Advert
BİR KAPİTALİSTİN KAPİTALİZME İSYANI
Nevzat ÜLGER

BİR KAPİTALİSTİN KAPİTALİZME İSYANI

Bu içerik 1969 kez okundu.

Bir sistemi, o sistem üzerinden zenginleşmiş insanların tenkit etmelerine çok fazla rastlanılmaz. Bu durum ancak o sistemden beslenen insanları da rahatsız edecek seviyeye geldiği zaman nadiren rastlanır. Kapitalizm üzerinden zenginleştikleri halde KOÇ ailesinin bir ferdi olan “Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi” Ali Koç, bu açık ve toplumun alt kesimlerinin ancak kalkışmayla cevap verebildiği baskı ve haksızlıklara dünyanın birçok ülkesinden katılımcıların olduğu bir toplantıda köşeli cümlelerle tepki gösterdi.

Antalya'da düzenlenen G20 Zirvesi öncesinde iş dünyasının zirvesi B20 ve çalışma hayatına yönelik emek gurubu L20 toplantıları düzenlendi. B20 toplantısında konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, "Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir. Ben en azından eşitsizliğin minimum seviyeye indirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçek sorun kapitalizmdir"  dedi.

Antalya’da düzenlenen B20 zirvesinde konuşan Ali Koç, “Bill Gates diyor ki, 100 bin dolarla siz sıtma ile mücadele edebilirsiniz. Bir insanın saçlarının dökülmesine karşı kellik ilacı için büyük paralar dökülürken insanları öldüren sıtmaya karşı mücadele saç dökülmesine karşı mücadeleden daha zayıf kalıyor. Eğer bu problemlere eğilmezsek sonuçta günlük hayatta karşılaştığımız bu olumsuz şeyler kaçınılmaz olacak” dedi.

“Küreselleşmenin insan tarafı yok” diyen Koç sözlerini şöyle sürdürdü: “İkinci Dünya Savaşı’ndan beri en büyük göç dalgasıyla karşı karşıyayız. 60 milyon insan evini terk etti ve kötü (şartlarda) insan hakları altında düşük ücretlerle çalışmaya hazırlar. Burada özgür olarak serbest olarak dolaşamayan tek unsur insan.”İkinci Dünya Savaşı’na göre gelirin 50 kat arttığını, ancak gelir dağılımına bakıldığında büyük bir ayrım olduğunu söyleyen Koç, “Buradaki eşitsizliği anlamak için Einstein olmaya gerek yok” diyerek şöyle devam etti: “Eşitsizliği asgari düzeye indirmek için yapılacak çok fazla senaryo var. Paradigmalar değişmeli” dedi.

Kapitalizm ve sosyalizm geçici beşeri sistemlerdi, konjöktürel sistemlerdi. Zaten huzur getirmedikleri gibi, huzursuzluğun da kaynağı oldular. Çünkü dünyaya huzursuzluk, mutsuzluk, kölelik, soygunculuk, hırsızlık, katillik, sapıklık ve sömürücülük, kapitalizm ve her tonuyla sosyalizm tarafından getirildi. Ahlaki boyutları yoktu. Mezardan sonrası için inançları da yoktu, hesapları da. Bütün söylemleri lafta kaldı. Sözgelimi ABD’de gelirin %50,6’sını nüfusun ilk yüzde yirmisi, %22,9’unu nüfusun ikinci yüzde yirmisi, %14,5’ini nüfusun üçüncü yüzde yirmisi, %8,6’sını dördüncü yüzde yirmilik kısmı ve %3,4’ünü de beşinci yüzde yirmilik nüfus kullanıyor.

Türkiye’de toplam harcanabilir 525 milyar dolarlık servetin 173 milyarını yalnız başına nüfusun sadece %6’sı kullanıyor. Onun da 95 milyarını sadece %1’lik nüfus kullanıyor.

Türkiye’de 2008 yılı itibariyle bankalardaki hesap sayısı 75 milyon. Toplam para 140 milyar. Bu paranın 75,2 milyarının sahibi sadece hesap sahiplerinin %1,4’ü.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) (İMKB’nin yeni ismi BİST-Borsa İstanbul oldu) 2007 yılı itibariyle yatırımcı sayısı 1.030.753. Portföy 113 milyar. Bu portföyün %81,5’ini oluşturan hesabın sayısı 10 bin yatırımcı ve oranı da %1. %68 ve yabancı.

Ülke nüfusunun yalnız  % 60,8’i kendisine ait evde oturuyor. % 42.9’unun oturduğu evde ısınma sorunu yaşanıyor. % 37.8’i ısınma ihtiyacını yeterince karşılayamıyor. % 43.9’ yeni giysiler alamıyor.

Göreli yoksulluk hesaplamasında eşdeğer hane halkı kullanılabilir gelirlerine göre nüfusun % 17,1’lik kısmı yoksulluk sınırının altında kalıyor.

Bu tablolardan mutluluk çıkmayacağı gibi, husumete giden bir damar olduğu da muhakkaktır. Çare gelirin adil dağılımıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X