Advert
1 KASIM 2015 SEÇİMLERİ
Nevzat ÜLGER

1 KASIM 2015 SEÇİMLERİ

Bu içerik 1864 kez okundu.

        Bir Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan seçimin hedefi, ülkeyi dört yıl yönetecek bir partiyi seçmek. Elbette teoride bütün partiler iktidar olmak için kurulurlar ama bizde pek öyle olduğu söylenemez. Çünkü inatla iktidar olmak istemeyen partiler de var. Gerçi her beklentiye uygun neticeler sunmakta mahir olan araştırma şirketleri aldıkları ücrete göre arzulanan kamuoyunu oluşturabilmek için canla başla çalışıyorlar ama insanların da basireti var değil mi? Araştırma şirketlerinin çalışmalarının kural içi veya kural dışı olmasının pek ehemmiyeti yok diyerek koşturuyorlar.

         Başlangıçta AK Parti ile birlikte anılması için çok çaba sarf eden siyasi partilerin ve şirketlerin çabaları, HDP projesinin aslında darbeciler için bir koçbaşı olduğunun anlaşılmaya başlamasıyla proje oldukça yara aldı. HDP’nin Türk solu içinde kullanılan zinde bir kuvvet olduğu, bu oluşumu kendi siyasi geleceği için zımnen destekleyen bir de Türk sağının olduğu artık anlaşılmıştır. AK Partiden intikam almak isteyen kişi ve guruplar nasıl oluyorsa Kürt hareketi üzerinden kendilerine alan açmaya çalıştılar. Tabi Türk solunun bu intikam için Kürt halkını kullanmaktan başka bir argümanlarının pek kalmadığını iyi görmek gerekir. Çünkü bu ülkede din dışı fikir ve cereyanların ancak % 5-6 oranında kabul gördüğünü artık ahmaklardan başka herkes görüyor. Bu ülkede Türk solunun hesabı ne emperyalizmledir ne de kapitalizmledir, onların hesabı Müslümanlarla ve İslamcılık akımıyladır. Kaldı ki çok önem verdikleri her türlü vesayetin AK Parti tarafından bitirilmiş olmasından dolayı AK Partiye de iflah olmaz bir kinle bakmaktadırlar. Bütün bu anlatılanlar Türk solunun içine düştüğü sefaleti göstermesi açısından ilginçtir.

         Net görüntü bu olmakla birlikte Doğu ve Güneydoğuda durum biraz farklı. Bu bölgenin önemli bir kısmında cebren ve zorla da olsa HDP’ye önemli bir rey akışı vardır. Ancak önemli bir rey oranın da gönüllü olduğu bilinmektedir. Hatta kendisini bu güne kadar farklı gösteren birçok insanın bu partiye oy verdiği artık bilinmektedir. Son çatışmalardan, örgüt mensubu insanların bir kısmının gayr-i Müslim çıkmaları ile yapılan çatışmalardan sonra HDP’den vazgeçenler elbette olacaktır ama bu vazgeçen insanların sonucu ne kadar etkileyecekleri henüz netleşmemiştir. Benim anladığım kadarı ile İslami kurallar ve söylemler maalesef ırkçılık belasını birilerinin de çabaları ile henüz yeterince defedememiştir. Bu ırkçılığın hangi etnisiteye mensup olduğundan ziyade temel “ırkçılk” düşüncelerinin hepsi için de geçerli olduğu iyi bilinmelidir.

         Cahili tortulardan ve geçici menfaatlerden kurtulmanın çok kolay olmadığı iyi bilinmektedir. Kalplere sirayet etmiş olan ırkçılık belası ise bu cahili tortuların en tehlikelisidir. Hele de birileri bu tortuları devamlı artırarak diri tutmanın hesaplarını yapıyorsa bu ülkede Müslümanların işi oldukça zor demektir. İnsanlara hangi etnik yapıdan olduğunu soran insanlar bu işi ahmaklıklarından yapmıyorlarsa kötü yollara kapı açmaya çalışıyorlar demektir.  Devir maalesef “cehalet”in pirim yaptığı zamanlar mı oldu acaba? Bu ülkede bin yıldır sadakatin odağı dindir. Çok heveslenilen Batı’da  kimlik tanımlamasında öne çıkarılan argümanın etnisite olmayıp din olduğu unutulmamalıdır. “Medeniyetler çatışması” kavramının içinde siz hiç etnik bir kimliğe rastlayabildiniz mi? Bizde de Akif’e Haşim’e Halide Edip’e, Necmettin Erbakan’a, Turgut Özal'a,  Bediüzzaman’a, Yahya Kemal’e, Ahmet Ağaoğlu’na, Babanzade Ahmet Naim’e Fuat Köprülü’ye bir bakın, hangisine hangi etnik kimliği yapıştıracaksınız? Onlar için etnisite bir işe yarar mı?

         Bizde öne çıkarılan kavramın medeniyet değil kültür oluşu uzun bir çalışmanın sonucu olsa gerek. Hani demiştik ya; medeniyetleri dinler kurar, kültürü etnisiteler.” Şimdi dünya ölçeğinde medeniyetler arası tartışmalar yapılırken, Batı özellikle İslam dünyasında kültürleri öne çıkartmaktadır. Dinden soyutlanmış etnisite anlayışı acaba kime hizmet ediyor?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı