küçümsenemez. Zaten bu gelişmeden rahatsız olan merkez ülkeler özelleştirdikleri savaş stilleri vasıtasıyla ya darbe yaptılar bu ülkede ya da terör estirdiler. Bütün bu olanları bu ülkenin önemli bir kesimi belki konformist duygularla, belki olayı kavrayamamaktan dolayı yeterince tahlil edemedi. Ama özellikle son yıllarda yapılanlara karşı güya bu ülkenin bekasını düşündüğünü söyleyen görüntüde demokrat fakat esasta BAAS oligarşisi-iktidar kurucularının iç yüzü artık biraz daha görünür oldu. Bir gazete patronu devlet iktidarından istediği payı alamayınca “hükümeti ben devirdim” diyebilmiştir. Kendilerine merkez medya diyen bir gurup, PKK ve diğer terör örgütlerine taraftar toplayarak millet egemenliğine açıktan savaş verebilmektedir. Bir çok okur-yazar da kendilerince particilik yaparak iktidar aleyhine bunlara alkış tutabilmektedir. Hatta kendi desteklediği partinin başkanı veya adayı için bir başkası kusurlarını sayacak olsa ona düşmanlık beslemeyi cehalet eseri olarak görmemektedir.

         Türkiyeli ve milli olmayanların kaybedeceği bir dönemi yaşıyoruz. Artık kavramları Batı’nın terminolojisi ile Marksist terminoloji ile izah etme dönemi bitmiştir. Nüfusunun %80’i şehirlerde yaşayan bu ülkede artık köykent veya tarımkent masalına insanlar inanmıyor. Artık milli düşünen insanlara gerici vs gibi yakıştırmalara insanlar iltifat etmiyor. Artık resmi görevlilerin idare ettiği partiler insanlara sevimli gelmiyor. 20-30 yıl bir partinin başında kalmanın resmi desteklerle olduğunu insanlar anlıyorlar.

         Gelişmekte olan ülkeler artık dış ticaretlerini kendi milli paralarıyla yapma yolunda bir hayli cesur davranmaya başladı. Türkiye, Çin, İran, Endonezya ve diğerleri. Bu ne anlama geliyor? Yani yükselip düşüşüne müdahil olmadığınız bir para birimi (dolar veya avro) yüzünden çok kısa süre içerisinde birtakım finans oyunları vasıtasıyla milyar dolar/avro zarar ediyorsunuz. İşin garibi T.C. kimliği taşıyan birtakım soysuzlar da bu işten dolayı zevkten göbek atıyorlar.

         Artık kutsal olan insandır. Çünkü yaratıcıya karşı yükümlü olan insandır. Bu insan soran ve sorgulayan insan olmalıdır. Unutmayalım ki bize gerekli olan pasif iyi değil, aktif iyidir. Adam hala daha liderimin yanlışında bir keramet vardır diyorsa; edilgen olmak, nesne olmak, aklını ve gönlünü kiraya vermek ona tatlı gelmektedir. Zaten insan Ahsen-i takvimden esfeli safiline de bir başkasına itiraz edemediği için düşmedi mi? Bir elbise alırken kırk soru soruyoruz ama beş yıllık yönetimimizi yapacak insanlar için niçin hiç değilse on soru sormayalım ki? İstikrar çok mu kötü bir şey yoksa?

         Bu ülkenin menfaatini, Müslümanların menfaatini düşünmeyen insanları artık bu ülkenin insanlarının %75’i sevmiyor. Bizi yaratan öyle demiyor mu; akledin, düşünün, tefekkür edin, Allah'ın ipine sımsıkı sarılın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X