Advert
G-20 TOPLANTILARI
Nevzat ÜLGER

G-20 TOPLANTILARI

Bu içerik 1943 kez okundu.

15-16 Kasım 2015 günlerinde Antalya/Belek’te G-20 toplantısı yapıldı. G-20; Gelişmiş ve Gelişmekte olan 20 ülkeden oluşan bir topluluk. Topluluk aslında işe G-7 ile başlamış, daha sonraları G-22, G-26, G-33 gibi adlarla yoluna devam etmiş ama görülmüş ki yalnız gelişmiş olmak, alınan kararların uygulanmasına artık yetmemektedir. İşte bu nedenle oluşum yalnız “zenginler kulübü” olmaktan çıkartılarak gelişmekte olan orta hallileri de bu işe dahil etmişler ve bu günkü; ABD, Çin, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, Brezilya, İtalya, Hindistan, Rusya, Kanada, Avustralya, Güney Kore, Meksika, Arjantin, Güney Afrika, Suudi Arabistan, Türkiye ve AB Topluluğu olmak üzere 19 ülke ve guruptan meydana gelmektedir. Aslında oluşum içerisinde temsil edilen AB topluluğu 24 ülkeden oluştuğu için katılan devlet sayısına 43 de denilebilir.

G-20 diye nitelenen bu ülkelerin yıllık GSMH’larının toplamı 60 trilyon dolar olup bu da dünya ekonomisinin % 85’ini oluşturuyor. G-20’ye dahil olmayan 184 ülkenin toplam bütçeleri ise 10 trilyon dolar. G-20 ülkelerinin ticaret hacmi, dünya ticaret hacminin % 80’i. Keza G-20 ülkelerinin nüfusu, dünya nüfusunun 2/3’si ediyor. Yine G-20 ülkelerinin milli gelirleri dünyada ilk 31’de yer alıyor.

Bu arada gelirleri G-20 ülkelerinin bir kısmından daha yüksek olan bazı ülkeler de G-20 içerisinde yer almıyorlar. Çünkü G-20’nin oluşturulma mantığı alınacak kararların dünyanın her tarafında uygulanabilir olmasını sağlamak için önemli ülkelerin seçimine dayanıyor.

G-20 ülkeleri içerisinde gelişmede Türkiye 5. Sırada yer alırken, fert başına düşen gelirde ise 13. Sırada yer alıyor.

Zirveye 12 Başkan ve Cumhurbaşkanı katıldı, 11 Başbakan ve iki AB lideri katıldı. Etkinliği toplam 13.000 katılımcı, 3.000 gazeteci izlerken bu etkinlik boyunca toplam misafir sayısı 60.000 kişiyi buluyor.

Etkinlikte beş ana oturum, iki çalışma yemeği tertip edildi. Süreç “Kalkınma-Kapsayıcılık- Yatırımlar- Uygulama” ayakları üzerine oturtuldu. Bunların içinde süreci hedefe ulaştıracak çokça alt başlıklar bulunuyor. İstihdama Yönelik Tedbirler, KOBİ’ler, İklim Değişiklikleri, Terörle Mücadele, Katma Değerin Paylaşılması, Adil Gelir Dağılımı,  Kadın Girişimciler, Emek Platformu, Düşünce Kuruluşları, STK’ları ve Girişimcilerle ilgili konular ele alındı.

Oturumun açılış konuşmasını yapan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın; “kıskançlıkları ortadan kaldırmak için işverenler kazançlarının bölüşümü esnasında biraz daha cömert davranmalıdırlar” cümlesi oldukça alkış aldı. Keza faizlerin yüksekliğinden bahsederken ve asgari ücret miktarı üzerinde konuşurken de oldukça ilgi odağı oldu. Özellikle adalet konusu belki de toplantının en önemli konusuydu. Çünkü “Paris’te bir kişi öldürüldüğü zaman bu cinayet olduğu halde, Doğu’da binlerce insanın öldürülmesi yalnız mesele” oluyorsa burada bir adaletsizlik var demektir. Yani terör yalnız bizim gündem maddemiz değil, karşılaştığımız kolektif bir terördür.

İkili görüşmelerde Erdoğan-Obama arasında önemli mutabakat sağlanırken, akşam saatlerinde Obama-Putin görüşmesinden “Suriye’de siyasi geçiş anlaşması” çıktı. Yani hemen bir elçi tayin edilecek, o da 6 ay gibi bir sure tanıyacak Esad’a ve ondan sonra Esatsız bir süreç başlatılacak. Ayrıca bir NATO ülkesi olan Türkiye’nin mücadele ettiği terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan PYD’ ye ABD’nin silah vermemesi de karara bağlandı.

Tekrar bazı konuları yazmamız gerekiyor. O nedenle G-20 toplantıları ile ikili görüşmelerin dünya barışı açısından faydalı geçtiğini söyleyerek konuyu bu gün burada noktalayalım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı
Gazi Caddesi'nde Korku Dolu Anlar Yaşandı