Advert
KUR’AN TARİFLERİ
Nevzat ÜLGER

KUR’AN TARİFLERİ

Bu içerik 1914 kez okundu.

Bediüzzman Said-i Nursi’yi bilirsiniz. O bir İslam mücahidi, hakikati örtmek isteyenlerle savaşan bir iman kahramanıdır. 130 parça Nur Risalesi yazmıştır. Risalelerinde aradıklarını bulabilirsin. İşte bu güzel insan Kur’an’ın tariflerini peş peşe sıralıyor bir dersinde. Kelamdan maksat manayı ifade etmektir. Bunun için de üslubu hakikate giydirmek gerekir. Ağaç meyvesi için dikilir. Her ne kadar ilk dikişte meyve yoktur ama dikerken hedefimiz meyve yemektir. Kur’an-ı Kerim bütün zamanlarda bütün insanlara yani zamanlar üstü bir hitap olduğundan onun iyi anlaşılıp, onunla iyi amel edilmesi gerekir. İnsanlara olurlarını ve olmazlarını anlatan Kur’an-ı kerimdir. Bediüzzaman eşyaya ve olaylara Allah adına bakmayı (manayı harfi ile bakmayı) hatırlatan bir dehadır. En azından benim açımdan bu böyledir. Onun Kur’an tarifleri cidden düşündürücüdür ve dikkate alınmalıdır. Ben de o tarifleri günümüz Türkçesiyle size aktarıyorum.

KUR’AN;

-Şu kainat kitabının ezeli bir tercümesidir. (Kainat da bir kitaptır.)

-Yeryüzündeki ve gökyüzündeki ilahi isimlerin keşşafıdır. (Esma-ül Hüsnayı onunla anlarız.)

-Görülen alemde görülmeyen alemin dilidir.

-Ahiret aleminin haritasıdır.

-İnsanlık aleminin mürebbisidir.

-İnsanları yaratılış gayesine sevk eden mürşid, hayatımızın prospektüsüdür.

-Birbirinden farklı meslek ve meşreplere sahip olan insanların her birine ve herkesin bünyesine göre hitap eden mukaddes bir menzildir.

- O, hem bir şeriat kitabı, hem hikmet ve dua kitabı, hem de kulluk kitabıdır.

-İnsanları yaratılış gayelerine sevk eden ilahi bir mürşiddir.

-Ezeli hitapların ve ebedi iltifatların bir hazinesidir.

-Yaratma (tekvini) ayetleri okuyan dillerin ebedi tercümanıdır.

-Olaylar zincirinin satırlarında örtülü durumlarının hakikat kapılarını açan bir anahtardır.

-İslam’ın esası, hendesesi ve güneşidir.

-Allah’ın zat, sıfat, isim ve şuunatının (yaratıcılığının) açıklayıcı kelamı, izah eden müfessiri, kesin delili ve en parlak tercümanıdır.

-Tek bir kitap olmakla beraber, insanın bütün ihtiyaçlarının reçetesini içinde barındıran bir kelamullah'tır.

-Esas maksadı olan “tevhid, nübüvvet, haşir ve adalet ile ibadeti” insanlara anlatan ve anlattıran işaretler toplamıdır.

- Ahiret saadetini elde etmek için, gerekli sermayeyi elde etme rehberidir.

Eğer Bediüzzaman’ın Diyanet İşleri Başkanlığı’nca da bastırılan “İşaratü’l İ’caz” isimli eserini okursak zannederim çok kazançlı çıkarız. İşaratü’l İ’caz, Kur’an’ın nazmındaki i’cazı ele alır, tahlil eder. Bu yol daha önce de ele alınmış ve yapılmıştır ancak Üstad’ın genişletici izahları hakikaten insan ruhunda yeni kapılar açıyor. Kur’an’da bir harfin bile yerine göre mucize olduğunu rahatlıkla anlayabiliyoruz.

İnsan bedenine başın, başın bütünlüğü içerisinde saç, kaş, göz, kulak ve ağzın olması gerektiği gibi, Kur’an’da da ayetleri, ayetler içinde sureleri, surelerin başında besmeleleri, besmeleler içinde de Rahman, Rahim ve Allah isimlerini ve isimlerin hikmetlerini genel de bütün tefsirlerde de görürüz ama Üstad’ın anlatışı hem edebi hem de genişletici bit üsluba sahiptir. Nasıl olduğunu görmek için “İşatatü’l İ’caz” okunmalı diye düşünüyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı